Candelaria - zwiedzanie.jpg

Candelaria - zwiedzanie miasteczka na Teneryfie

Candelaria to małe miasteczko leżące na Teneryfie nad samym oceanem, a zarazem najważniejszy ośrodek kultu maryjnego na Wyspach Kanaryjskich. Jest miejscem pielgrzymowania wiernych z całego archipelagu. Nie oznacza to wcale, że pozostaje poza obszarem zainteresowania turystów.

Miejscowość tą zwiedza co roku wielu obcokrajowców wypoczywających na Teneryfie. Candelaria, położona niecałe 20 km od stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife, ma do zaoferowania bardzo wiele. Przede wszystkim przyciąga malowniczością oraz aurą tajemniczości ukrytą w legendzie związanej z historią tego wyjątkowego miejsca.

Legenda o Matce Bożej z Candelarii.

Nie zrozumiemy fenomenu tego miejsca nie znając jego historii oraz przeplatającej się z nią legendy. Głosi ona, że w XIV wieku dwójka pasterzy, rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich - Guanczów, doświadczyła cudownego odkrycia posągu Matki Boskiej.

Candelaria, Teneryfa - bazylika i atrakcje turystyczne miasteczka, zwiedzanie Prowadząc swoje bydło w kierunku plaży zauważyli, że w pewnym momencie zwierzęta nie chcą iść dalej. Jeden z pasterzy postanowił sprawdzić jaka może być tego przyczyna i przekroczywszy strumyk poszedł dalej. Po chwili w jednej z jaskiń znalazł tajemniczy posąg przedstawiający kobietę trzymającą na prawym ramieniu dzieciątko, a w lewej dłoni świecę (hiszp. candela - świeca). Pamięć o tym wydarzeniu przetrwała wśród kanaryjskich aborygenów do czasu podboju archipelagu przez Hiszpanów. Figurka nazywana przez nich Chaxiraxi została później przeniesiona z jaskini w której ją odnaleziono do innej groty - Cueva de Achbinico. Znajdowała się tam do roku 1826 gdy na skutek ulewy wpadła do oceanu i zaginęła w jego głębinach. Kilka lat później miejscowy rzeźbiarz Estévez del Sacramento stworzył nową figurkę, którą po dzień dzisiejszy można oglądać we wnętrzu bazyliki. 

Bazylika Matki Bożej w Candelarii

Bazylika, do której pielgrzymują wierni z całego archipelagu została ukończona całkiem niedawno, w 1959 roku. Przestronne wnętrze może pomieścić nawet 5.000 wiernych. Wcześniej, co najmniej od początku czasów chrystianizacji Wysp Kanaryjskich (1497) w jej miejscu wznoszono inne świątynie. Od 1672 istniało tutaj sanktuarium maryjne, które spłonęło doszczętnie w 1789. 24 stycznia 2011 papież Benedykt XVI podniósł status świątyni do rangi bazyliki mniejszej. W jej architekturze można dopatrzeć się stylu neoklasycystycznego z silnymi wpływami regionalnej sztuki kanaryjskiej. We wnętrzu uwagę przyciąga oczywiście ołtarz główny z posągiem patronki Wysp Kanaryjskich - Virgen de Candelaria, do której modlą się pielgrzymi. Główne święta maryjne mają miejsce dwa razy w roku: 2 lutego oraz 15 sierpnia.

Inne atrakcje Candelarii

Candelaria to nie tylko miejsce, do którego docierają pielgrzymi. Miejscowość przyciąga wakacyjnych turystów przede wszystkim malowniczością. Posiada ładne plaże z ciemnym piaskiem: najdłuższą La Playa de Punta Larga na obrzeżach miasteczka oraz mniejsze Playa de El Alcalde, Playa de La Arena przy popularnych, morskich promenadach w jego centrum. Najpopularniejszym placem jest oczywiści ten przy samej bazylice - Plaza de la Patrona de Canarias. Znajdują się na nim dziewięć wykonanych z brązu posągów przedstawiających muskularne postaci dawnych wodzów - tzw. Menceyes. Przypominają one o czasach, kiedy wyspą władali jej rdzenni mieszkańcy - Guanczowie.

Nieopodal katedry znajduje się grota Cueva de Achbinico, w której rdzenni mieszkańcy wyspy po nawróceniu na chrześcijaństwo oddawali cześć cudownej figurce Czarnej Madonny. Obecnie znajduje się tam rzeźba innego patrona miejscowości - św. Błażeja (San Blas).  Sprawujący pieczę nad sanktuarium maryjnym w Candelarii dominikanie zamieszkują aktualnie w murach klasztoru Real Convento de Nuestra Señora de la Candelaria (niestety obcy nie mają wstępu do wnętrza budynku). Tuż obok bazyliki można zobaczyć XVII wieczny budynek dawnego ratusza - Antiguo Ayuntamiento de Candelaria. Lubiący zwiedzać zabytkowe kościoły powinni zobaczyć Iglesia de Santa Ana, którego wnętrze skrywa m.in. barokową rzeźbę ukrzyżowanego Chrystusa (Cristo Crucificado - XVII w.). W Centro Alfarero de Candelaria “Casa las Miquelas” poznaje się historię wyrobu ceramiki przez Guanczów oraz ogląda jej wyśmienite przykłady (można również zakupić naczynia będące wspaniałą pamiątką z wakacji).

candelaria-guanczowie.jpg