Z geologicznego punktu widzenia interesujące są te znajdujące się nieopodal miejscowości Mutriku, Deba oraz Zumaia. Wszystko za sprawą charakterystycznych, ciągnących się płasko z plaży w głąb morza zębów skalnych. Są to tak zwane łupki fliszowe, stanowiące świadectwo zjawisk geologicznych zachodzących 60 milionów lat temu.
Na północnym-wschodzie Provincia de Guipúzcoa graniczy malutkim skrawkiem swojego terytorium z Francją, gdzie zaczynają się formować łańcuchy gór należących do pasma Pirenejów Atlantyckich. Resztę tworzy silnie pofałdowana rzeźba terenu z malowniczymi pagórkami porośniętymi trawą bądź lasami. To właśnie na tamtejszych pastwiskach pasą się owce i krowy, z których mleka produkuje się słynne aromatyczne, twarde sery Idiazabal.
Klimat w baskijskiej prowincji Guipúzcoa jest typowo oceaniczny. Opady są tam nad wyraz obfite, szczególnie zimą. Latem zdarzają się gorące dni, gdy temperatura przekracza 30°C. Generalnie, mimo wyjątkowo pięknych plaż Costa Vasca nie gwarantuje nam tak wakacyjnej pogody jak wybrzeża Andaluzji czy chociażby nawet Katalonii.
Cały splendor, całkiem zasłużenie, spada na stolicę Prowincji Guipúzcoa - San Sebastián. Wielu Hiszpanów uznaje to miasto za najładniejsze w Hiszpanii. Faktycznie, wystarczy tam chwilkę pobyć żeby je pokochać. Z pewnością najwięcej uroku nadają mu ciągnące się wzdłuż pięknych promenad złociste plaże. Woda co prawda jest dosyć zimna ale już w maju znajdują się amatorzy morskiej kąpieli. Pierwsza z nich to La Concha, ciągnąca się przez ponad kilometr, szeroka w wielu miejscach na ponad 40 metrów, otoczona wspaniałymi kawiarenkami i restauracjami. Jest jeszcze najmniejsza Ondarreta położona w okolicach pięknych ogrodów i najbardziej otwarta na morze mekka surferów Zurriola.
Donostia, jak mówią na San Sebastián Baskowie to miasto z niepowtarzalnym klimatem ulic starówki. Nie jest co prawda ona zbyt rozległa, ale po zmroku przez 365 dni w roku, na tętniących życiem uliczkach panuje wyjątkowo radosna atmosfera.
Życie towarzyskie koncentruje się w barach i tawernach, gdzie można spędzić miły wieczór smakując apetyczne przystawki popijając je winem bądź piwem. Jest to popularna tam tak zwana ruta de pintxos, przemieszczając się z baru do baru możemy przestudiować ogromne bogactwo przeróżnych kombinacji kolorowych przekąsek. Fantazja baskijskich kucharzy nie zna granic. Od kilku lat w gastronomii króluje kuchnia z tego regionu. Pochodzący z Kraju Basków mistrzowie kuchni tacy jak Juan Mari Arzak, Pedro Subijana czy Martín Berasategui wyznaczają światowe trendy szczególnie w kuchni molekularnej. Ich najsłynniejsze restauracje "Arzak", "Akelarre" i " Martín Berasategui" mieszczą się w stolicy prowincji lub w jej okolicach. Nic dziwnego, że na całym globie właśnie w San Sebastián przypada najwięcej gwiazdek Michelina na metr kwadratowy.
Budowlą przykuwającą uwagę w Starej części San Sebastian jest neogotycka Catedral del Buen Pastor. Wyróżnia ją szpiczasta kopuła, liczne elementy dekoracyjne, witraże i gargulce. W katedrze znajdują się największe organy w Hiszpanii. Jako najstarszy kościół w San Sebastián uznaje się Basílica de Santa María del Coro. Leży on w samym sercu starego miasta pod stromym zboczem wzgórza Urgull, wciśnięta w jego gęstą zabudowę. Jest to barokowa budowla zbudowana na miejscu dawnego kościoła romańskiego. Posiada piękny portyk w stylu plateresco, a na ołtarzu głównym znajduje się figura madonny Virgen del Coro, patronki miasta. Co roku 14 sierpnia podczas święta ku jej czci, można wysłuchać śpiewu chóru Orfeón Donostiarra, jednego z najznakomitszych w Europie.
Osobliwym miejscem w San Sebastian jest Plaza de la Constitución. Nad każdym z okien balkonów wychodzących na prostokątny plac widnieje numer. Dawniej odbywała się tam korrida, a za możliwość oglądania spektaklu trzeba było zapłacić najemcom rozmieszczonych w budynku mieszkań.
Interesującą budowlą może wydać się także Palacio Miramar, będący niegdyś letnią rezydencją królewską. Wybudowany został na styl angielski, posiada także elementy neogotyckie. Aktualnie turyści mogą zwiedzać należące do pałacu ogrody. Rozciąga się z niego widok na plażę i wyspę Isla de Santa Clara wciśniętą z zatokę Bahía de La Concha.
Najbardziej elegancką budowlą San Sebastián jest teatr Victoria Eugenia zbudowany w stylu neoplateresco. To właśnie tutaj odbywały się inauguracyjna gala i zakończenie jednego z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Obecnie przeniesione zostały na drugą stronę rzeki do nowego budynku Pałacu Kongresowego i Audytorium Kursaal. Najsłynniejsi celebryci ze świata filmowego nocują niezmiennie w położonym tuż obok teatru luksusowym hotelu María Cristina.
Z ulic starego miasta można bezpośrednio wyjść na teren starego portu rybackiego. Tam prawdziwą atrakcją dla kochających podwodny świat jest stare oceanarium. Indywidualność miasta podkreśla Peine del Viento czyli ciąg trzech zagadkowych modernistycznych rzeźb umieszczonych na końcu plaży Ondarreta. Szczególnie majestatycznie wyglądają będąc smagane falami wzburzonego Morza Kantabryjskiego.
Do ciekawszych miejscowości nadmorskich prowincji należy Guetaria. Leży ona na charakterystycznym półwyspie zakończonym górą opadającą stromo ze wszystkich stron do morza. Półwysep ten nosi nazwę Ratón de Guetaria (raton = mysz). ze względu na swój charakterystyczny kształt widziany z lotu ptaka. Znajduje się tam gotycki kościół z okolic XV wieku Iglesia de San Salvador.
5 kilometrów od Guetarii położona jest miejscowość Zarautz znana z płaskiej, ponad dwukilometrowej plaży znanej z organizowanych tutaj zawodów z cyklu mistrzostw świata w surfingu Pro Surf.
Wyjątkowy urok posiadają uliczki miasteczka Hondarribia (hiszp. Fuenterrabía) położonego przy samej granicy z Francją. Ta założona przez Rzymian osada do dnia dzisiejszego zachowała średniowieczne zabytki, w tym prymitywny zamek z X wieku przerobiony na parador, obronne mury i pałace. Znajduje się tam stara dzielnica rybacka z pięknymi tradycyjnymi domkami, których balkony pomalowane są w radosne kolory. To najlepsze miejsce do skosztowania wykwintnie przyrządzonych potraw ze świeżych ryb i owoców morza.
Mianem najpiękniejszego średniowiecznego miasteczka prowincji cieszy się Oñate. Założone w XII wieku, pochwalić się może wieloma budowlami gotyckimi, barokowymi i renesansowymi. Do najważniejszych należy XV-wieczny kościół Iglesia de San Miguel Arcángel ze wspaniałym wielkim ołtarzem w stylu plateresco oraz osobliwym krużgankiem, którego podłożem jest tafla rzeki Ubao. Pochodzący z XVI wieku Universidad Sancti Spiritus posiada niewyobrażalnie piękną przednią fasadę.
Ciekawym miastem jest Tolosa, dawna stolica prowincji Guipúzcoa. Starówka składa się z wielu równolegle biegnących, wąskich uliczek przecinających liczne, małe place. Znajdziemy tam wiele interesujących zabytków w tym kościół Iglesia de Santa María reprezentujący lokalną, baskijską odmianę architektury gotyckiej.