Playa de la Concha - słynna plaża w San Sebastian

Plaża La Concha w San Sebastian

W malutkiej zatoce Bahía de La Concha, przypominającej z lotu ptaka muszlę, znajduje się jedna z najpiękniejszych miejskich plaż na świecie - La Concha. Położona jest w samym centrum miasta San Sebastian i stanowi jedną z jego głównych atrakcji.

Playa de la Concha została wybrana przez Hiszpanów w narodowym plebiscycie jednym z 12 skarbów Hiszpanii (12 Tesoros de España). Tak jak sąsiadująca z nią plaża La Ondarreta wyścielona jest dywanem jasnego, delikatnego piasku, który rozciąga się w całym pasie zatoki między wzgórzami Monte Igeldo i Monte Urgull. Playa de la Concha ma prawie 1,5 km długości.

Wzdłuż plaży prowadzi piękna, morska promenada (Paseo Marítimo). Zdobią ją stylowe, żelazne barierki pomalowane na biały kolor. Promenada w obecnej formie została oddana do użytku w 1910 roku, w okresie "belle époque" San Sebastian. Zaprojektował ją główny miejski architekt - Juan Rafael Alday. Inwestycja ta została podyktowana zwiększonym zainteresowaniem San Sebastian wśród letników z Hiszpanii i całej Europy. Na promenadzie znajdują się między innymi zabytkowe, białe latarnie z początku XX wieku oraz dwa obeliski, na których szczycie umieszczono zegary wraz z barometrami. Jest tam także kompleks budynków dopasowujący się swoim stylem do otaczającej go architektury - powstałe w 1912 roku Spa - La Perla oraz restauracjo-kawiarnia Café de La Concha. Pod częścią promenady wspartej na kolumnach znajduje się pasaż.

Plaża La Concha w San San Sebastian - przydatne informacje:

  • W lecie, podczas słonecznych dni, La Concha jest bardzo oblegana przez plażowiczów. Można wówczas poszukać dla siebie więcej miejsca na sąsiedniej plaży La Ondarreta lub znajdującej się za wzgórzem Monte Urgull plaży La Zurriola.
  • Plaża posiada wiele udogodnień dla wypoczywających w San Sebastian, m.in. wypożyczalnię parasolów plażowych i wiatrochronów, toalety, przebieralnie, prysznice, rampy dla osób niepełnosprawnych.
  • W sezonie bezpieczeństwa plażowiczów strzegą ratownicy wodni w godzinach 10:00 do 20:00.
  • Na plaży znajdują się platformy z których można skakać do wody oraz miejsce w którym cumuje statek wycieczkowy płynący na Wyspę św. Klary (Isla de Santa Clara). Do wyspy można dopłynąć także wynajętym kajakiem, dobrzy pływacy mogą pokusić się o dotarcie tam wpław. 
  • Promenada przy plaży La Concha prowadzi dalej w prawą stronę wzdłuż linii brzegowej aż do surferskiej plaży La Zurriola. Po drodze na malowniczym odcinku liczącym około 6 km okrąża się między innymi górę Monte Urgull. Idąc promenadą w lewo od plaży La Concha dojdziemy bardzo szybko do spokojniejszej plaży La Ondarreta, na której końcu są rzeźby Peine del Viento oraz kolejka linowa na górę Monte Igueldo (z tarasami widokowymi oraz parkiem rozrywki).
  • Plaża La Concha w trakcie morskich odpływów jest dosyć szeroka (do kilkudziesięciu metrów), a podczas przypływów bardzo wąska (kilka metrów szerokości).
  • Do plaży dojeżdża kilka miejskich autobusów m.in. linii 5, 16, 25.

La Concha - plaża miejska w San Sebasian

W artykule wykorzystano zdjęcie udostępnione przez Basquetour