Panorama San Sebastian ze szczytu wzgórza Monte Igueldo

San Sebastian w 1 dzień

San Sebastián (Donostia) już na początku XX wieku było popularnym, wakacyjnym kurortem odwiedzanym przez zamożniejszych Hiszpanów i obcokrajowców. To niewielkie baskijskie miasto w zatoce przypominającej kształtem muszlę posiada wyjątkowy urok.

Przedstawiamy największe atrakcje turystyczne w San Sebastián, które można zobaczyć i poznać nawet w ciągu 1 dnia:

Playa de la Concha (La Concha)

Międzynarodową wizytówką San Sebastian, oprócz jednego z najważniejszych filmowych festiwali na świecie, są wspaniałe plaże. Najbardziej znaną jest La Concha (Muszla) położona w samym centrum miasta. Otacza ją stylowa morska promenda, która przypomina o arystokratycznym charakterze letniska w przeszłości. La Concha to miejsce, z którego można objąć wzrokiem większą część miasta otoczonego wzgórzami oraz zatokę Bahía de La Concha z Wyspą Św. Klary (Isla de Santa Clara). W lecie jest oczywiście oblegana przez plażowiczów. Poza sezonem wakacyjnym dywan złocistego piasku zachęca do spacerów.

Peine del Viento

Na lewo od plaży La Concha znajduje się plaża La Ondarreta. Spacerując na jej koniec dojdziemy do bardzo osobliwego miejsca w San Sebastian. To kompozycja rzeźb o nazwie Peine del Viento (grzebień wiatru), które tworzą powyginane, grube żelazne pręty wmontowane w nadmorskie skały. Warto spocząć tam dłuższą chwilę, usłyszeć i zobaczyć spektakl które tworzą ziemia, wiatr, morze i światło.

Monte Igueldo

Chociaż na emblematyczne wzgórze w San Sebastian można wjechać własnym samochodem lub taksówką, warto jest wybrać mniej popularny środek transportu. Mowa o kolejce górskiej, kursującej nieprzerwanie od 1912 roku spod stóp Monte Igueldo (bask. Monte Igeldo) w okolicach plaży La Ondarreta. Na górze znajdują się punkty widokowe, z których można uchwycić najładniejszą panoramę miasta. Wśród innych atrakcji Monte Igueldo znajdziecie m.in. Torreón de Igueldo (latarnię morską z XVIII wieku, obecnie służącą jako taras widokowy i muzeum) oraz wesołe miasteczko, w którym ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu wiele lat temu.

Bilety na kolejkę górską w dwie strony - 3,15 € i 2,35 € (dzieci)

Monte Urgull

Wzgórze Monte Urgull znajduje się po przeciwnej niż Monte Igueldo stronie plaży La Concha. Wznosi się nad starówką oraz portem w San Sebastian. Gwarantuje piękne widoki miasta i jest doskonałą alternatywą dla osób lubiących leniwe spacery ze spoczynkiem na ławkach w otoczeniu zieleni. Na szczycie znajduje się m.in. zamek Castillo de la Mota, muzeum (Museo de San Telmo poświęcone kulturze społeczności baskijskiej), dawne baterie artylerii, kapliczki i wielka statua przedstawiająca Jezusa.

Casco Viejo

San Sebastian w Hiszpanii (Kraj Basków) - co warto zobaczyć w 1 dzień Stare miasto w San Sebastian zajmuje bardzo małeą powierzchnię miasta. Stanowi to w pewnym sensie duży atut. Starówka San Sebastian to gąszcz uliczek, które tętnią życiem zarówno w ciągu dnia i w nocy. Znajdziecie tam ładny, barokowy kościół Basílica de Santa María del Coro (na zdjęciu). Największą atrakcją starówki San Sebasian są jednak bary, w których królują baskijskie przekąski - pinchos (bask. pintxos). Ulica Calle 31 de Agosto jest nazywana świątynią gastronomii. Wystarczy wejść do jednego ze znajdujących się przy niej barów by się o tym przekonać. Na starówce znajdziecie również mały, ale wyjątkowo ciekawy plac - Plaza de la Constitución. Nad każdym z okien balkonów wychodzących na prostokątny plac widnieje numer. Dawniej odbywała się tam korrida, a za możliwość oglądania spektaklu trzeba było zapłacić najemcom rozmieszczonych w budynku mieszkań. 

Aquarium

Działalność oceanarium w San Sebastian (Aquarium-Palacio del Mar de Donostia-San Sebastián) została zainaugurowana w 1928 roku. Duże wrażenie robi przejście szklanym tunelem otoczonym ze wszystkich stron błękitnym wodnym światem, z którego spoglądają na nas śmiercionośne gatunki muren, płaszczek i rekinów. W obiekcie tym znajduje się także muzeum prezentujące wspaniałą kolekcję eksponatów poświęconych oceanicznej faunie oraz marynistyce.

Isla de Santa Clara

To wyspa w zatoce La Concha w San Sebastian, która najbardziej rzuca się w oczy podczas kontemplowania widoków miasta. W okresie od 1 czerwca do 30 września kursują na nią statki (4 € w dwie strony bez przystanku na wyspie, 6 € z przystankiem). Jeśli jest się na niej w czasie odpywu i jest słoneczny dzień, warto zrelaksować się na małej plaży która podczas przypływów jast w całości zatapiana. Statki kursujące na Wyspę św. Klary w określonych godzinach mają przeszklone dno kadłuba, przez które można obserwować podwodne życie.