Oceanaria w Hiszpanii

Spośród wielu oceanariów w Hiszpanii wybraliśmy pięć, naszym zdaniem najciekawszych. Każdy z tych obiektów jest na swój sposób wyjątkowy i bardzo interesujący.

Wizyta w jednym z hiszpańskich oceanariów może być dobrym urozmaiceniem urlopu w tym kraju, a na pewno będzie stanowić doskonałą rozrywkę dla dzieci.

Oceanarium w Walencji - Oceanográfico de Valencia

Oceanarium w Walencji (Oceanográfico de Valencia)

To największe oceanarium w Europie. Znajduje się w futurystycznym gmachu Centrum Nauki i Sztuki w Walencji (La Ciudad de las Artes y las Ciencias). W przestronnych akwariach zobaczymy wspaniałe ekosystemy wodne z całego świata (oceanów, mórz tropikalnych, arktycznych oraz wielu innych wodnych zakątków naszej planety). Znajduje się tam około 45.000 zwierząt reprezentowanych przez prawie 500 gatunków ryb, ssaków, ptaków, gadów i skorupiaków.  Specjalną atrakcją w oceanarium w Walencji jest obiad lub kolacja w otoczeniu morskiej fauny. Dodatkową rozrywkę stanowi pokaz akrobacji delfinów razem z ich wysportowanymi opiekunami. Dla najodważniejszych (potrzebne uprawnienia do nurkowania w akwalungu) oceanarium oferuje niesamowitą, podwodną wycieczkę w towarzystwie rekinów i płaszczek.
 

Oceanarium w San Sebastian (Aquarium de San Sebastián)

Oceanarium w San Sebastian (Aquarium de San Sebastián)

Nie jest to ani największe, ani najnowocześniejsze oceanarium w Hiszpanii. Wciąż jednak uchodzi za jedno z najciekawszych w Europie i należy do głównych atrakcji podczas zwiedzania baskijskiego San Sebastián. Jak żaden inny obiekt tego typu w Hiszpanii może pochwalić się bogatą historią zapoczątkowaną już w 1928 roku. Właśnie wtedy oceanarium zostało uroczyście otwarte, stając się pierwszym muzeum nauk przyrodniczych w Hiszpanii. Do dnia dzisiejszego wrażenie na zwiedzających robi przejście 30-metrowym szklanym tunelem otoczonym ze wszystkich stron najgroźniejszymi drapieżnymi rybami wodnych ekosystemów. Radość najmłodszym zapewnia m.in. możliwość pogłaskania rozgwiazdy i innych słonowodnych żyjątek. Ponadto na terenie oceanarium czeka na zwiedzających wspaniała ekspozycja poświęcona niemal wszystkiemu, co kojarzy się z morzem (wielorybnictwo, żeglarstwo, handel morski, imponująca kolekcja modelarska statków i okrętów). 
 

Oceanarium w Barcelonie - L'Aquàrium de Barcelona

Oceanarium w Barcelonie (L'Aquàrium de Barcelona)

W barcelońskim porcie, w nowoczesnym kompleksie budowli Maremagnum znajduje się jedno z największych oceanariów na świecie (największe w Europie). Główne akwarium ma 36 metrów średnicy oraz 5 metrów głębokości. Wewnątrz L'Aquàrium de Barcelona znajduje się 80-metrowy, szklany tunel przez którego ściany widać z bliska przepływające rekiny, płaszczki i śmiercionośne mureny. Wszystkich akwariów jest tam aż 35. Prezentują one różnorodne wodne ekosystemy występujące w Morzu Śródziemnym, a także w wodach tropikalnych mórz oraz rzek. Z bliska można się przyjrzeć najdziwniejszym z morskich stworzeń - jest tam około 11.000 gatunków ryb oraz 450 innych organizmów.
 

"Oceanarium" w Saragossie (Acuario Fluvial de Zaragoza)

Określenie "oceanarium"  jest dużym nadużyciem w przypadku tego obiektu ulokowanego w pawilonach wybudowanych na potrzeby światowej wystawy EXPO 2008 w Saragossie. Na terenie Acuario Fluvial mamy okazję poznać wodny świat tworzony przez faunę zamieszkującą wielkie rzeki pięciu kontynentów. Znajdziemy więc tutaj odtworzone ekosystemy Nilu, Mekongu, Amazonki, Murray Darling i hiszpańskiej Ebro. Oprócz różnorodnych gatunków słodkowodnych ryb możemy obserwować węże, krokodyle, aligatory, małpy oraz gryzonie. Acuario Fluvial de Zaragoza posiada szczególnie atrakcyjną ofertę skierowaną dla dzieci: możliwość noclegu w otoczeniu anakond i piranii włącznie.
 

Oceanarium na Majorce - Aquarium Palma de Mallorca  
Oceanarium w Palma de Mallorca (Palma Aquarium)

Oceanarium na Majorce znajduje się w stolicy Balearów - Palma de Mallorca. To jedna z największych atrakcji dla dzieci, warta zobaczenia nawet jeśli wypoczywacie akurat na drugim końcu wyspy. Mieści się tam 55 akwariów różnej wielkości. W nich zobaczycie około 700 gatunków morskiej flory i fauny, głównie z akwenów Morza Śródziemnego, Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Wszystko zorganizowane jest w formie parku tematycznego - są tam place zabaw, ogrody, dżungla, meduzarium. Specjalna atrakcja czeka nas w przypadku gdy trafimy na porę karmienia rekinów...