San Sebastian - pogoda roczna

San Sebastián, piękne miasto w Kraju Basków, śmiało można nazwać hiszpańską stolicą deszczowej pogody. Według danych instytutu meteorologii pada tam rocznie przez 140 dni, łącznie 1738 mm/m2 (dla porównania w Warszawie w ciągu roku spada zaledwie 520 mm deszczu na 1 m2 ).

Pogoda roczna w San Sebastian - barometr pogodowy dla podróżujących Wilgotność względna powietrza w nadmorskim San Sebastián jest bardzo wysoka (około 80% w ciągu całego roku), co potęguje odczucie chłodu zimą, a gorąca w lecie. Na wszystkie czynniki pogodowe ma wpływ klimat oceaniczny zdecydowanie oddziałujący na tę część Hiszpanii. Są również pewne atuty związane z położeniem San Sebastian w obrębie tego typu klimatu. Pogoda zimą i w lecie nie jest aż tak uciążliwa dla niektórych osób jak to ma miejsce w innych częściach Hiszpanii.

Typowa pogoda w San
Sebastian w ciągu całego roku

Latem w San Sebastian można się spodziewać zarówno ładnej jak i brzydkiej jak na tę porę roku pogody. Lipiec, sierpień i wrzesień są miesiącami, w których jest tam najmniej opadów (około 100 mm/m2). To niewielkie pocieszenie, ponieważ i tak pada średnio przez 10 dni w każdym z tych miesięcy. Na szczęście będąc w San Sebastian podczas wakacji w lipcu lub sierpniu tak samo jak przelotnego deszczu można się spodziewać bardzo ładnej pogody. Niektóre dni są słoneczne, z temperaturą powyżej 30°C i całkowicie bezchmurnym niebem. Wieczory i noce są wówczas przyjemne, z temperaturą dochodzącą do 20°C. We wrześniu pogoda w San Sebastian jest bardzo podobna, może być tylko nieznacznie chłodniej

Jesień jest najbardziej deszczową porą roku w San Sebastian. Październik jest jeszcze w miarę ciepłym miesiącem, ze średnią temperaturą dobową 15,8°C, jednak często dają znać o sobie ulewne deszcze. Listopad charakteryzuje się największą intensywnością opadów (186 mm/m2 w całym miesiącu). W nocy i nad ranem jest już chłodno, temperatura spada zwykle poniżej 10°C. W grudniu następuje dalsze, chociaż łagodne ochłodzenie klimatu w San Sebastian.

Zimą, poza nieznacznie niższą temperaturą powietrza, w pogodzie w San Sebastian nie ma znaczących zmian. Zimowe przymrozki są tam prawdziwą rzadkością. Pada niezmiennie często jak podczas jesieni, chociaż deszcze są z reguły mniej intensywne. W styczniu w ciągu dnia w San Sebastian należy się spodziewać temperatur nieznacznie przekraczających 10°C, natomiast nocą w okolicach 5°C. Niemal identycznie pogoda przedstawia się w lutym i marcu, chociaż powinno być trochę mniej deszczu. Zimą opady śniegu w San Sebastian są rzadkością.

Wiosną pogoda w San Sebastian jest dużo bardziej przyjemna, chociaż i tak zdecydowanie mokra. W kwietniu pada statystycznie prawie co drugi dzień (około 14 dni deszczowych). Wciąż jest chłodno, ze średnią temperaturą dobową 12,4°C. Dużo ładniejsza pogoda pojawia się w San Sebastian w maju. W ciągu dnia jest zwykle około 20°C, a w nocy i nad ranem około 10°C. Więcej jest dni z bezchmurnym niebem lub umiarkowanym zachmurzeniem niż deszczowych. Czerwiec to miesiąc, w którym notuje się w San Sebastian najmniejszą ilość opadów  (96 mm/m2). Statystycznie pada wtedy co trzeci dzień, parasole są tam jak najbardziej użyteczne. W najcieplejsze dni czerwca temperatura w San Sebastian może przekraczać 30°C.

Pogoda w San Sebastián w wybranych miesiącach:

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień