Okazuje się, że dochodzi jeszcze inna opcja: jaskinia. Cueva de Nerja to jedna z największych atrakcji turystycznych całego wybrzeża Costa del Sol. A skoro dzieli ją zaledwie kilka minut od plaż wcale nie musimy rezygnować z typowo wakacyjnych przyjemności. Wystarczy w niej spędzić godzinę by zaczerpnąć przyjemnego chłodu, a przy okazji zobaczyć prehistoryczne galerie imponujących rozmiarów i dowiedzieć się całkiem sporo o wczesnych dziejach ludzkości.
Co ciekawe jaskinia w Nerja została odkryta dopiero w 1959 roku, i jak wiele tego typu znalezisk zupełnie przez przypadek. Odkrywcami była piątka miejscowych chłopców, którzy przez typową dziecięcą ciekawość postanowili przedostać się przez wyłom skalny zwany przez okolicznych mieszkańców "la mina" (kopalnia) by obserwować tam stada nietoperzy. Jeden z nich zauważył przysłonięty z drugiej strony stalaktytami otwór, przez który wydobywało się wilgotne powietrze. Następnego dnia postanowili tam wrócić by przy pomocy narzędzi skruszyć skalne przeszkody i przedostać się dalej. Kiedy pokonali kolejne przeszkody dotarli do wielkiej galerii, do której jak się okazało przed wiekami dotarli inni. Znaleźli tam szkielety ludzkie leżące obok ceramicznych miseczek. Po wyjściu z odkrytej jaskini wyjawili swoje odkrycie rodzicom oraz nauczycielom.
Jaskinia tak naprawdę znajduje się dokładnie na terenie miejscowości Maro, w sąsiedztwie popularnego wakacyjnego miasta Nerja. To jedna z największych jaskiń na terytorium Hiszpanii, z pewnością najlepiej dostosowana do potrzeb zwiedzających. Długość ciągnących się w niej korytarzy wynosi 4823 metrów, a spadek terenu przez który prowadzą to 72 metry. Podzielona jest na trzy odrębne strefy zwane galeriami, z czego najciekawsza, stanowiąca 1/3 całości Galerías Turísticas udostępniona jest przez cały rok dla turystów. Wewnątrz niej można obejrzeć cały wachlarz form nacieków jaskiniowych: stalaktyty, stalagmity, kolumny, stalagnaty, draperie naciekowe oraz inne twory powstałe na skutek procesów krasowych zachodzących nieprzerwanie od przeszło 5 milionów lat. Niesamowite wrażenie robią potężne stalaktyty w największej z galerii. Krasowe "eksponaty" zawdzięczają swój efektowny wygląd w znacznej mierze kolorowej iluminacji oraz dziwacznym, nieraz budzącym prawdziwą grozę kształtom. Właśnie im zawdzięczają swoje nazwy poszczególne części jaskini. Mamy więc salę duchów, Betlejem, wodospadów czy kataklizmu. W "Sala del Cataclismo", galerii o najbardziej pokaźnych rozmiarach (100 metrów długości, 50 m szerokości, do 30 m wysokości) znajduje się największy naciek jaskiniowy na świecie. Potężnych rozmiarów stalagnat został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, ma 32 m wysokości, a jego podstawa mierzy 13 x 7 m. W jaskini w Nerja znaleziono naskalne rysunki przedstawiające foki, wykonane około 42.000 lat temu. Nazywa się je pierwszym dziełem sztuki w dziejach ludzkości. Ze względu na ciekawą akustykę w jednej z galerii odbywa się co roku międzynarodowy festiwal muzyki poważnej.
* Cueva de Nerja jest otwarta przez cały rok za wyjątkiem 1 stycznia i 15 maja.
* Godziny zwiedzania: 10:00-14:00 i 16:00-18:30 poza okresem wakacyjnym. 10:00-19:30 w lipcu i sierpniu.
* Ceny biletów wstępu: normalny - 8,50 €, dzieci 6-12 lat - 4,50 €, poniżej 6 lat - bezpłatnie