cova dels arcs - moraig.jpg

Najpiękniejsze plaże na Costa Blanca - Cala del Moraig

Śródziemnomorska zatoka Cala del Moraig w Prowincji Alicante to idealne miejsce do spędzania wakacyjnego czasu. Znajduje się tam plaża uznawana za najlepszą na całym wybrzeżu Costa Blanca, która wyeksponowana jest na pełne słońce przez większą część dnia. 

W pobliżu zatoki Cala del Moraig znajdziecie również wiele innych atrakcji. Wielkie klify, błękitna i krystalicznie czysta woda, wiodące po stromych zboczach ścieżki z pięknymi widokami oraz morskie jaskinie przyciągają miłośników spędzania wakacyjnego czasu na łonie natury.

Dotarcie do Cala del Moraig, choć może wydawać się nieco zawiłe, nie jest trudne. Chcąc tam trafić z wakacyjnych kurortów Costa Blanca należy się kierować w stronę miejscowości Benitatxell i zapytać tam o drogę do dzielnicy La Cumbre del Sol. Wkrótce dojedziemy do pierwszego parkingu znajdującego się po lewej stronie jezdni. Jest jeszcze jeden parking, bezpośrednio przy samej plaży, jednak zaparkowanie tam auta w trakcie sezonu wakacyjnego graniczy z cudem. Ponadto należy wziąć pod uwagę to, że czeka nas zjazd po robiącej wrażenie stromiźnie, która na ostatnim etapie ma kąt nachylenia aż 22%. Zaparkowanie samochodu na górnym parkingu daje nam możliwość spaceru ścieżką z malowniczą panoramą morza, zrobimy tam dobry użytek z aparatu fotograficznego. W trakcie wędrówki mijać będziemy trzy ukryte w skałach jaskinie: Cova de les Morretes, Cova del Ti Domingo L’Albiar oraz Cova de Pepet del Morret.

Costa Blanca - zatoka i plaża Cala del Moraig niedaleko Alicante Cala del Moraig posiada plażę o długości prawie 500 metrów, z podłożem składającym się z mieszanki piasku, drobnych kamyków i żwiru. Nie jest do końca dzika, na miejscu zwykle czynne są jeden lub dwa bary, tzw. chiringuitos, gdzie można coś przekąsić oraz zaopatrzyć się w zimne napoje (w tym piwo). Na plaży znajdują się kosze na śmieci, dzięki czemu udaje się zachować czystość tego urokliwego miejsca.

Największą atrakcją Cala del Moraig, oczywiście oprócz samej plaży, jest morska jaskinia Cova dels Arcs. Swoją nazwę bierze od wydrążonej przez wodę galerii tworzonej przez trzy skalne łuki (w języku walencjańskim: "arcs"). Prowadzi ona do kolejnych galerii, eksplorowanych przez miłośników nurkowania. Podobno doświadczonym nurkom udało się przemierzyć ponad kilometr podwodnych tras które skrywa Cova dels Arcs.

Warto mieć na uwadze to, że Cala del Moraig chociaż oddalona nieco od popularnych kurortów na Costa Blanca, jest mocno oblegana przez turystów w sezonie wakacyjnym (szczególnie w sierpniu i w weekendy). Z tego powodu idealnym momentem na delektowanie się jej pięknem jest okres między majem i czerwcem oraz październik.

Odległości od popularnych miejscowości wakacyjnych na Costa Blanca (Alicante): Jávea - 13 km, Calpe - 25 km, Altea - 37 km, Benidorm - 45 km, Alicante - 85 km.