Cala la Granadella - plaża na Costa Blanca w Hiszpanii

Plaża Cala la Granadella (Costa Blanca)

Na Costa Blanca, jednym ze śródziemnomorskich wybrzeży w Hiszpanii, można znaleźć kilka wyjątkowych, dziewiczych plaż. Niestety wiele z nich jest trudno dostępna. Na szczęście nie można powiedzieć tego o najpiękniejszej z nich - Granadella, którą znajdziecie w malowniczej zatoczce Cala la Granadella. 

Playa de la Granadella urzeka przede wszystkim krystalicznie czystą, turkusową wodą. Pod tym względem przypomina dzikie plaże z Majorki. Kamienisty jest zarówno jej brzeg, jak i dno. Mimo tego różnej wielkości kamienie są tam gładkie (otoczaki), przyjemne dla stóp. Jest bardzo czysta, dzięki czemu od 1987 roku może pochwalić się "niebieską flagą" jakości (hiszp. bandera azul). Zejście do plaży jest łagodne, ale dosyć szybko robi się tam głęboko. To doskonałe miejsce dla miłośników nurkowania z maską bez akwalungu. Plaża Granadella dzięki położeniu w głębokiej zatoczce i w otoczeniu górami jest osłonięta prawie z każdej strony od wiatru. Dzięki temu morze jest tam bardzo spokojne nawet w wietrzne dni. Skaliste klify porośnięte są piękną, śródziemnomorską zielenią.

Plaża Granadella jest niewielka, jej całkowita długość to niewiele ponad 150 m. Niestety, ze zrozumiałych powodów, jest bardzo oblegana w sezonie wakacyjnym (warto jest więc dotrzeć tam wówczas już przed 9:00 rano). Najlepiej wypoczywać na niej poza okresem letnim (np. czerwiec, wrzesień, październik). Posiada bardzo dobrą infrastrukturę np. publiczne toalety, parasole przeciwsłoneczne, wypożyczalnię kajaków, bar i restauracje. Po obydwu jej stronach można znaleźć dobre punkty widokowe.

Plaże na Costa Blanca w Hiszpanii - Cala la Granadella

Dojazd do plaży w zatoce Cala la Granadella

Playa de la Granadella leży na terenie gminy Jávea (Xàbia) w północnej części wybrzeża Costa Blanca w Hiszpanii, około 120 km od Walencji i 100 km z Alicante. Aby tam dojechać z wykorzystaniem nawigacji samochodowej lub mapy Google, najlepiej wpisać adres restauracji Restaurante Sur Granadella: Jávea (lub Xàbia), Tio Catala 35. W sezonie można zaparkować auto na ulicy dojazdowej do plaży (można spróbować "przykleić się" do ulicy po lewej stronie) lub na równoległych względem niej parkingach.