javea alicante 4.jpeg

Costa Blanca - na wakacje do Jávea

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpanii, w północnej części prowincji Alicante znajduje się wyjątkowa miejscowość. Jávea przez większą część roku pozwala cieszyć się hiszpańskim słońcem, morzem i górami w jednym miejscu.

Jávea jest popularnym, śródziemnomorskim kurortem oddalonym zaledwie 90 kilometrów od lotniska w Alicante. Licząca 30.000 mieszkańców miejscowość oferuje turystom różnorodne krajobrazy, od klimatycznych uliczek starego miasta po rozległe plaże wulkaniczne.

Sercem Javea jest starówka gdzie mieszka większość rdzennych mieszkańców kurortu. Spacerując jej ulicami warto odwiedzić kościół pod wezwaniem Św. Bartłomieja z XVI wieku wybudowany w stylu gotyckim, który w przeszłości służył równocześnie jako twierdza do obrony przed piratami. Na starówce znajdziemy też tradycyjny targ, idealne miejsce zarówno by kupić świeże owoce morza jak i skosztować hiszpańskich przekąsek - tapas, wypić lampkę wina lub szklankę zimnego piwa. Wśród wąskich uliczek starego miasta znajdziemy również bary i tawerny, które łączą śródziemnomorskie tradycje kulinarne z nowoczesnością. Doskonałym przykładem takiego połączenia jest tawerna La Rebotica, która we wnętrzach dawnej apteki oferuje dania sporządzone z lokalnych produktów oraz szeroki wybór win zarówno tych z niedalekich winiarni jak i odległych zakątków Hiszpanii.

Oddalona o 10 minut drogi samochodem od starówki dzielnica portowa, która jest drugim z najbardziej zaludnionych miejsc w Jávea, oferuje zwiedzającym zupełnie inne krajobrazy i atrakcje. W dzielnicy tej znajduje się bardzo ciekawy, wybudowany w 1967 roku kościół De la Virgen de Lloreto, którego sklepienie przypomina odwrócony kadłub łodzi. Pomimo bardzo skromnego wystroju i konstrukcji z betonu budowla ta jest ciekawym przykładem współczesnej architektury sakralnej. Pełna po brzegi podczas niedzielnych nabożeństw świątynia jest miejscem spotkań przybywających co roku do Jávea Hiszpanów z całego kraju. Wokół kościoła znajdziemy dawne domy rybaków, które obecnie mieszczą liczne restauracje i bary z bardzo szeroką ofertą kulinarną. Dzielnica portowa jest miejscem idealnym by zjeść oryginalną walencjańską paellę w restauracjach z widokiem na morze.

Jávea - Costa Blanca, Hiszpania

Warto odwiedzić również port rybacki, który oferuje codziennie po zakończeniu połowu świeże krewetki, kalmary, sardynki i inne skarby złowione między Javea i Ibizą. W znajdującym się obok klubie żeglarskim podziwiać można imponujące jachty i łodzie motorowe cierpliwie czekające na wolną chwilę lub letni urlop swoich właścicieli z całej Europy. Spacerując portową promenadą wzdłuż zatoki miniemy koryto rzeki Gorgos, przez większość roku wyschnięte, będące naturalną granicą między dzielnicą portowa i dzielnicą Montanar.

W Montanar, najbardziej rozległej dzielnicy Javea znajdują się najważniejsze plaże zatoki, zarówno piaszczyste jak i kamieniste lub skaliste oraz umieszczone na ich brzegach słynne bary plażowe chiringuitos oferujące przez cały sezon egzotyczne drinki. Znajdujące się w tej dzielnicy budynki to głównie reprezentacyjne domy jednorodzinne w stylu tradycyjnym - kryte dachówką, z podcieniami, urządzone nowocześnie ze szkła i betonu, oddzielone drogą od mało uczęszczanych skalistych plaż.

W środkowej części zatoki znajdziemy El Arenal, centrum turystyki w Javea z rozwiniętą infrastrukturą odpowiadającą na wszystkie potrzeby turystów oraz piaszczystą plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, prysznicami, boiskami do siatkówki plażowej i placem zabaw. El Arenal jest idealnym miejscem dla rodzin spędzających urlop z dziećmi. Znajduje się tam również najbardziej ekskluzywny hotel El Parador. Hotele sieci El Parador powstawały w Hiszpanii w latach 60-tych w specjalnie wybranych, ze względu na walory krajobrazowe i historyczne najpiękniejszych zakątkach Hiszpanii. Łącznie w Javea jest tylko 6 hoteli.

Poznaj Javea - popularną miejscowość wakacyjną na Costa Blanca w Hiszpanii Spacerując dalej wzdłuż zatoki wśród ekskluzywnych willi i apartamentowców dotrzemy do uroczej, wyrzeźbionej w skale wapiennej zatoczki Cala Blanca. Charakterystyczny biały kolor skały występujący w niektórych miejscach tej części wybrzeża Morza Śródziemnego uwieczniony został na obrazach słynnego malarza Joaquina Sorolla i dał nazwę Costa Blanca temu nadmorskiemu regionowi Hiszpanii.

Oprócz plaż w zatoce Javea posiada również wyspy. Na południe od przylądka San Martin znajduje się największa wyspa El Portichol należąca administracyjnie do Javea, która oferuje wypoczywającym naturalne baseny wyrzeźbione w skałach oraz jaskinie dające niezapomniane przeżycia fanom nurkowania. Żeglując dalej na południe dotrzemy do przylądka De la Nao, z latarnią morską (którą można odwiedzić z lądu) punktu najmniej odległego od Ibizy. Od wieków był to dla żeglarzy ważny odnośnik na mapie Morza Śródziemnego. W skale przylądka znajduje się imponująca jaskinia De los Ogranos, do której można wpłynąć łódką i odnaleźć kojący cień po dniu spędzonym w pełnym słońcu. Za przylądkiem De la Nao znajduje się uczęszczana przez nudystów plaża Torre Ambolo oraz wyspa Isla del Descubridor oddalona zaledwie 10 metrów od Półwyspu Iberyjskiego. Niewiele dalej znajduje się ostatnia plaża należąca do Javea - La Granadella, wyróżniająca się wśród pozostałych linią brzegową przypominającą norweski fiord.

Warto wspomnieć, że Javea posiada uznany za drugi na świecie najlepszy mikroklimat (zaraz po Rio de Janeiro) z 320 słonecznymi dniami w roku! Miejscowość może pochwalić się w promieniu 10 km szeroką ofertą barów, restauracji i sklepów na każdą kieszeń (wraz z popularnymi marketami np. Lidl) oraz 2 pola golfowe. Dla adeptów nurkowania to jedno z najlepszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego, dla miłośników pieszych wycieczek i przyrody Javea ma do zaproponowania park krajobrazowy majestatycznej góry Montgó (Parque natural del Macizo del Montgó) górującej nad zatoką. Sięgający 780 metrów n.p.m. masyw górski chroni kurort przed zimnymi wiatrami z północy.