Viña Pomal Centenario Crianza 2014

Viña Pomal Centenario Crianza 2014 - wino hiszpańskie Centenario to specjalna edycja win Viña Pomal, od 2001 roku upamiętniająca 100-lecie powstania bodegi. Crianza z chłodnego rocznika 2014 to wino robione w całości z winogron tempranillo, dojrzewające przez 12 miesięcy w beczkach z dębu amerykańskiego. Pachnie jeszcze jak typowa, klasyczna czerwona Rioja. Nos przywodzi skojarzenia mocno dojrzałego czarnego owocu okraszonego nutami beczkowymi. W smaku jest jednak zdecydowanie nowoczesnym winem, daje się odczuć chłodny rocznik w regionie. Usta o średniej koncentracji i strukturze, porządnie kwasowe, z delikatnym garbnikiem. Nuty beczkowe są daleko w tle za owocowymi. Wino lekkie i rześkie. Do popijania nawet bez konkretnej strawy, idealne do hiszpańskich tapas.

Viña Pomal Centenario Crianza 2014

Kolor:  Żywa czerwona barwa w odcieniu dojrzałej wiśni. Obrzeża purpurowe, błyszczące.

Nos:  Wyraźny i czysty. Czarny, dojrzały owoc lasu (jeżyna) przeplatany nutami słodkich przypraw (wanilia, cynamon) oraz lukrecji.

Usta:  Żywe, pełne owocu, mocno kwasowe lecz dobrze zrównoważone. Taniny gładkie, lekko wyczuwalne. Finisz przyjemny, zdecydowanie owocowy, niezbyt długi. 

Cena wina w Hiszpanii - ok. 8 €

Degustacja wina:  10/2017