Viña Pomal Centenario Gran Reserva 2010

Viña Pomal Centenario Gran Reserva 2010 - wino hiszpańskie Rioja Klasyczne, bardzo dojrzałe, ale zachowujące wigor wino typu gran reserva z regionu Rioja. Kupaż tempranillo (90%) i graciano (10%) z winnicy Viña Pomal  producenta Bodegas Bilbainas. Dojrzewało przez 2 lata w małych amerykańskich beczkach, a następnie przez kolejny rok w dębowych kadziach. Piękny aromat zbudowany przez likierowy owoc przeplatany nutami dymnymi oraz pikantnych przypraw. Ciepłe, mięsiste, soczyste, ale nie nazbyt ekstraktywne.  Doskonale równoważące alkohol, kwasowość i dobry, bardziej owocowy niż beczkowy garbnik. Eleganckie i wyjątkowo długie. W kuchni idealne do pieczonej wołowiny lub jagnięciny.

Viña Pomal Centenario Gran Reserva 2010

Kolor:  Ciemny, granatowo-wiśniowy, błyszczący, z lekko ceglastym obrzeżem.

Nos:  Bogaty owocowo-beczkowy aromat równoważący nuty owoców (wiśnie w likierze, powidła śliwkowe), białego pieprzu, wanilii, cygara i lukrecji.

Usta:  Soczyste, średnio skoncentrowane, bardzo eleganckie. Doskonale zbalansowane, z kwasowym nerwem i dojrzałym garbnikiem. Finisz bardzo długi, pozostawiający po sobie przyjemny, owocowo-pieprzny posmak.

Cena wina w Polsce (Cerville) - ok. 200 zł