Viña Pomal 106 Barricas Reserva 2012

Viña Pomal 106 Barricas Reserva 2012 - wino hiszpańskie (Rioja) Wino, które po raz pierwszy zrobiono w 2010 roku upamiętniając pierwszy rocznik zbiorów producenta Bodegas Bilbainas (1904) w winnicy Viña Pomal w regionie Rioja. 106 barricas oznacza ilość wyselekcjonowanych beczek, w których trunek ten dojrzewa przez minimum 18 miesięcy (ok. 85% dąb amerykański, 15% dąb francuski, w 1/3 nowe). Wieloszczepowe, z dominującym tempranillo uzupełnionym kilkoma procentami graciano i garnacha.

Wyraziste, soczyste, elegancko skrojone, już bardzo smaczne, chociaż pełnię możliwości pokaże w następnych kilku latach. Nos intensywny, przepełniony bardzo dojrzałym owocem, przyprawami i wyraźną nutą dymną. Usta żywe, o dużej koncentracji, z wyraźną strukturą, delikatną taniną oraz umiarkowaną kwasowością. Koniecznie z kawałkiem soczystego mięsa, najlepiej stekiem lub jagnięciną. Wskazana dekantacja przez ok. 30 minut.

Viña Pomal 106 Barricas Reserva 2012 Edición Limitada

Kolor:  Głęboki, ciemnowiśniowy z granatowym obrzeżem.

Nos:  Intensywny i bogaty. Pachnie mocno dojrzałym czarnym owocem (śliwka, jeżyna) z nutami przypraw (wanilia, biały pieprz), pudełka po cygarach i suszonych kwiatów.

Usta:  Soczyste, z zadziornym owocem wypełniającym solidną materię. Odrobinę czekoladowe, delikatnie taniczne i kwasowe. Na długiej końcówce lekko podbite beczką.

Cena wina w Hiszpanii - ok. 18 €

Degustacja wina:  10/2017