Valdespino Moscatel Toneles

Valdespino Moscatel Toneles - wino hiszpańskie DO Jerez Można nie lubić win słodkich. Są wśród nich jednak takie, którymi nie pogardzi najbardziej "wytrawny" winoman. Jednym z takich rodzynków w świecie wina hiszpańskiego jest Moscatel Toneles "Viejísimo" z winiarni Valdespino (D.O. Jerez). Dlaczego? Ponieważ w butelce jest ponoć pewna część wina mającego nawet 100 lat. Robert Parker Jr "lekką ręką" dał mu 100 pkt. Wreszcie, wino to zrobi wrażenie na 100% smakujących je osób. Szukając porównań z wielkimi, deserowymi winami z innych niż Hiszpania krajów pewnych zbieżności można doszukać się z Tokaji Eszencia.

Valdespino Moscatel Toneles

Kolor:  Brunatna, niemal hebanowa barwa z bursztynowymi refleksami. Gęste niczym olej.

Nos:  Zapach głęboki, elegancki i trwały. W nosie czuć karmel, mandarynkową skórkę, suszone owoce (figi, daktyle), kawę, starą szafę, kadzidło, anyż oraz nuty przypraw.

Usta:  Na podniebieniu kremowa tekstura, słodycz z nutą goryczki, porządna kwasowość. W smaku rodzynki, likierowy owoc, gorzka czekolada, miód i nuta koniaku. Finał nie ma końca.

Moscatel Toneles to wino maksymalnie skoncentrowane, eteryczne, ekspresyjne, w niewytłumaczalny sposób zachowujące sporą dozę świeżości. Jego bukiet to uniwersum zapachów drewna, owoców, przypraw... Po jednym łyku wydaje się, że jego posmak pozostanie w ustach do dnia kolejnego. Prawdziwe misterium wina.

Cena wina w Hiszpanii (0,375 l; w Polsce brak) - ok. 130 €

Degustacja wina:  03/2016