Valdespino Inocente Fino

Inocente Fino - wino sherry (Valdespino) Inocente jest flagowym fino producenta Valdespino z apelacji DO Jerez. Od strony technicznej (enologia) jest wyjątkowe z przynajmniej dwóch powodów. To sherry, które powstaje na bazie wstępnej fermentacji winogron odmiany palomino fino pochodzących z pojedynczej parceli Macharnudo Alto (single vineyard). Dodatkowo, wbrew aktualnie panującym w winiarstwie z Jerez trendom, proces jego fermentacji nie odbywa się w stalowych kadziach lecz w 600-litrowych, dębowych baryłkach. Wszystko to spina w całość dojrzewanie przez minimum 10 lat na jedenastu poziomach "botas" metodą criaderas y solera.  

Inocente Fino (Valdespino)

Kolor:  Bladożółty, błyszczący.

Nos:  Intensywny, złożony i trwały. Pachnie migdałami i cytrynową skórką. W głębi polne kwiaty i zioła, kryształy morskiej soli.

Usta:  Na podniebieniu aksamitna budowa ze szczyptą zadziorności. W smaku te same nuty, które odnajdujemy w zapachu (odrobinę bardziej słone). Finał długi, podkreślający wielką wytrawność wina.

Inocente z bodegi Valdespino sprawia wrażenie bardziej "fino" niż jakiekolwiek sherry fino wytwarzane w pozostałych winiarniach z Jerez. Charakterne, ultra słone, z wyrazistym i bogatym bukietem. Niezastąpione jako towarzysz dań ze skorupiaków, małży, owoców morza i morskich ryb (sardele, dorada, tuńczyk). Robert Parker Jr. (Wine Advocate) dał mu 94/100 pkt.

Cena wina w Hiszpanii - około 10 €

Degustacja wina:  03/2016