Porrera Vi de Vila w zamyśle winiarni Vall Llach ma odzwierciedlać charakter win z apelacji DOQ Priorat, których kręgosłup stanowi szczep cariñena. Uważany on jest w regionie za endemiczny i nazywany przez katalońskich winiarzy samsó. Nie jest to wino odmianowe. Najlepsze wina w DOQ Priorat powstają z winorośli uprawianych na stanowiskach z łupkowymi podłożami. Właśnie z "uprzywilejowanej" w ten sposób winnicy położonej w granicach miejscowości Porrera pochodzą winogrona służące produkcji Porrera Vi de Vila de Vall Llach. To około 100-letni winograd znajdujący się w najchłodniejszej mikrostrefie regionu Priorat.
Porrera Vi de Vila to wino stanowiące kupaż szczepów cariñena (72%) i garnacha (28%). Proces jego wytwarzania nie różni się od stosowanego w przypadku innych win tego producenta. Fermentacja malolaktyczna w 50% odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej i w 50% w beczkach z dębu francuskiego. Pofermentacyjne dojrzewanie wina w nowych, francuskich baryłkach trwa przez 16 miesięcy. Wyprodukowano go 6.800 butelek.
Porrera Vi de Vila to rasowy Priorat. Wino pełne, gęste, garbnikowe i mineralne. Aby czerpać pełną przyjemność z jego picia konieczne jest towarzystwo gastronomii. Najlepiej łączyć z wędlinami (wędzonymi, dziczyzną), twardymi serami, gulaszami oraz czerwonym mięsem z rusztu. Zalecana dekantacja (30-45 minut).
Porrera Vi de Vila de Vall Llach 2013
Kolor: Bardzo intensywny, nieprzezroczysty kolor mocno dojrzałej wiśni.
Nos: Aromaty czarnych owoców (jagodowy dżem, śliwkowe powidła) z zaznaczonym akcentem beczkowym (runo leśne, tytoniowy dym) i mineralnym niuansem.
Usta: Na podniebieniu skoncentrowane i aksamitne. Wyraźnie zaznaczona kwasowość. Duży alkohol prawie do końca przykrywają dojrzałe garbniki. W ustach, szczególnie na długim końcu, czuć nieco więcej nut beczkowych niż w nosie.
Cena wina w Hiszpanii - ok. 45 €
Degustacja wina: 03/2016