Walencja to także świetne miejsce na kilkudniowy wypad z Polski. Poznajcie 10 największych atrakcji turystycznych metropolii w sercu śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii:
Fallas de Valencia
Święto ognia w Walencji to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna miasta. Co roku w dniach 15-19 marca ta wyjątkowa fiesta ściąga około 2 miliony turystów z całego świata. To czas, w którym miasto nie śpi w dosłownym tego słowa znaczeniu.
W pierwszych dwóch dniach na ulice wystawiane są uroczyście wielkie, kolorowe figury (ninots) zrobione z mieszanki papieru oraz wosku. Są wykonane z wielkim artyzmem i w humorystyczny sposób przedstawiają postaci lub sceny z życia publicznego bądź fantastyki. Później na ulicach miasta trwają najbardziej efektowne na świecie pokazy petard (mascleta), konkursy dla dzieci, uroczystości związane z miejscową tradycją, króluje gastronomia, a godzinę po północy niebo rozświetlają fajerwerki. Ale na tym nie koniec. Życie przenosi się do barów, tawern oraz klubów gdzie szalona zabawa trwa do białego rana. Fiestę kończy wybór najlepszej z ninots i spalenie wszystkich figur na ulicach miasta.
Ciudad de las Artes y las Ciencias
Miasto Nauki i Sztuki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) już z zewnątrz przyciąga wzrok nowoczesną, artystyczną architekturą. Większą część kompleksu budowli zaprojektował wybitny hiszpański architekt Santiago Calatrava. W przypominającym kształtem źrenicę budynku L'Hemisfèric mieści się m.in. planetarium oraz jedno z najnowocześniejszych kin IMAX, w którym odbywają się projekcje filmów naukowych i przyrodniczych. Kształt kolejnego gmachu przypomina swoją bryłą szkielet dinozaura. To Muzeum Nauki (Museo de las Ciencias Príncipe Felipe), w którym można zobaczyć i poznać eksponaty związane z nauką, technologią i środowiskiem naturalnym. El Oceanográfico to jedno z największych oceanariów na świecie. Jego wnętrz podzielone jest na 10 obszarów, w których można zobaczyć ponad 500 wodnych zwierząt prezentowanych w bardzo atrakcyjny dla oka sposób. A to jeszcze nie wszystkie atrakcje Miasta Nauki i Sztuki w Walencji...
Katedra La Seu
Katedra w Walencji to największy ze średniowiecznych zabytków Walencji jeśli chodzi o architekturę o charakterze religijnym. Reprezentuje różne style: przeważający gotyk francuski i śródziemnomorski, renesans, barok oraz neoklasycyzm. Najbardziej wyróżniającymi się elementami budowli są Micalet (hiszp. Miguelete - gotycka dzwonnica, jeden z symboli Walencji), Cimborrio (ośmiokątna kopuła na skrzyżowaniu naw przeszklona wielkimi witrażami), Porta Apóstols (gotycki Portal Apostołów z piękną rozetą) oraz Obra Nova (renesansowa trybuna przypominająca fragment teatru rzymskiego). Ale największa atrakcja kryje się wewnątrz katedry w Walencji. W jednym z ołtarzy znajduje się bezcenna relikwia - uznawany przez kościół katolicki kielich z Ostatniej Wieczerzy czyli Święty Graal.
Lonja de la Seda
Giełda Jedwabiu w Walencji (Lonja de la Seda) jest wpisana na listę UNESCO i uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznych w Europie o charakterze cywilnym. Jego wyjątkowość można dostrzec zarówno w pięknej gotyckiej architekturze, jak i w interesującej historii. Zwiedzanie Giełdy jedwabiu pozwala także zrozumieć, na czym polegał fenomen dynamicznego rozwoju Walencji na przełomie średniowiecza i renesansu.
Mercado Central
W Walencji, śródziemnomorskim mieście w którym króluje wyśmienita gastronomia, nie może zabraknąć wspaniałych targów i bazarów. Mercado Central czyli Rynek Główny to największy z nich. We wnętrzu modernistycznej hali można zobaczyć mieniące się kolorami stragany i kupić wyróżniające się świeżością i wybornym smakiem rarytasy: owoce, wędliny, ryby, owoce morza, sery, regionalne słodycze i napoje. Mercado Central to jedno z najdłużej działających w Europie targowisk. Warto zobaczyć także inny targ Walencji z piękną modernistyczną fasadą - Mercado de Colón, w którym znajdują się m.in. kwiaciarnie, stoiska z książkami i przytulne kafejki.
Plaża Malvarrosa
Walencja, jako miasto położone bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, może cieszyć się przywilejem posiadania kilku plaż. Playa de la Malvarrosa to jedna z najlepszych plaż miejskich w Europie. Jest długa (ma około 2 km) i szeroka, posiada delikatny złocisty piasek, i co ważne nie jest w okresie letnim tak przeludniona jak na przykład Playa de la Barceloneta w Barcelonie. Jest idealna dla lubiących spacery, kąpiele w morzu i uprawianie sportów wodnych.
Bioparc Valencia
Bioparc to ogród zoologiczny inny niż tego typu obiekty zlokalizowane na całym świecie. Większość zamieszkujących tam zwierząt to gatunki żyjące w ekosystemach afrykańskich (Madagaskar, delta Nigru, etiopski las górski, sawanna i wiele innych). W ogrodzie tym postawiono na zapewnienie zwierzętom olbrzymiej przestrzeni oraz warunków otoczenia zbliżonych do ich środowiska naturalnego). Obserwowanie ich w takiej formie zajmuje sporo czasu, ale również dostarcza wyjątkowych wrażeń.
Barrio del Carmen
El Carmen (El Carme) to dzielnica Walencji stanowiąca część jej starówki. Jest dużo cichsza niż np. okolice katedry. Posiada wiele ciekawych zaułków oraz barów, w których można w spokoju napić się piwa lub skosztować typowej walencjańskiej kuchni. Barrio del Carmen przede wszystkim ma specyficzny klimat. Można tam poczuć się trochę tak, jak gdyby czas stanął w miejscu co najmniej kilkanaście lat temu. Warto jest zrobić sobie spacer pomiędzy dwiema uzbrojonymi w baszty bramami: Torres de Serranos i Torres de Cuart, które wyznaczają granice dzielnicy.
Museo de Bellas Artes de Valencia
Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji to przede wszystkim atrakcja dla pasjonatów malarstwa. W jego stałej kolekcji znajdują się obrazy wielkich renesansowych i barokowych malarzy m.in. Tycjana, El Greco, De Ribery, Velazqueza, Goi, Van Dycka i Murillo. Ponadto obejrzeć tam można dzieła hiszpańskich artystów gotyckich i bardziej współczesnych, XIX i XX-wiecznych. Są tam też arcyciekawe ekspozycje czasowe. Wielką zaletą Museo de Bellas Artes w Walencji jest to, że można kontemplować tam sztukę w dużo bardziej kameralny sposób niż w muzeach w Madrycie lub Barcelonie.
Jardín Botánico
Walencja posiada wiele tętniących zielenią zakątków. Jedną z tego typu atrakcji jest położony w centrum miasta uniwersytecki ogród botaniczny Jardín Botánico (Jardí Botànic de la Universitat de València). Chociaż data jego założenia to 1499 rok, to w obecnym miejscu znajduje się od 1802 roku. Posiada wielką kolekcję roślin z pięciu kontynentów, nierzadko bardzo wiekowych drzew. Ogród botaniczny w Walencji jest nastrojowy, fotogeniczny i daje wytchnienie w gorące letnie dni.