Torres de Serranos i Torres de Cuart - Walencja

Oprócz wielkich symboli takich jak święto ognia Fallas i gotycka katedra ze Świętym Graalem, Walencja posiada również te nieco mniejsze. Jednymi z nich są dwie miejskie bramy z bliźniaczymi wieżami obronnymi po bokach. Stanowiły one fragment średniowiecznych murów strzegących miasto przed Maurami i innymi najeźdźcami.

Torres de Serrano - bliźniacze wieże obronne w Walencji Pod koniec średniowiecza wstępu do Walencji strzegło 12 podobnych bram. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko dwie bramy. Pozostałych dziesięć wraz z murami zostało rozebranych w XIX wieku.

Torres de Serranos

Częścią potężnej miejskiej bramy Puerta de Serranos (Porta de Serrans) jest para bliźniaczych wieży. Zbudowano je w latach 1392-1398. W trakcie swojej długiej historii oprócz funkcji strażniczej i obronnej spełniały również inne role. Puerta de Serranos była reprezentacyjną bramą północną, przy której uroczyście witano powracających do miasta królów i przybywających zagranicznych oficjeli. Pod koniec XVI wieku w wieży mieściło się więzienie, a podczas wojny domowej w Hiszpanii na początku XX wieku przechowywano bezcenne dzieła sztuki z Muzeum Prado w Madrycie. Aktualnie Torres de Serranos udostępnione są turystom, a z ich korony można podziwiać widok miasta. Spełniają również ważną rolę podczas obchodów miejskich uroczystości i fiest (Fallas).

Wstęp na wieże Torres de Serranos: 2€ - dorośli i młodzież pow. 12 lat, 1€ - dzieci 7-12 lat

Torres de Cuart (Torres de Quart)

Bliźniacze wieże o owalnym przekroju osłaniały zachodnią bramę średniowiecznej Walencji. Reprezentują architekturę obronną późnego gotyku śródziemnomorskiego. Nie posiadają praktycznie żadnych elementów dekoracyjnych. Nad bramą znajduje się dodatkowy taras z blankami, z którego strażnicy mogli razić przeciwnika próbującego ją sforsować z rozmaitej broni.


Przez bramę Torres de Serranos prowadzi wejście na starówkę Walencji w doskonałej na spacery dzielnicy Barrio del Carmen (El Carme)

W artykule wykorzystano zdjęcie udostępnione przez Turismo Valencia Convention Bureau