Walencja - pogoda roczna

Walencja leżąca w środkowej części wybrzeża Morza Śródziemnego w Hiszpanii cieszy się pełnią śródziemnomorskiego klimatu. Dla mieszkańców miasta oraz turystów oznacza to bardzo łagodne zimy, upalne lata i znaczną wilgotność powietrza.
 

Pogoda roczna w Walencji - barometr pogodowy dla podróżujących Ładna, słoneczna pogoda panuje w Walencji od końca maja do początku października.

Typowa pogoda w Walencji w ciągu całego roku

Latem osobom będącym w Walencji dosyć często towarzyszą upały, podczas których temperatura może wzrosnąć nawet do 40°C. W lipcu i sierpniu noce potrafią być tam bardzo ciepłe, z tropikalnym powietrzem i temperaturą powyżej 20°C, a nawet 25°C. Niewiele chłodniej jest w Walencji we wrześniu, ale to już miesiąc z bardziej kapryśną pogodą (możliwe są nawet krótkie lecz ulewne deszcze).

Jesień jest porą roku podczas której w Walencji można spodziewać się mało korzystnej pogody. W październiku jest co prawda średnio tylko 5 dni z deszczem, są to jednak opady gwałtowne i niekiedy bardzo obfite. W listopadzie czuć już większe ochłodzenie klimatu. Mimo wszystko przeważają pogodne, słoneczne dni, z przyjemną temperaturą utrzymującą się przez całą dobę. Porównując średnie dobowe temperatury powietrza w Walencji, spadają one z wartości ok. 20°C w październiku do 15°C w listopadzie, i utrzymują się na podobnym poziomie w grudniu.

Zima w Walencji jest bardzo łagodna, ze słoneczną pogodą i temperaturami wahającymi się zwykle pomiędzy 0-5°C nad ranem do 15-20°C koło południa. Styczeń, luty i marzec na wschodnim krańcu Hiszpanii charakteryzują się niewielką ilością opadów oraz rześkimi porankami (bez żadnych przymrozków). W ciągu dnia w może być bardzo ciepło, nawet 25-30°C.

Wiosna to doskonała pora roku na spędzanie czasu w Walencji. Co prawdza w marcu, kwietniu i maju są możliwe dni deszczowe (około 4 w każdym z tych miesięcy), zdecydowanie przeważa jednak słoneczna pogoda. W marcu i kwietniu noce są jeszcze dosyć rześkie (ok. 10°C). W dzień temperatura może wzrastać powyżej 30°C. Pierwsze gorące, a czasem nawet upalne popołudnia w Walencji pojawiają się w maju. Możliwe (chociaż mało prawdopodobne) są wówczas burze z ulewą. W całym czerwcu w Walencji doświadcza się typowo letniej, śródziemnomorskiej pogody.