Plaże w Walencji i okolicach

Najlepsze plaże w Walencji

Walencja to miasto, które w pełni czerpie dobrodziejstwa ze swojego położenia na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpani. I nie chodzi nam jedynie o pogodę. Miasto posiada kilometry pięknych, nawet kilometrowych plaż. Przedstawiamy wam najładniejsze plaże w Walencji.

Dobre plaże znajdziecie zarówno w północnej jak i południowej części wybrzeża w obrębie miasta Walencja orazna jego peryferiach. Jednakże widać zasadniczą różnicę w ich charakterystyce. Te na północ od centrum Walencji są bardziej zurbanizowane. Znajdziemy tam deptaki, liczne restauracje, hotele oraz bary. Wybrzeże na południe od centrum miasta jest bardziej dzikie. Plaże od ścieżek lub ulic oddzielają ruchome wydmy. Wszystkie są dosyć odległe od starej części miasta. Jeśli mamy ochotę na spacer na plażę, w grę wchodzi raczej wyłącznie plaża La Malvarrosa położona przy marinie i pocie jachtowym. Do tej oraz pozostałych bez problemu dojedziemy rowerem, samochodem, taksówką lub publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

Plaża Malvarrosa (Playa de la Malvarrosa)

Najładniejsze plaże w Walencji - Playa de la Malvarrosa

Playa de la Malvarrosa to najpopularniejsza plaża miejska w Walencji. Dywan delikatnego, złocistego piasku ciągnie się na długości przeszło 1 kilometra i szerokości przekraczającej niekiedy nawet 100 metrów. Posiada błękitną flagę (bandera azul), co oznacza, że spełnia najwyższe wymogi w zakresie czystości i infrastruktury (prysznice, wieżyczki dla ratowników, toalety, parking). Jedynym minusem może być czasem czystość wody. W dni pod czas których na morzu są większe fale unoszą się w niej kawałki roślinności i glonów.  

Tuż obok plaży znajduje się wielka promenada, przy której można znaleźć rozmaite punkty usługowe, bary, kafejki i ścieżki zdrowia. La Malvarrosa jest idealnym miejscem na kąpiele słoneczne i wodne, uprawianie sportów oraz długie spacery po miękkim piasku. I co ważne, można tam dojść z centrum Walencji spacerem w zaledwie pół godziny. Można również dojechać w jej okolice metrem (stacja Maritim - Serrería). Modnym miejscem wśród mieszkańców Walencji jest położona obok plaży marina, na której znajduje się między innymi dyskoteka Marina Beach Club oraz ekskluzywna restauracja Restaurante Panorama.

Playa de las Arenas

To druga plaża miejska w Walencji posiadająca błękitną flagę. Tak jak Malvarrosa, położona na północ od niej, jest długa (1,2 km), szeroka na ponad 100 metrów i posiada delikatny, jasny piasek. Przy długiej promenadzie znajduje się wiele kawiarenek, restauracji i barów. Dodatkowo przy Playa de las Arenas znajdziecie szkółkę żeglarską. Usytuowana jest również blisko centrum Walencji.

Playa del Saler

Playa del Saler czyli piękna plaża położona w sercu parku krajobrazowego Albuferra na obrzeżach Walencji

El Saler to plaża położona już na obrzeżach Walencji (na południe od centrum), w obrębie parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera. Jest znacznie węższa niż dwie opisane wcześniej miejskie plaże, ale złocisty piasek ciągnie się tam na długości aż 2.600 m. Otaczają ją ruchome wydmy oraz zieleń śródziemnomorskich, sosnowych lasów. Posiada błękitną flagę jakości. Znajdziecie tam kilka niezłych restauracji serwujących paellę i dania regionalne, w niektórych punktach plażowe parasole i wiele innych udogodnień. Położenie z dala od centrum miasta gwarantuje relaks w ciszy i spokoju. Woda jest tam dużo czystsza niż na plaży La Malvarrosa. Idealnie jest się tam wybrać na przejażdżkę rowerem (ok. 30 minut jazdy). W pobliżu plaży El Saler znajdziecie kilka bezpłatnych parkingów dla samochodów.

Playa de La Garrofera

La Garrofera to plaża przypominająca charakterystyką Playa del Saler. Jest spokojna, długa (1,5 km), otoczona ruchomymi wydmami. Urzeka swoją ciszą, malowniczością i czystym, delikatnym piaskiem. Jest położona nieco dalej od Walencji, tuż za plażą El Saler, z którą graniczy na północy. Niedaleko tej plaży znajduje się słodkie jezioro i rezerwat przyrody La Albufera.

Playa de La Devesa

La Devesa to dzika plaża położona w samym sercu parku krajobrazowego Albufera. Jest największa z wszystkich plaż w okolicach Walencji, ma ponad 5 km długości. W jej otoczeniu można znaleźć wiele dziko rosnącej roślinności (śródziemnomorskich drzew, krzewów oraz kwiatów) oraz zwierząt (szczególnie morskich ptaków). Posiada błękitną flagę jakości.

Playa de Pinedo

Plaża ta znajduje się niedaleko portu i klubu morskiego (Club Náutico), oddziela plażę El Saler od terenów typowo miejskich. Ma 1,5 km długości i posiada przyjemny, złocisty piasek. Jest też dobrze wyposażona w infrastrukturę wypoczynkową (spora ilość barów, wypożyczalnie). Minusem tej plaży jest mało atrakcyjny krajobraz, psuje go szczególnie widok portowych suwnic oraz dźwigów.

W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Turismo Valencia Convention Bureau