Santa Cruz to nowa nazwa średniowiecznej dzielnicy żydowskiej Sewilli zwanej wcześniej Judería. W 1483 roku chrześcijanie wysiedlili stamtąd innowierców. Niegdyś tętniąca życiem ulica stopniowo traciła swój blask z każdym kolejnym wiekiem. Większość budynków, które tworzą architekturę dzisiejszego Barrio de Santa Cruz powstało w XIX wieku. Granice dzielnicy wyznaczają z czerech stron: plac przy katedrze, mury ogrodów arabskiego Alkazaru, teren parku Jardines de Murillo oraz ulica calle Santa María la Blanca.
Barrio de Santa Cruz to urokliwa dzielnica, idealna na długie spacery. Tworzy ją labirynt ciasnych i krętych uliczek. Prowadzą pomiędzy fasadami kamienic mieniących się w słońcu bielą tynków. Dodatkowego uroku budynkom dodają malutkie, żelazne balkoniki z kwietnikami oraz umieszczone na ścianach kompozycje błękitnych płytek ceramicznych "azulejos". Jest jeszcze jedna, bardzo praktyczna zaleta spacerów uliczkami starej dzielnicy żydowskiej w Sewilli. To możliwość wędrówki w zacienionych miejscach. Intensywne promienie słońca dają się mocno we znaki przez ponad połowę roku.
W plątaninie brukowanych ulic Barrio de Santa Cruz magię odnajdziemy nie tylko w tym co dostrzegają nasze oczy. To również uczta dla innych zmysłów. W powietrzu unosi się zapach kwitnącego kwiatu pomarańczy. Z malutkich placów na skrzyżowaniach uliczek dobiega dźwięk hiszpańskiej gitary oraz odgłos śpiewu flamenco. W zaciszu dziedzińców pomiędzy kamieniczkami można posłuchać szmeru wody bystro płynącej w okrytych andaluzyjską ceramiką sadzawkach i fontannach.
Wiele budynków w dzielnicy Barrio de Santa Cruz zostało zaadaptowanych dla potrzeb turystów. Znajdziemy w nich malutkie hotele, restauracje, bary, sklepy z pamiątkami. Warto skusić się na sewilski zestaw tapas lub zatrzymać się na pokaz flamenco w którymś z tamtejszych tablaos.
W dawnej dzielnicy żydowskiej jest kilka zabytkowych budynków. Warto zwiedzić barokowy Hospital de los Venerables Sacerdotes (Szpital dla Sędziwych Księży). Powstał w XVII wieku w celu zapewnienia dachu nad głową duchownym, którzy z racji swojej starości nie byli już w stanie wykonywać posługi kapłańskiej. Wewnątrz budynku znajduje się przestronne patio z arkadami i położona w jego centralnym punkcie fontanna.
Ciasne zaułki oraz placyki w Barrio de Santa Cruz skrywają liczne legendy. W domu przy Plaza de los Venerables urodził się słynny Don Juan Tenorio, a przy Plaza de Doña Elvira jego narzeczona - Doña Inés. O romantycznej historii przypominają malowidła na ceramicznych płytkach zdobiących ściany tamtejszych budowli. Na Plaza de los Refinadores znajduje się nawet pomnik ze statuą przedstawiającą postać Don Juana.
Z ulicą calle Susona wiąże się inna legenda. W średniowieczu w Sewilli wspólnie egzystowały ze sobą społeczności trzech różnych wyznań: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Pewnego dnia córka żydowskiego bankiera o imieniu Susona postanowiła zdradzić swojemu kochankowi (chrześcijaninowi) spisek, w który zaangażowany był jej ojciec. W wyniku dekonspiracji i surowego odwetu chrześcijan na śmierć zostało skazanych wielu Żydów. Susona przyjęła chrzest święty, a w ramach pokuty za swoją lekkomyślność postanowiła resztę życia spędzić w murach klasztoru. W swoim testamencie zażądała, by po śmierci jej głowę oddzielono od ciała i przybito gwoździem do drzwi rodzinnego domu.
Do Barrio de Santa Cruz prowadzi od strony katedry szeroka jak na tę dzielnicę ulica calle de Mateos Gago. Jedną z jej emblematycznych budowli jest Casa de Conchas - dom którego fasada ozdobiona jest szachownicą rzeźb w kształcie morskich muszli. Przy ulicy tej znajduje się także barokowy kościół Iglesia de Santa Cruz powstały w miejscu starej synagogi, od którego swoją nazwę wzięła dzielnica.
Patio de Banderas to przestronny plac otoczony drzewkami pomarańczowymi, z którego można podziwiać widok dzwonnicy katedry La Giralda "wyrastającej" znad białych fasad Barrio de Santa Cruz i obronnych murów alkazaru.
W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Consorcio de Turismo de Sevilla
Autor zdjęć w galerii: Antonio del Junco