Budynek ten wzniesiono w centrum Sewilli pod koniec XV wieku czyli u schyłku epoki hiszpańskiego gotyku. Jego zleceniodawcami byli Pedro Enríquez de Quiñones i jego druga żona Catalina de Ribera, posiadający najwyższy tytuł tzw. "adelantados" nadawany przez króla przedstawicielom ówczesnej kastylijskiej szlachty.
Jest to w zasadzie cały kompleks pałacowy, na który składa się wiele pomieszczeń, dziedzińców i ogrodów. W jego architekturze oraz dekoracjach dominuje szuka włoskiego renesansu z wieloma elementami hiszpańskiego stylu mudejar. Wszystko za sprawą gruntownej modyfikacji zespołu pałacowego dokonanych przez następców szlacheckiego rodu. Syn Pedra i Cataliny, Fadrique Enriquez, odbył w latach 1518-1520 pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W trakcie podróży przez terytorium Włoch zachwyciły go liczne renesansowe budowle na Półwyspie Apenińskim. Urokowi tej architektury uległ również jego siostrzeniec i przyszły dziedzic, Per Afán, który także nie szczędził fortuny na upiększanie rodzinnej posiadłości.
Najbardziej znana część Casa Pilatos to prostokątny, andaluzyjski dziedziniec (patio principal). Po środku stoi piękna, marmurowa fontanna. Dookoła niej biegną krużganki (na dwóch kondygnacjach), z których prowadzą wejścia do komnat. W dwóch rogach patio principal znajdują się posągi Ateny Pallas. Ze ścian krużganków, zza genueńskich kolumn "patrzą" popiersia 24 imperatorów, polityków i wodzów z czasów Imperium Rzymskiego oraz króla Hiszpanii, który był traktowany przez swoich poddanych jako kontynuator potęgi Cesarstwa Rzymskiego).
Pałac Casa de Pilatos w Sewilli posiada dwa piękne ogrody. Pierwszy z nich nosi nazwę jardín chico (ogród mały). Wyróżnia go otoczony zielenią kwiatów i drzew basen, a bardziej duży zbiornik na wodę, przy którym stoi posąg Bachusa. Większy ogród (jardín grande) z racji swoich rozmiarów jest znacznie bardziej nasłoneczniony. Posiada typowo włoski, renesansowy styl. Z jednej ze stron wychodsą nań loggie jednego z budynków pałacowych (Pałacu I księcia rodu Alcalá, którym był Per Afán de Ribera).
W większości komnat dolnej kondygnacji kompleksu pałacowego Casa Pilatos ściany zdobią dziesiątki tysięcy ręcznie malowanych płytek ceramicznych - tzw. azulejos. W komnacie o nazwie Salón de Pretorio w doskonałym zachowały się niemal wszystkie dekoracje pochodzące z czasów jej budowy (lata 30. XVI wieku). Jej ściany pokryte są azulejos, których naliczono tam ponad 150 różnych wzorów. Patio jest otwarte na Capilla de la Flagelación czyli Kaplicę Biczowania Chrystusa. Przejście prowadzące do niej to przykład sztuki mudejar, w której elementach wyraźnie widać jak przenikają się wpływy chrześcijańskie i muzułmańskie. Wewnątrz kaplicy znajduje się ciekawy ołtarz. W jednym z naroży andaluzyjskiego patio znajduje się pałacowa wieża. W jej dolnej kondygnacji mieści się salon z sufitem zdobionym sklepieniem charakterystycznym dla stylu mudejar. Jego ściany wyłożone są pięknymi płytkami ceramicznymi malowanymi w geometryczne wzory. Na wyższych kondygnacjach Pałacu można znaleźć pomieszczenia, w których eksponowane są dzieła malarskie wybitnych artystów Złotego Wieku kultury hiszpańskiej (Siglo de Oro). Należą one do zbiorów książęcego rodu Medinaceli, który jest obecnym właścicielem pałacu.
Zwiedzanie Casa de Pilatos w Sewilli
Pałac udostępniony jest do zwiedzania. Od października do marca można go zwiedzać w godzinach 9:00 - 18:00, od kwietnia do września 9:00 - 19:00.
Ceny wstępu: 8 € cały kompleks pałacowy, 6 € zwiedzanie wszystkiego oprócz górnych kondygnacji
Ciekawostki na temat Casa de Pilatos
Casa de Pilatos oznacza po hiszpańsku Dom Piłata. Pałac swoją nazwę wziął stąd, że w XVI wieku przed jego wejściem znajdywała się pierwsza stacja Drogi Krzyżowej podczas obrzędów tradycyjnie towarzyszących obchodom Semana Santa w Sewilli (zachowały się nawet oryginalne, XVI-wieczne płytki ceramiczne przedstawiające stacje tamtejszej Drogi Krzyżowej).
Piękne wnętrza Casa de Pilatos wielokrotnie wykorzystywane były jako plan zdjęciowy hollywoodzkich superprodukcji. Kręcono tam m.in. sceny do nagrodzonego siedmioma statuetkami Oscara filmu "Lawrence z Arabii" (1962), "Harem" (1986), "1492: Wyprawa do raju" (1992), "Królestwo Niebieskie" 2005 i "Wybuchowa Para" (2010).
Pałacowy dziedziniec można wynająć na prywatne przyjęcia, rodzinne uroczystości lub biznesowe konferencje (ceny nie znamy).