Skansen Poble Espanyol w Barcelonie

Poble Espanyol. Cała Hiszpania w Barcelonie.

Czy można zwiedzić całą Hiszpanię w kilka godzin? W pewnym sensie, tak. Wystarczy wybrać się do swego rodzaju skansenu o nazwie Poble Espanyol w Barcelonie, mieście którego wielu rodowitych mieszkańców wcale nie uważa się za Hiszpanów.

"Hiszpańska wioska" to przede wszystkim możliwość zaznajomienia się z typową architekturą, którą można napotkać w różnych częściach Hiszpanii. Znajdziecie tam 117 budynków odtworzonych z wielką precyzją i w skali 1:1. Poble Espanyol mieszczące się w turystycznej części Barcelony na wzgórzu Montjuïc zajmuje powierzchnię prawie 50 tys. m2. Podzielone jest na 4 strefy makroregionalne, które prezentują Hiszpanię śródziemnomorską, środkową, południową oraz północną. Jest tam także wyodrębniona część niezwiązana z konkretnym regionem nawiązująca do sztuki współczesnej.

Spacerując Poble Espanyol można nacieszyć wzrok widokiem typowych hiszpańskich uliczek, szlacheckich pałaców, miejskich ratuszów, zabytkowych kościołów, ukwieconych dziedzińców oraz urokliwych placów. Nie spodziewajcie się, że zobaczycie tam najbardziej emblematyczne budowle Hiszpanii znane z okładek turystycznych przewodników. Są tam za to obiekty tworzące unikalny klimat głównie mniejszych miasteczek rozrzuconych po zakątkach Katalonii, Andaluzji, Kastylii, Wspólnoty Walenckiej, Galicji i pozostałych, mniejszych regionów kraju.  

Tablao del Carmen - pokazy flamenco w Tablao del Carmen W ubiegłym roku na terenie Poble Espanyol umieszczono specjalne urządzenia audiowizualne (kapsuły), dzięki którym można zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Hiszpanii. Działa tam także 20 warsztatów rzemieślniczych, w których na żywo wytwarzane są regionalne rękodzieła. Spacerując po "hiszpańskiej wiosce" można natrafić na kramy oferujące produkty tradycyjnej gastronomii: wędliny, sery, oliwy, miody i napoje. Znajdziecie tam również kilka barów oraz kafejek, w których warto spocząć chociażby na jeden kwadrans.

Głównym obiektem stanowiącym część poświęconą hiszpańskiej sztuce współczesnej jest muzeum Museo Fran Daurel, które posiada w swoich zbiorach ponad 300 dzieł wybitnych artystów takich jak Picasso, Miró, Dalí czy Tàpies. Co kilka dni w Poble Espanyol odbywają się rozmaite przedstawienia muzyczne i teatralne, a także specjalne atrakcje dla dzieci.

Jedną z największych atrakcji "hiszpańskiej wioski" jest pokaz flamenco w Tablao del Carmen (2 występy dziennie poprzedzone są kolacją: 18:00 i 20:30). Obecnie dyrektorem artystycznym tego show jest wybitny tancerz pochodzący z Sewilli - Manuel Jiménez "Bartolo". Tablao del Carmen swoją nazwę zawdzięcza prawdziwej ikonie współczesnego flamenco, związanej przez całe życie z Barceloną - Carmen Amaya. W trakcie pokazu trwającego około 1 godziny można delektować się hiszpańskimi przekąskami, winem, drinkami lub zjeść szczodrą kolację. Artystów można podziwiać z poziomu, na którym znajduje się scena oraz z otwartej antresoli.

Godziny wstępu do Poble Espanyol (czynne 365 dni w roku):
Poniedziałki (9:00-20:00) / Wtorki, środy, czwartki, niedziele (9:00-24:00) / Piątki (9:00-3:00) / Soboty (9:00-4:00)
Godziny otwarcia warsztatów oraz sklepów:
Zima (10:00-18:00) / Lato (10:00-20:00) / Wiosna i jesień (10:00-19:00)
Ceny wstępu do Poble Espanyol:
Dorośli - 14 € (wstęp po 20:00 - 7 €) / Dzieci (4-12 lat) - 7 € / Młodzież pow. 12 lat i studenci - 10,50 € / Seniorzy - 9 €
Tablao del Carmen czynne jest przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków. Rezerwując online wstęp na pokaz w połączeniu z którymś z menu (ceny od 43 do 95 €/os.) mamy bezpłatny wstęp na cały teren Poble Espanyol.