Szlak kładek Ruta de las Pasarelas del Vero koło Alquezar

Pasarelas del Vero - szlak pieszy koło Alquézar

Zanim zaczniecie się wspinać w Hiszpańskich Pirenejach warto pomyśleć o "rozruchu" na jednym z podgórskich szlaków. Takim jest właśnie Ruta de las Pasarelas del Vero. Ścieżka prowadząca w znacznej części po drewnianych i metalowych kładkach (hiszp. pasarelas) pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami kanionu rzeki Vero oraz zabytkowej wioski Alquézar w prowincji Huesca w Północnej Aragonii.

Początek trasy znajduje się w samej wiosce Alquézar, a dokładnie przy ulicy Calle Iglesia odchodzącej od starego rynku. Aby móc wejść na szlak Ruta de las Pasarelas del Vero trzeba wypożyczyć ochronny kask. Ma on za zadanie zabezpieczać głowę w przypadku spadających z góry odłamków skalnych (koszt 4 € / os.). W cenę wliczone jest również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Całkowita długość jednokierunkowej trasy okrężnej to niecałe 5 km, na której pokonanie należy przeznaczyć około 2 godzin (uwzględniając spacerowe tempo wycieczki i postoje w najciekawszych miejscach). Nie jest ona w żaden sposób wymagająca, nadaje się nawet dla kilkuletnich dzieci pod opieką dorosłych. Wystarczy zaopatrzyć się w lekkie trekkingowe buty, adekwatną do panującej pogody odzież oraz butelkę wody. Na niektórych odcinkach szlaku niewielki dyskomfort mogą poczuć jedynie osoby mające lęk wysokości.

Pierwsza część dobrze oznaczonej trasy prowadzi schodząc w głąb wąwozu strumyka Barranco de la Fuente wpadającego do rzeki Vero. To najbardziej stromy odcinek, po którym trzeba iść ostrożnie, szczególnie wówczas gdy wcześniej występowały tam opady deszczu. Drewniane kładki przykryte są metalową siatką by zapobiegać poślizgnięciu się. W pewnym momencie od szlaku odchodzi droga w stronę jaskini Cueva de Picamartillo. Warto tam zboczyć by zobaczyć grotę wydrążoną w potężnej skale na skutek procesu erozji rzecznej.

Alquezar - kładki na szlaku Pasarelas del Vero

Po dotarciu do ujścia Barranco de la Fuente do kanionu rzeki Vero trasa wypłaszcza się i rozpoczyna się odcinek prowadzący metalowymi rusztowaniami wmontowanymi w ściany kanionu. Mimo tego, że nie są one zawieszone tak wysoko jak te na słynnym Caminito del Rey w Andaluzji, to i tak stanowią sporą atrakcję. Najpierw mijamy wodospad o nazwie Salto de la Central de Alquézar. Od epoki średniowiecznej istniał tam młyn, który w XX wieku został zastąpiony elektrownią wodną. Aktualnie obiekt ten jest zamknięty. Pod wodospadem powstał duży naturalny basen z krystaliczną wodą, w którym w okresie letnim warto skusić się na kąpiel. 

Pasarelas del Vero - szlak koło Alquezar w Hiszpanii

Środkowy odcinek Pasarelas del Vero wiedzie ponad korytem rzeki niemal aż do samego punktu widokowego Mirador del Vero. Stamtąd można podziwiać wspaniałą panoramę kanionu, nad którym góruje Alquézar ze swoim największym zabytkiem: zamkiem-kościołem Colegiata de Santa María la Mayor. Chociaż trasa kieruje stamtąd już z powrotem do wioski to jednak jeszcze nie koniec atrakcji. Warto jest z niego odrobinę zboczyć by dotrzeć oznaczoną ścieżką przynajmniej do oddalonego o około dwieście metrów kamiennego mostu Puente de Fuendebaños.

Alquézar - naturalne baseny na szlaku Pasarelas del Vero

Po drodze można zejść do wodospadu Salto del Molino de Alquézar oraz położonych w pobliżu naturalnych basenów. To idealne miejsca by móc poopalać się na skałach, wykąpać się lub nawet pobrodzić w turkusowej wodzie. Wracając szutrową ścieżką pod górę do Alquézar mija się między innymi piękny, dziki gaj oliwny. Trasa kończy się na parkingu, przy którym trzeba oddać wypożyczone kaski pracownikowi stojącemu przy samochodowej przyczepce.