Alquézar - jedna z najpiękniejszych wsi w Hiszpanii

Alquézar - średniowieczna wioska w Aragonii (Huesca)

Alquézar to jedno z magicznych miejsc na mapie Aragonii. Malowniczość i piękno średniowiecznej architektury tej miejscowości sprawiły, że wpisana została na listę najpiękniejszych wiosek w Hiszpanii (La Red de Los Pueblos más Bonitos de España).

Alquézar to wioska przynależąca administracyjnie do hiszpańskiego powiatu Somontano de Barbastro w aragońskiej prowincji Huesca. Obecnie liczy sobie niespełna 300 mieszkańców. Jej nazwa wywodzi się od arabskiego wyrazu al-quasr oznaczającego "zamek". W IX wieku na wzgórzu, na którym położony jest Alquézar jeden z muzułmańskich dowódców (Jalaf ibn Rasid) nakazał wznieść twierdzę. Jej zadaniem miała być obrona terytorium Barbitanii - jednego z przyczółków utrudniających chrześcijanom odzyskanie rozległych ziem położonych w dolinie rzeki Ebro. Zamek został zdobyty przez armie królestw Aragonii i Pampeluny dopiero w drugiej połowie XI wieku.

Zabytkowa wioska Alquezar w Aragonii (Hiszpanii)

Zwiedzanie Alquézar

Aragońska wioska "czaruje" swoją magią już przy samym wjeździe. Po prawej stronie dojazdowej ulicy, naprzeciwko kilku restauracji ustawionych jedna obok drugiej, znajduje się długi taras z widokiem na wąwóz potoku Barranco de Papyuala łączącego się z doliną rzeki Vero. To idealne miejsce na posiłek oraz lampkę wina z tutejszego regionu winiarskiego D.O. Somontano. Niedaleko widać parafialny kościół Iglesia Paroquial de San Miguel de Arcángel, znad którego wyłania się sylwetka zamkowego wzgórza. Jadąc dalej czeka was plątanina ciasnych, krętych i niekiedy stromych uliczek. Choć jest ich raptem kilka, to i tak tworzą labirynt, w którym nietrudno jest pobłądzić. Wejścia do co drugiej kamienicy zdobią rodowe herby. Spacerowanie po wiosce jest urokliwe szczególnie w nocy, kiedy towarzyszy mu echo stąpania po kamiennych uliczkach snujących się pomiędzy wysokimi fasadami kamienic.

Alquezar - malowidła w kościele Colegiata de Santa María la Mayor

Alquézar - Colegiata de Santa María la Mayor

Najważniejszym zabytkiem Alquézar jest kościół wzniesiony na miejscu zamku z IX wieku. Z dawnej arabskiej twierdzy zachowała się pojedyncza baszta. Świątynię o randze kolegiaty zbudowano w 1099 roku w stylu romańskim. Jej najważniejsza modyfikacja miała miejsce w XVI wieku, kiedy to dokonano przebudowy kościoła w duchu architektury późnogotyckiej.

Alquezar - dziedziniec kościoła Colegiata de Santa María la Mayor

Zdecydowanie najpiękniejszym miejscem w złożonym kompleksie budowli jest jej wewnętrzny, późnoromański dziedziniec (XIV w.) zaprojektowany na planie trapezu. Okalający go krużganek zdobią kolumny z pięknie rzeźbionymi kapitelami. Na ścianach znajdują się dobrze zakonserwowane malowidła wykonane pomiędzy XV i XVIII wiekiem, przedstawiające sceny z Nowego Testamentu. Jedno z wychodzących z dziedzińca wejść prowadzi do wnętrza kościoła, w którym wyróżnia się polichromowany ołtarz powstały na przełomie epok renesansu i baroku.

Rynek w wiosce Alquezar w Aragonii (Hiszpania)

Jak w każdej historycznej miejscowości w Hiszpanii, w Alquézar nie mogło zabraknąć Plaza Mayor. Tamtejszy rynek wpasowując się w gabaryty wioski jest równie malutki. Może jednak pochwalić się podcieniami w każdym z jego boków. Alquézar to miejsce idealne na nocleg nie tylko z powodu swojej jednolitej, historycznej zabudowy. Ma tam swój początek widowiskowy szlak pieszy prowadzący do kanionu rzeki Vero. Nosi nazwę Pasarelas del Vero (Kładki na rzece Vero). Stanowi on fragment przyrodniczego parku Parque Natural de la Sierra y Cañones del Río Vero.