Co warto zobaczyć w Lloret de Mar?

Lloret de Mar to bez cienia wątpliwości najbardziej imprezowe wakacyjne miasteczko na Costa Brava. Czy to oznacza, że jeśli lubisz urozmaicony styl wypoczynku nie masz tam czego szukać?

Wypoczywając w Lloret del Mar można spacerem dotrzeć do kilku ciekawych miejsc. Przedstawiamy to, co naszym zdaniem warto jest tam zobaczyć...
 


Plaże w Lloret de Mar

Lloret de Mar może pochwalić się wieloma miejscami, które skupiają uwagę turystów spragnionych w szczególności wypoczynku nad wodą. To oczywiście plaże ze złocistym piaskiem.

Najbardziej popularną plażą jest Playa Grande (zwana też Playa de Lloret), położona przy morskiej promenadzie w samym centrum miasta. Ma ponad 1,5 km długości, posiada niezbędną infrastrukturę (leżaki, parasole przeciwsłoneczne, prysznice, toalety, w pobliżu bary i restauracje) i oferuje wszelkiego rodzaju wodną rozrywkę (parasailing, jazda na bananie, skutery, rejsy statkiem).

Niecały kilometr od Playa Grande położona jest 700-metrowa plaża Fenals (Playa de Fenals). 

W odległości niespełna 4 km od centrum miasta znajduje się Playa de Santa Cristina, która ma około 0,5 km długości. Krystalicznie czysta woda, osłonięta przed wiatrem, brak tłumów w sezonie jak na Playa Grande - jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Znajduje się u stóp małego kościoła pod wezwaniem św. Krystyny (Ermita de Santa Cristina), patronki miasta.

W okolicach Lloret de Mar znajdują się również tzw. calas, czyli malutkie plaże wciśnięte w głąb morskich zatoczek. Do jednej z najpiękniejszych na Costa Brava dotrzecie idąc wybrzeżem w kierunku Tossa de Mar. To Sa Caleta, znajdująca się u stóp zamku Castillo d'En Plaja. Równie miło można spędzić czas na dzikiej plaży Cala de Sa Boadella.

Iglesia de Sant Romà

W samym centrum Lloret de Mar, w bliskim sąsiedztwie nadmorskiej promenady oraz ruchliwej dzielnicy barów i dyskotek, znajduje się świątynia o charakterystycznej architekturze. Budynek ten wzniesiono w XVI wieku jako ufortyfikowany kościół gotycki. W jego obecnej architekturze można dostrzec mieszankę wielu stylów. To modernistyczna, katalońska interpretacja sztuki bizantyjskiej, arabskiej i renesansu.

Jardines de Santa Clotilde

Ogrody botaniczne św. Klotyldy to miejsce, którego nie wolno przegapić będąc w Lloret de Mar. Stromo schodząc w stronę morza oferują niezapomniane widoki na śródziemnomorską zatokę. Zaprojektował je w 1919 roku pochodzący z Minorki architekt - Nicolau Maria Rubió i Tudurí. Ich styl przypomina włoskie, renesansowe ogrody. Na obszarze 15 hektarów znajdziecie wiele ścieżek, schodów, tarasów, rzeźb i oczywiście egzotycznych roślin. Od kwietnia do końca października na terenie Jardines de Santa Clotilde można przebywać w godzinach 10:00 - 20:00. Wstęp płatny: 5 € (dorośli) lub 2,5 € (uczniowie, studenci, emeryci). Ogrody św. Klotyldy znajdują się nieopodal Playa de Fenals. Dotrzemy tam kierując się na jednym z rond w centrum miasta w stronę ulicy Passeig Jardins.

Cementerio modernista

Jedną z atrakcji turystycznych Lloret de Mar jest... cmentarz. Wyjątkowość tej nekropolii polega na stylu, w którym zostały wykonane nagrobki oraz kapliczki. To kataloński modernizm w najczystszej formie. Zobaczycie tam prawdziwe dzieła sztuki, które zaprojektowali tacy artyści jak Josep Puig i Cadafalch (architekt secesyjnych budowli w Barcelonie np. Casa Amatller, Can Serra lub Casa de les Punxes). Modernistyczny cmentarz znajdziecie idąc od stony Playa Grande w głąb miasta, tuż przy centrum informacji turystycznej (Oficina de Turisme). Wstęp bezpłatny, od kwietnia do października w godzinach 8:00 - 20:00.

Museo del Mar (Can Garriga)

Wizyta w Muzeum Morskim w Lloret de Mar sprawi wielką frajdę nie tylko dzieciom. Ekspozycja dotyczy w szczególności losów właścicieli kamienicy - rodziny Garriga. Dorobiła się ona majątku dzięki interesom prowadzonym w połowie XIX wieku w Nowym Świecie (szczególnie na Karaibach). Są tam modele żaglowców, stare mapy, rekwizyty objaśniające tajniki budowy statków i morskiej nawigacji. W to wszystko w atrakcyjny sposób wplata się historia Lloret de Mar na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. Wstęp płatny: 4 € (dorośli), 2 € (uczniowie, studenci, emeryci). Muzeum znajduje się w centrum miasta, tuż przy morskiej promenadzie (naprzeciwko Playa Grande).

Camins de Ronda

Osoby lubiące podziwiać piękne widoki w trakcie spacerów powinny wybrać się na pieszą wędrówkę po Camins de Ronda. Ścieżka wiedzie wzdłuż klifu z końca plaży Fenals. Po drodze (która prowadzi niekiedy po stromych kamiennych stopniach) mijamy wiele ładnych i ciekawych miejsc np. skalistą zatoczkę Cala Banys i średniowieczny zamek Castillo de Sant Joan. Orientacyjny czas wycieczki szlakiem Camins de Ronda (45 minut).

Zamieszczone w galerii zdjęcia udostępnione zostały przez Lloret Turismo

 

Barcelona - typowa pogoda w ciągu całego roku

Pogoda roczna

Sprawdź jakiej pogody możesz spodziewać się w Barcelonie i na Costa Brava w każdym miesiącu. Zaplanuj twoją podróż, urlop i wakacje...


Więcej o Lloret de Mar...

Jeszcze na początku lat 90. XX wieku Lloret de Mar był urokliwym, rybackim miasteczkiem, liczącym niespełna 15 tysięcy mieszkańców. Wraz z rozkwitem turystyki masowej na Costa Brava miejscowość zaczęła rozrastać się w błyskawicznym tempie (obecnie na stałe zameldowanych jest tam prawie 40 tyś. osób). Co roku w Lloret powstawały nowe bary, puby i dyskoteki. Przybywało również wiele rozmaitych atrakcji dla dzieci oraz ich opiekunów. Dzięki temu miasto w ciągu całego roku zapewnia doskonałą rozrywkę dla blisko miliona przyjezdnych z całego świata, głównie młodzieży.
 

Hiszpania - Costa Brava

Costa Brava

Poznaj "Dzikie Wybrzeże" w Katalonii, znane z malowniczej linii brzegowej i wakacyjnych miejscowości, w których huczna zabawa trwa do samego rana...

Dowiedz się, co warto zobaczyć w Barcelonie w ciągu trzech dni

Barcelona

Dowiedz się co warto zwiedzić w Barcelonie w ciągu 3 dni. Poznaj największe zabytki oraz atrakcje turystyczne stolicy Katalonii...

Regionalna kuchnia w Katalonii

Kuchnia katalońska

Poznaj smak regionalnej gastronomii katalońskiej. Dowiedz się czego warto spróbować będąc w Katalonii...