Wakacje na Costa Brava - co warto zwiedzić?

Costa Brava to jedno z ulubionych wybrzeży wśród wczasowiczów z Polski planujących wakacje w słonecznej Hiszpanii. W jaki sposób urozmaicić sobie pobyt w jednym z popularnych kurortów takich jak Lloret de Mar, Calella, Blanes czy Malgrat de Mar?

Costa Brava - zwiedzanie, co warto zobaczyć na wybrzeżu Jednodniowy wypad poza hotel i miejscowe plaże jest doskonałym dopełnieniem wakacji na Costa Brava. Przedstawiamy 5 propozycji zwiedzania okolic "Dzikiego Wybrzeża". Do wskazanych przez nas miejsc można dotrzeć na wiele sposobów: środkami publicznego transportu (np. autokarem), wynajętym samochodem (rent-a-car) lub dołączając do wycieczek organizowanych przez miejscowe agencje turystyczne.

1. Barcelona.

Co prawda metropolia ta godna jest przynajmniej kilkudniowej wizyty jednak jeden dzień wystarczy na zaostrzenie naszego apetytu na odkrywanie Katalonii. A co w tak krótkim czasie najlepiej zwiedzić? Na wstępie proponujemy spacer słynnym deptakiem La Rambla, zapuszczenie się w ciasne uliczki dzielnicy gotyckiej (Barri Gòtic) oraz zobaczenie modernistycznych budowli Gaudiego w kwartałach Eixample (Casa Milà, Casa Batlló). Być może wystarczy nam czasu na zobaczenie wyjątkowej świątyni Sagrada Familia autorstwa tego samego architekta.

Odległość z Blanes/Tossa/Lloret de Mar: ok. 80 km

2. Cadaqués i Cap de Creus.

Przylądek Cap de Creus to miejsce, w którym Costa Brava pokazuje swoje "najdziksze" oblicze. Pnące się na skaliste wzgórze serpentyny zaczynają po chwili stromo opadać ku błękitnemu morzu i białemu miasteczku Cadaqués. W rybackiej dzielnicy Portlligat znajduje się dom-muzeum Salvadora Dalí, w którym artysta spędził większą część swojego życia. Spacer krętymi i wąskimi uliczkami starówki oraz delektowanie się owocami morza w jednej z miejscowych restauracji umilą nam popołudnie w tym pełnym magii miejscu.

Odległość z Blanes/Tossa/Lloret de Mar: ok. 100 km

3. Pals.

Nie jest to póki co zbyt popularna miejscowość wśród wypoczywających na Costa Brava co dla niektórych stanowi bardzo dużą zaletę. Bez wątpienia jedno z najbardziej romantycznych, średniowiecznych miasteczek w całej Hiszpanii. Kamienne domy z dającymi cień arkadami, obronne mury, brukowane uliczki, ukwiecone balkony oraz fasady budynków pozwolą przenieść się w czasie o około 1000 lat wstecz. Pierwsze wzmianki o Pals pochodzą z IX wieku. Z zabytków średniowiecznej architektury warto zatrzymać się przy romańsko-gotycko-barokowym kościele Iglesia de Sant Pere, którego budowę rozpoczęto w 944 roku oraz wieży Torre de Las Horas  zbudowanej w XI wieku.

Odległość z Blanes/Tossa/Lloret de Mar: ok. 70 km

4. Tossa de Mar.

Malowniczo położona w samym centrum Costa Brava średniowieczna wioska i zarazem modny wakacyjny kurort ma wszystko to, czego może zapragnąć najbardziej wymagający turysta z naszej części Europy. Główną atrakcją jest bez wątpienia XIV-wieczny zamek służący niegdyś do obrony wybrzeża przed pirackimi okrętami. U jego stóp znajduje się ładna plaża, jednak te najciekawsze znajdują się nieco na uboczu, ukryte w skalistych zatoczkach. Na otoczonej murami starówce znajdziemy wiele przytulnych kafejek i restauracji serwujących wyśmienite potrawy, w których dominują ryby i owoce morza.

Odległość z Blanes: 18 km

5. Girona.

Stolica prowincji, na której leży Costa Brava - pełna zabytkowych budowli i urzekających romantyczną aurą miejsc. Najważniejszym zabytkiem jest górująca nad miastem romańsko-gotycka katedra Catedral de Santa María. Co ciekawe, wśród świątyń tego typu na świecie posiada nawę o największej szerokości (22,98 m). Najbardziej romantycznym widokiem są różnokolorowe fasady "wiszących domów" (Casas Colgantes) odbijające się od tafli wody rzeki Oñar. Panoramę miasta najlepiej podziwiać podczas spaceru po średniowiecznych murach oplatających jego starówkę. Zwiedzając miasto nie można pominąć dzielnicy żydowskiej i łaźni arabskich.   

Odległość z Blanes/Tossa/Lloret de Mar: ok. 60 km