Pals - średniowieczne miasteczko na Costa Brava

 Pals - średniowieczne miasteczko na Costa Brava, Katalonia     Pals to liczące niespełna 3 tysiące mieszkańców miasteczko w samym sercu Costa Brava, w katalońskim powiecie Baix Empordà. To idealne miejsce dla tych, którzy wypoczywając na wybrzeżu chcieliby urozmaicić wakacje popołudniem spędzonym w zakątku emanującym spokojem i średniowieczną historią. Pals, położone na wzgórzu Puig Aspre otoczonym lasami sosnowymi ma jeszcze kilka znaczących atutów. W miejscowych barach i restauracjach można skosztować wyśmienitej katalońskiej gastronomii. Całkiem niedaleko zabytkowego miasteczka znajduje się jedna z najdłuższych plaż na Costa Brava.

Największą atrakcją Pals jest jego doskonale odrestaurowana, średniowieczna starówka. Składają się na nią ruiny średniowiecznego zamku, dawna wioska i otaczające ją mury z czterema wieżami wzniesionymi na planie kwadratu (torres: de Ramonet, de Romo, de Xinel·lo i del Hospital). Chociaż najstarsze zabytki znajdujące się w miasteczku datowane są na IX wiek, o jego charakterze decydują budowle gotyckie. Podróż w czasie brukowanymi, uliczkami Pals warto rozpocząć z rynku (Plaza Mayor). Docieramy do niego przekraczając gotycki portal przecinający miejskie mury. Aktualnie przy jednej z fasad placu mieści się biuro informacji turystycznej. Stamtąd najlepiej udać się na spacer wzdłuż ulicy Carrer Major, przy której znajduje się kilka restauracji oraz sklepów z pamiątkami. Następnie, wśród zbudowanych w całości z kamienia domów z ukwieconymi balkonami, warto poszukać zabytkowych budowli miasteczka.

Wieża Torre de las Horas.

To wysoka, okrągła wieża na planie okręgu, pozostałość po dawnym zamku Castell de Pals, którego istnienie dokumentują zapiski z 889 roku. Fortyfikacja ta została doszczętnie zniszczona podczas katalońskich wojen domowych w XIV i XV wieku, a pochodzące z niej kamienie zużyto przy przebudowie kościoła oraz okolicznych domów. Górująca nad starówką Pals wieża Torre de las Horas ma 15 metrów wysokości i 7 metrów średnicy. Jej nazwa (Wieża Godzin) wzięła się od zegara, który zamontowano na dobudowanej w XV wieku na jej szczycie dzwonnicy. U stóp wieży można zobaczyć pozostałości grobowców z epoki wizygockiej.

Gotycko-renesansowy pałac Ca la Pruna

Majestatyczny pałac znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Carrer Paul Companyó z Carrer de la Creu. Uwagę przykuwa jego fortyfikacyjna architektura (narożne wieżyczki obronne). Wewnątrz budynku mieści się muzeum archeologii morskiej (Museo de Arqueología Submarina), stała wystawa poświęcona winom katalońskim (m.in. cava) oraz czasowe wystawy poświęcone sztukom plastycznym. Zwiedzając Ca la Pruna mamy okazję przyjrzeć się panoramie okolic miasta z tarasu widokowego (Mirador de Josep Plà).

Kościół Església de Sant Pere.

Kościół Św. Piotra w Pals powstał w miejscu dawnej świątyni romańskiej wzniesionej w 944 roku. W XV wieku dokonano jego gruntownej przebudowy w duchu gotyku wykorzystując kamienie pochodzące z rozebranego zamku. Jego architektura reprezentuje wiele stylów architektonicznych, ostatnia modyfikacja polegająca na dodaniu dzwonnicy miała miejsce w XVIII wieku. Wewnątrz wyróżnia go wielokątna apsyda, która na zewnątrz ma kształt półokręgu. Główna fasada reprezentuje architekturę barokową ze śladami poprzednich stylów, w tym XII-wiecznego, romańskiego.

Jeśli chcemy urozmaicić sobie zwiedzanie gotyckiego miasta wypoczynkiem nad morzem warto wybrać się na dosyć długi spacer w kierunku plaży. Po drodze będziemy mijać starą zabudowę dzielnicy Masos de Pals, którą wyróżniają kamienne domostwa o wyraźnie obronnym charakterze. Playa de Pals należy do najdłuższych na wybrzeżu (3,5 km). Widać z niej pobliskie wysepki (Islas Medes). Tuż obok znajduje się najstarsze na Costa Brava pole golfowe.