Prowincja Barcelona. Zwiedzanie okolic Barcelony.

Prowincja Barcelona stanowi esencję całej Katalonii, zarówno pod względem krajobrazowym, kulturowym, politycznym i gospodarczym. To właśnie tam bije serce całego regionu. Wystarczy zwiedzić okolice Barcelony by zrozumieć fenomen barcelonismo czyli prawdziwej "katalońskości".

Prowincja Barcelona - zwiedzanie okolic Barcelony Provincia de Barcelona jest bardzo mocno zróżnicowana pod względem krajobrazowym. Ze względu na położenie w samym centrum Katalonii prezentuje walory trzech pozostałych prowincji, które ją otaczają. Znajdziemy tam więc turystyczne wybrzeże Costa de Barcelona oferujące wypoczywającym rozmaite atrakcje: piaszczyste plaże i dobrą infrastrukturę wakacyjną. Środkowa i północna część prowincji zmienia swój charakter na górski, wyróżnia się wieloma zabytkami z epok średniowiecza i renesansu takimi jak klasztory, pałace oraz zamki. Południe, o znacznie łagodniejszej rzeźbie geologicznej, charakteryzuje się wybrzeżem przypominającym Costa Dorada w okolicach Tarragony oraz rozległymi terenami na których uprawiana jest winorośl, której owoce służą do wytwarzania hiszpańskiego szampana o nazwie cava.

Barcelona to miasto będące główną atrakcją turystyczną całej Hiszpanii. Aby się w nim zakochać wystarczy spędzić tam jeden dzień. Żeby odkryć wszystkie ciekawe miejsca w Barcelonie potrzebny byłby przynajmniej cały tydzień. Drugą, największą atrakcją prowincji jest Montserrat. To niezwykle malowniczy masyw górski w którym znajduje się klasztor benedyktyński o randze bazyliki, Monestir de Montserrat. To prawdziwy symbol tożsamości narodowej Katalończyków, miejsce pielgrzymek do Czarnej Madonny nazywanej potocznie La Moreneta  (Czarnulka). Oprócz zwiedzania bazyliki miejsce to oferuje możliwość podziwiania pięknych krajobrazów oraz delektowania się regionalną gastronomią.

Sant Miquel de Fai to wyjątkowy klasztor z X wieku, a zarazem idealne miejsce dla miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury. Mieści się w jednej z jaskiń i uważany jest za największy prymitywny kościół na terytorium Hiszpanii. Uroku temu miejscu dodają kaskady licznych wodospadów. Atrakcją Sant Miquel de Fai są liczne jaskinie, które można zwiedzać. O wyjątkowości krajobrazu tego miejsca decyduje głęboki wąwóz rzeki Tenes, w którym z zielenią drzew kontrastują potężne formacje wapiennych skał zwane Cingles de Bertí.

Prowincja Barcelona - Cardona - zwiedzanie

Cardona to małe miasteczko z bogatą historią sięgającą średniowiecza. Ponad nim góruje potężny romańsko-gotycki zamek z IX wieku, którego imponujące wnętrze można zwiedzać za opłatą (6 €, taryfa ulgowa dla dzieci w wieku 7-16 lat oraz emerytów 4 €). Charakterystycznym elementem fortyfikacji jest wieża o kształcie ściętego stożka "torre de la minyona" oraz romański kościół Colegiata de Sant Vicenç. Ze względu na podobieństwo z kopalnią soli w Wieliczce, w Cardonie zaciekawić może również wizyta w muzeum Solnej Góry (Montaña de Sa) oraz spacer podziemnymi galeriami w kompleksie o nazwie Parque Cultural de la Montaña de Sal.

Jeszcze większą spuściznę kulturową epoki średniowiecza napotkać można w Vic, którego historia sięga jeszcze dalej w przeszłość, do czasów starożytnych. Z tamtego okresu zachowała się rzymska świątynia (II wiek n.e.). Miasto posiada własną katedrę, której architektura jest splotem stylów romańskiego, gotyckiego oraz neoklasycystycznego. Wewnątrz świątyni znajdują się naścienne malowidła Josepa Maria Serta przedstawiające sceny biblijne, ukryte za nowym ołtarzem gotyckie retabulum, romańsko-gotycki dwukondygnacyjny dziedziniec oraz krypta wyświęcona w 1038 roku. Bezpośrednio do katedry przylega muzeum z wyjątkowo cennymi zbiorami sztuki wczesno romańskiej przeniesionymi z okolicznych wiejskich kościołów.

Sant Cugat - Prowincja Barcelona

W Sant Cugat znajduje się romańsko-gotycki klasztor benedyktynów, którego najbardziej rozpoznawalnym elementem jest potężna rozeta o średnicy 8,2 metra. Posiada on również piękny wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami udekorowanymi podwójnymi rzędami kolumn z kapitelami przedstawiającymi sceny biblijne. We wnętrzu bazyliki znajduje się gotycki ołtarz z 1375 roku. W Sant Cugat i okolicach odnaleźć można dwie prymitywne świątynie romańskie (Ermita de Sant Medir i Ermita de Sant Adjutori) oraz modernistyczne domy Casa Lluch i Casa Armet.

Południe Prowincji Barcelona to region winiarski Penedès, którego część słynie z wytwarzania metodą szampańską najlepszych win musujących znanych na całym świecie jako cava. Za stolicę tego trunku uznawana jest miejscowość Sant Sadurní d'Anoia. W okolicy znajdują się liczne winiarnie udostępniające swoje wnętrza turystom i miłośnikom win. Oprócz komentowanej degustacji, w trakcie zwiedzania, mogą oni zapoznać się z technologią oraz sekretami wytwarzania cavy. Stolicą tamtejszego odpowiednika naszego powiatu, Alt Penedès, jest miasto Vilafranca del Penedès. Najważniejszym zabytkiem jego średniowiecznej starówki jest gotycka Basílica de Santa María de Vilafranca. Miejscowość pochwalić się może licznymi budowlami zaprojektowanymi przez katalońskich przedstawicieli modernizmu oraz muzeum wina (Museu del Vi) mieszczącym się w XIV-wiecznym pałacu królów Aragonii.