Leon - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Prowincja León to jeden z najładniejszych zakątków Hiszpanii. Jest interesujący zarówno pod względem krajobrazowym, jak i z powodu wielu miejsc ciekawych pod względem kulturoznawczym.

Kopalnie złota Las Medulas w prowincji León w Hiszpanii Na północy prowincji León znajduje się południowa część Parku Narodowego Picos de Europa. W prowincji León znajdują się najwyższe szczyty Kordyliery Kantabryjskiej w tym Torre de Cerredo (2.648 m n.p.m.). Najbardziej znanym szlakiem górskich wędrówek jest Ruta de Cares. 12-kilometrowa trasa wiedzie wzdłuż rwącej rzeki Cares otoczonej przez wąwóz składający się ze stromych formacji skał wapiennych. Zamieszkuje tutaj wiele charakterystycznych dla tego typu ukształtowania terenu i przyrody zwierząt w tym licząca około dwadzieścia osobników populacja niedźwiedzia brunatnego. 

Pod względem krajobrazu wyróżniają się tereny starożytnych kopalni złota Las Medulas, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to wzgórza pokryte czerwonawej barwy piaskiem z charakterystycznymi wielkimi żłobieniami. Rzymianie długimi kanałami wpuszczali w wydrążone skały ogromne ilości wody w celu wypłukiwania z nich cennego kruszcu. Była to oryginalna i skuteczna metoda aczkolwiek zdecydowanie niszczycielska dla środowiska naturalnego.

Jedną z prehistorycznych wizytówek prowincji jest jaskinia Cueva de Valporquero. Udostępnione zwiedzającym korytarze ciągną się przez około 2,5 km. Jaskinia poza swoimi rozmiarami przyciąga wspaniałymi komnatami pełnymi ogromnych stalaktytów, stalagmitów i podziemnych cieków wodnych. 

Katedra gotycka w León w północnej Hiszpanii Jedną z pereł prowincji León jest oczywiście jej stolica – miasto León. Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka katedra, jeden z głównych przystanków na drodze pielgrzymek do Santiago de Compostela. W jej przestronnym wnętrzu uwagę przyciągają ogromne witraże, niektóre pochodzące z XIII wieku. Zwiedzających urzekają także majestatyczna barokowa fasada, strzeliste łuki oraz piękne rozety.

Ciekawymi zabytkami Leon są Basilica de San Isidoro (z relikwiami jej patrona wiąże się bardzo ciekawa legenda), renesansowy klasztor Convento de San Marcos (aktualnie w jego sporej części znajduje się pięciogwiazdkowy hotel. Atrakcją architektoniczną z nieco innej epoki jest neogotycki budynek autorstwa Antoniego Gaudiego - Casa De Botines. Można w nim dostrzec sporo cech charakterystycznych dla zapędów modernistycznych katalońskiego architekta.

León jest także atrakcją na mapie gastronomicznej Hiszpanii. Słynne jest z tapadeo, czyli wędrówek po licznych barach oferujących apetyczne tapas oraz wielu dobrych restauracji serwujących wyśmienite potrawy regionalne.  

Atrakcją turystyczną prowincji León pod obecności wyjątkowej architektury jest miasto Astorga. Warto jest zwiedzić katedrę prezentująca mieszankę stylów późnogotyckiego, renesansowego i barokowego. Ciekawą budowlą jest pałac biskupi Palacio Episcopal de Astorga. To neogotycko-modernistyczne dzieło Antonio Gaudiego wyróżnia się czterema cylindrycznymi wieżami oraz pięknie zdobionym wnętrzem prezentującym przedziwne wariacje artysty odnoszące się do przeróżnych wcześniejszych stylów architektonicznych Hiszpanii.

Miejscowość Ponferrada ma do zaoferowania turystom interesujący zamek templariuszy leżący na szlaku Camino de Santiago - pielgrzymek do groby św. Jakuba w Santiago de Compostela. W nieodległym Peñalba de Santiago znajdziemy kościół, w którego architekturze  można dostrzec cechy stylu „mozarabe".

Mapa prowincji León w Hiszpanii
W północno-zachodniej części wspólnoty autonomicznej Castilla y León leży prowincja León. Różni się ona pod kilkoma względami od prowincji położonych w innych częściach Kastylii. Panujący tam klimat oprócz cech śródziemnomorsko-kontynentalnego posiada wyraźny wpływ klimatu atlantyckiego. Sprawia to, że temperatury odczuwalnie są niższe niż w prowincjach położonych na południu i na wschodzie Kastylii i León, a także jest znacznie więcej opadów. Różnice widać także w ukształtowaniu terenu, gdyż krajobraz płaskowyżu ustępuje typowo górskiemu krajobrazowi.

 

ZWIEDZANIE

Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Bierzo

DO Bierzo

Poznaj hiszpańską apelację win D.O. Bierzo znaną z najlepszych win wytwarzanych ze szczepu mencía...