Wino Bierzo

Wina apelacji D.O. Bierzo powstałej w 1989 roku wydają się mieć więcej wspólnego z galicyjskimi winami wytwarzanymi w D.O. Valdeorras niż w pozostałych apelacjach Kastylii i León.

Nic dziwnego, ponieważ tamtejszym winnicom geograficznie bliżej jest do wybrzeży Atlantyku niż do królestwa tempranillo i verdejo z okolic Duero. Ukształtowanie terenu i charakterystykę podłoży w D.O. Bierzo definiuje znajoma z Galicji dolina rzeki Sil. Podobnie jak w Valdeoras króluje tutaj czerwona odmiana mencía, a w dodatku grona zbierane od połowy września w winogradach obydwu apelacji zasilają winiarnie zarówno pierwszej jak i drugiej. 

Mimo bliskości oceanu klimat nie daje się tutejszym winoroślom aż tak mocno we znaki jak w Galicji, szczególnie jeśli chodzi o wiejące mocno chłodne i wilgotne wiatry znad Atlantyku i Morza Kantabryjskiego. Wszystko za sprawą gór Sierra de Caruel i Sierra de Ancares na zachodzie oraz Kordyliery Kantabryjskiej na północy. Nasłonecznienie roczne jest tutaj nieduże choć w zupełności wystarczające (2.100 - 2.200 godzin), negatywne zjawiska atmosferyczne takie jak grad i przymrozki bardzo rzadkie. Opady w ciągu roku są na optymalnym poziomie (niewiele ponad 700 mm). Problem może powstawać wtedy gdy nadchodzą zbyt wcześnie, co niestety zdarza się czasami w okresie optymalnym dla zbiorów gron. 

Winnice apelacji Bierzo położone są z reguły na mało stromych pagórkach, na wysokościach 450-1.000 m n.p.m. Przeważają piaszczyste podłoża z obecnością łupków i kwarcytów. Wśród uprawianych odmian winorośli dominuje czerwona mencía (około 70% wszystkich uprawianych krzewów). Wśród białych do niedawna najpopularniejsza była doña blanca (10%), która stopniowo wypierana jest przez godello. Obecnie eksperymentuje się tutaj również ze szczepem tempranillo oraz międzynarodowymi odmianami merlot i cabernet sauvignon.

Wśród win czerwonych z D.O. Bierzo rozróżnia się 4 typy:

- młode (tintos jóvenes) - wina odmianowe mencía lub kupażowane z minimalnie 70% mencía, zawartość alkoholu 11-14%, w bukiecie zwykle prezentują aromaty owoców leśnych (jeżyn, malin, truskawek), są łagodne, eleganckie, cechuje je aksamitność, dobra równowaga taniczności i kwasowości;
- starsze bez dojrzewania w beczkach (tzw. viejos sin crianza);
- dojrzewające 24 miesiące, z czego minimum 6 miesięcy w beczkach o pojemności maksymalnej 1.000 l (crianza), w odróżnieniu od młodych ich aromat powinien być zdominowany nutami suszonych owoców (śliwek, fig); posmak dłuższy, wzbogacony nutami wanilii oraz rodzynek
- wina dojrzewające przynajmniej 3 lata, z czego minimum 12 miesięcy w beczkach (reserva).

Różowe wina, w przypadku kupaży, muszą składać się w co najmniej 50% z wina odmianowego mencía.

Najważniejsi producenci win z D.O. Bierzo: Casar de Burbia, Descendientes de J. Palacios, Dominio de Tares, Viñedos y Bodegas Pittacum, Bodegas y Viñedos Mengoba, Bodegas Peique, Bodegas y Viñedos Raúl Pérez
Polecane wina z D.O. Bierzo: Tebaida Nemesio (Casar de Burbia), La Faraona (Descendientes de J. Palacios), Herencia del Capricho (Bodegas y Viñedos Gancedo), Hombros (Casar de Burbia), Ultreia Saint Jacques (Bodegas y Viñedos Raúl Pérez), Pétalos del Bierzo (Descendientes de J. Palacios)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Bierzo (1989)

Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Bierzo

Powierzchnia winnic: 4.000 ha (2012 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 450-1000 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: piaszczyste (z dodatkiem łupków i kwarcytów)
Odmiany winorośli czerwone: mencía, garnacha tintorera
Odmiany winorośli białe: godello, doña blanca, malvasía, palomino
Przeważający klimat: kontynentalny (z wpływem atlantyckiego)
Roczna ilość opadów: 700 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Castilla y León (Kastylia i Leon), Prowincja León