Prowincja Huesca, Aragonia - zwiedzanie

Prowincja Huesca przyciąga turystów pięknem górskiego krajobrazu. Wizytówką tego regionu są Pireneje Aragońskie uznawane za najwspanialszą część całego masywu.

Huesca - zwiedzanie miasta oraz prowincji Huesca w Hiszpanii Góry te są rajem dla uprawiających wspinaczkę na praktycznie każdym poziomie trudności. Przyciągają rzeszę miłośników sportów zimowych, kajakarstwa górskiego, raftingu, nurkowania w jeziorach, speleologii, rajdów samochodami z napędem na cztery koła i quadami. W okresie zimowym zapewniającym doskonałe warunki śniegowe zwykle do połowy kwietnia można  skorzystać z bardzo dobrej infrastruktury kilkunastu ośrodków narciarskich. Do najlepszych należą Formigal, Astún, Candanchú, Panticosa oraz Cerler.   

Największą atrakcją przyrodniczą w Prowincji Huesca jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO park narodowy Ordesa y Monte Perdido. Głównym magnesem dla odwiedzających go turystów z całego świata są wspaniałe szlaki o rozmaitym poziomie trudności prowadzące przez potężne, strome i skaliste przełęcze. Na mniej wymagających czeka między innymi ścieżka wiodąca dnem olbrzymiego kanionu Circo de Soaso z wieloma pięknymi wodospadami. Gdziekolwiek będziemy czekają nas tam zapierające dech w piersiach widoki pionowych skał pokrytych wysokogórską roślinnością.

W zachodniej części Pirenejów Aragońskich położony jest równie piękny przyrodniczo i krajobrazowo co Ordesa y Monte Perdido, park krajobrazowy Parque Natural Posets-Maladeta. Znajdują się tam liczne szczyty przekraczające trzy tysiące metrów w tum najwyższe wzniesienie Pico de Aneto (3.404 m n.p.m.)

U podnóży Pirenejów znajdują się malownicze wioski i miasteczka regionu zwanego Jacetania związane historycznie z powstrzymaniem ekspansji Maurów na Półwyspie Iberyjskim w VIII wieku i tworzeniem się podwalin pod średniowieczne Królestwo Aragonii. Na największą uwagę zasługują miasta Jaca oraz Aínsa. W pierwszym z nich wyróżnia się formująca pięciokąt XVI-wieczna cytadela otoczona fosą i pasem zieleni.

Jaca - Hiszpania.jpg

W tej posiadającej wielokrotnie olbrzymie znaczenie strategiczne fortyfikacji znajduje się obecnie między innymi muzeum miniatur wojennych z kolekcją ponad 32.000 ołowianych żołnierzy odtwarzających sceny z wielu pól bitewnych z całego świata. Tuż obok cytadeli znajduje się powstała na przełomie XI i XII wieku romańska katedra Catedral de San Pedro de Jaca.

Z kolei malutkie miasteczko Aínsa związane jest z historią zatrzymania militarnej potęgi muzułmańskiej. Jego malownicza, średniowieczna starówka wznosząca się na wzgórzu urzeka kamiennymi uliczkami oraz typowymi aragońskimi budowlami. W obrębie Jacetanii przebiega szlak pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Oprócz miasta Jaca leży na nim również klasztor Monasterio de San Juan de la Peña w pobliżu miejscowości Santa Cruz de la Serós. Ta przedziwna świątynia została częściowo wykuta w stromej skale na przełomie XI i XII wieku. Hiszpańskie legendy mówią, że ukrywano tam Świętego Grala.   

W Prowincji Huesca nie mogło również zabraknąć wspaniałych zamków. Najsłynniejszym jest ten wznoszący się ponad miejscowością Loarre. Można go zobaczyć między innymi w europejskich scenach filmowej produkcji Ridleya Scotta "Królestwo Niebieskie".

mallos de riglos - hiszpania.jpg

Niedaleko od Loarre natura obdarzyła Aragonię kilkoma wyjątkowymi osobliwościami geologicznymi. Do takich niewątpliwie należy zaliczyć formacje skalne nazywane Mallos. Te liczne, sterczące pojedynczo bądź w grupach turnie osiągają niekiedy prawie 300 metrów wysokości. W ciągu całego XX wieku mierzyło się z nimi wielu śmiałków uprawiających wspinaczkę z zabezpieczeniami dla wymagających oraz ekstremalną. Zlokalizowane są w pobliżu malutkich wiosek leżących w ich cieniu, od których biorą swoje nazwy: Mallos de Riglos i Mallos de Agüero. Aktualnie, dzięki swojej wyjątkowości oraz malowniczości okolic, przyciągają nie tylko spragnionych dużej dawki adrenaliny lecz także miłośników turystyki zrównoważonej.               

Stolica, miasto Huesca, jest także dosyć interesująca dzięki gotyckiej katedrze z przełomu XIII i XIV wieku oraz XII-wiecznemu, romańskiemu klasztorowi Benedyktynów Monasterio de San Pedro el Viejo. Starówka otoczona jest murami obronnymi częściowo wzniesionymi przez Maurów w IX wieku w celu obrony przed coraz bardziej intensywnymi najazdami rycerzy chrześcijańskich.

Miłośnicy wina powinni udać się do położonych niedaleko winnic należących do apelacji Somontano z główną siedzibą w Barbastro. W okolicy znajduje się rozległy park krajobrazowy Parque natural de la Sierra y los Cañones de Guara. To interesujące miejsce do pieszych wędrówek, uprawiania kanioningu i wspinaczki skalnej pod okiem fachowców, kąpieli pod wodospadami oraz eksplorowania pełnych dzikiej przyrody górzystych obszarów.