Ośrodki narciarskie w Hiszpanii (Aragonia i Katalonia)

Hiszpania to raj nie tylko dla miłośników słońca i wypoczynku na plaży. Jej północno-wschodnia część w okresie zimowym staje się doskonałym miejscem dla entuzjastów "białego szaleństwa". Poznajcie najlepsze ośrodki narciarskie w hiszpańskich Pirenejach.

Ośrodek narciarski Cerler w Aragonii (Hiszpania) Sezon narciarski w północno-wschodniej Hiszpanii zwykle zaczyna się na przełomie listopada i grudnia (w 2016 większość ośrodków narciarskich rozpoczęła go 2 grudnia). Kończy się w okolicach Świąt Wielkanocnych. Pewnie zastanawiacie się czy w hiszpańskich górach znajdziecie zimą wystarczająco dobrą pokrywę śnieżną i przyjemny, naturalny biały puch. Jak najbardziej, w ostatnich latach pod tym względem jest dużo lepiej niż w Polsce. Warto mieć też na uwadze to, że większość narciarskich tras w hiszpańskich Pirenejach znajduje się na wysokościach 1500 - 2500 m n.p.m. Infrastruktura zimowa jest tam na bardzo dobrym poziomie.

Aramón Cerler (Aragonia, prowincja Huesca)

Ośrodek narciarski w Pirenejach Aragońskich, który cieszy się prestiżowym wyróżnieniem World Ski Awards. Zadecydowało o tym wiele czynników. Jednym z nich jest malownicze położenie. Z ośrodka w miejscowości Cerler (gmina Benasque) roztacza się piękny krajobraz na przeszło 60 pirenejskich szczytów o wysokości ponad 3.000 m, w tym Pico de Aneto nazywany "dachem Pirenejów" (3.404 m n.p.m.). W stacji narciarskiej Aramón Cerler znajdziecie 66 tras zjazdowych o łącznej długości 79 km (na wysokościach 1.500 m - 2.630 m), w wielu miejscach bogato zalesionych, o różnych stopniach trudności: 15 czarnych, 26 czerwonych, 17 niebieskich i 8 zielonych. Najdłuższy, nieprzerwany zjazd ma aż 9 km długości. Na górę dotrzecie przy pomocy 19 wyciągów. Najwyższy szczyt, z którego możecie tam zjechać to Gallinero (2.728 m). Całodzienny ski pass na wszystkie wyciągi Aramón Cerler kosztuje ok. 40 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu).

Odległość z Barcelony: ok. 300 km
Odległość z Madrytu: ok. 500 km
www.cerler.com/ 

Formigal-Panticosa (Aragonia, prowincja Huesca)

To nazwa hiszpańskiego ośrodka sportów zimowych, który powstał po połączeniu dwóch odrębnych centrów narciarskich: Formigal oraz Panticosa. Zakupując jeden ski pass macie do dyspozycji łącznie 147 tras zjazdowych o łącznej długości 176 km i rozmaitym stopniu trudności (42 czarne, 52 czerwone, 34 niebieskie, 14 zielone). Między Formigal i Panticosa co pół godziny kursują specjalne ski busy. Oprócz wielu atrakcji dla bardziej wyczynowych narciarzy i snowboardzistów (terrain park, fobas park, boarder cross, slalom gigant) będziecie mieli możliwość doświadczenia mniej typowych form śnieżnej rozrywki np. ski bike, ice karting, paint ball na śniegu, paralotnia, snake gliss. Wjazd na górę 37 wyciągami z miejscowości Panticosa (1.145 m) i Formigal (1.550 m) na trzy szczyty z wysokościami ponad 2.200 m. Całodzienny karnet na wszystkie wyciągi Formigal-Panticosa kosztuje ok. 40 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu).

Odległość z Barcelony: ok. 350 km
Odległość z Madrytu: ok. 470 km
www.formigal-panticosa.com

Ośrodek narciarski Astun w Hiszpanii (Aragonia)

Astún (Aragonia, prowincja Huesca)

Ośrodek narciarski znajduje się w malowniczej pirenejskiej dolinie Valle del Aragón niedaleko miasta Jaca. Trasy zjazdowe usytuowane są na wysokościach 1.660 - 2.300 m n.p.m. Jest ich wszystkich razem 48 (czarne - 6, czerwone - 20, niebieskie - 17, zielone - 5). Mierzą łącznie ponad 50 km, w zimie nie brakuje tam świeżego puchu. Całodzienny ski pass na wszystkie wyciągi narciarskie na terenie ośrodka Astún wraz z przynależnymi do partnerskiego Candanchu kosztuje ok. 40 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu).

Odległość z Barcelony: ok. 380 km
Odległość z Madrytu: ok. 500 km
www.astun.com

Candanchu (Aragonia, prowincja Huesca)

To najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii. W zimie jest tam dużo dobrego śniegu i 50 km "oficjalnych", dobrze przygotowanych tras zjazdowych: 13 czarnych, 16 czerwonych, 12 niebieskich i 10 zielonych. Candanchu jest idealny dla miłośników free-ride'u. Jeśli zdecydujecie się odrobinę powspinać dotrzecie do stoków z kilometrami nietkniętego ślizgiem białego puchu. Jest tam także sporo tras dla miłośników narciarstwa biegowego. Całodzienny ski pass na wszystkie wyciągi narciarskie na Candanchu wraz z Astún kosztuje ok. 40 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu).

Odległość z Barcelony: ok. 370 km
Odległość z Madrytu: ok. 480 km
www.candanchu.com

Baqueira-Beret (Katalonia, prowincja Lleida)

Za tym katalońskim ośrodkiem narciarskim przemawiają liczby. 155 km zjazdów na wysokościach 1.500 - 2.510 m n.p.m., po 104 doskonale przygotowanych trasach (17 czarnych, 39 czerwonych, 42 niebieskich, 6 zielonych). Do tego wspaniale rozwinięta infrastruktura, gotowa sprostać potrzebom najbardziej wymagających turystów (dobre hotele, restauracje, centra handlowe) i wyczynowców (m.in. snow park, boarder-cross, free-ride zone). Nad zapewnieniem dobrych warunków na trasach w całym sezonie zimowych czuwa ponad 600 armatek śnieżnych i 15 ratraków. Wszystko to w jednej z najpiękniejszych górskich dolin w Hiszpanii - Valle de Arán. Całodzienny ski pass w Baqueira-Beret kosztuje 50 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu). 

Odległość z Barcelony: ok. 300 km
Odległość z Madrytu: ok. 570 km
www.baqueira.es

Ośrodki narciarskie w Hiszpanii (Aragonia i Katalonia)

La Molina (Katalonia, prowincja Girona)

Ten ośrodek narciarski znany jest przede wszystkim z doskonałej oferty skierowanej dla młodych adeptów sztuki narciarskiej oraz rodzin z dziećmi. Poza tym z Barcelony można dojechać tam samochodem w zaledwie 2 godziny (ok. 150 km odległości). Atrakcji oprócz zjazdów 63 trasami (czarne - 7, czerwone - 19, niebieskie - 18, zielone - 17) o łącznej długości 68 km jest niezliczona ilość. W La Molina króluje freestyle: halfpipe, slopestyle, big airs, railpark, boardercross i chikipark (snowpark dla dzieci). Poza szusowaniem po śniegu można skusić się na tubbing, laser combat, skutery śnieżne... Całodzienny ski pass w La Molina kosztuje 50 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu).

Odległość z Barcelony: ok. 150 km
www.lamolina.cat

Masella (Katalonia, prowincja Girona)

To największy ośrodek narciarski niedaleko Barcelony. Ma do zaoferowania aż 65 tras zjazdowych (czarne - 9, czerwone - 23, niebieskie - 24, zielone - 9). Jednym z wyciągów wjedziecie pod szczyt La Tosa o wysokości 2.535 m n.p.m. Masella może się pochwalić jednym z najlepszych w Europie snowparków - La Pleta. Całodzienny ski pass w tym ośrodku narciarskim kosztuje 42 € (cena bez zniżek, w szczycie sezonu). Można zakupić karnet Alp 2500, który jest ważny również w La Molina.

Odległość z Barcelony: ok. 150 km
www.masella.com