Pireneje - park Posets-Maladeta

Posets-Maladeta to park naturalny zlokalizowany w najwyżej położonej części hiszpańskich Pirenejów. Znajduje się w jednym z najbardziej malowniczych obszarów tych majestatycznych gór. Posiada wiele wspaniałych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników górskich wędrówek.

Pireneje - Cascada de Aiguallut Parque natural Posets-Maladeta zajmuje rozległy obszar 33,5 tys. ha na pograniczu dwóch aragońskich gmin: Sobrarbe i Ribagorza. Obejmuje tereny wznoszące się na wysokości od około 1.500 do 3.404 metrów nad poziomem morza. Najwyżej znajdują się dwa masywy z zachowanymi do dzisiejszych czasów pirenejskimi lodowcami, od których park ten wziął nazwę - Posets oraz Maladeta. W drugim ze wspomnianych masywów znajduje się najwyższy ze szczytów Pirenejów - Pico de Aneto (3.404). Pierwszy z nich koronuje Pico de Posets (3.375). Ponadto Parque natural Posets-Maladeta może pochwalić się największą koncentracją wzniesień mierzących ponad 3 tysiące metrów. Najniższa część parku obejmuje obszar górnej części doliny Valle de Benasque.

Polecane szlaki i miejsca w parku Posets-Maladeta

Wysokogórskie granie, tętniące zielenią hale, polodowcowe doliny, górskie potoki, jeziora i wodospady. To tylko niektóre z atrakcji, które czekają na przemierzających oznaczone ścieżki w Parque natural Posets-Maladeta.

Forau de Aigualluts

To najbardziej uczęszczana przez turystów część parku Posets-Maladeta. Jest tak ze względu na jej dostępność dla większości (trasa o bardzo łatwym stopniu trudności) oraz jej malowniczość. Szlak zaczyna się w miejscu La Besurta. Poza sezonem dojedziemy tam  bezpośrednio własnym samochodem. W sezonie trzeba dojechać do ośrodka wypoczynkowego Llanos del Hospital, z którego co pół godziny do La Besurta kursują autobusy (przejazd w obydwie strony - 4,20 €). Całkowite przewyższenie na szlaku o długości 4,5 km to zaledwie 130 m. Trasę La Besurta - Forau de Aiguallut - Plan de Aiguallut - La Besurta w obydwie strony pokonuje się w około 2 h nie licząc postojów. Forau de Aigualluts to odsłonięta na skutek obsunięcia się stropu wielka jaskinia. Miało to miejsce tysiące lat temu na skutek erozji wapiennej skały przez wody spływające z lodowca spod szczytu Pico de Aneto. Idąc od La Besurta napotkamy rozwidlenie szlaku na schronisko La Renclusa oraz Aiguallut. Po około 30 minutach dochodzi się do odkrytej rozpadliny skalnej Forau de Aiguallut. Mijając ją po kilku minutach dotrzemy do pięknego wodospadu Cascada de Aiguallut. Tuż za nim rozciąga się rozległa hala Plan de Aiguallut z z meandrującymi potokami oraz niewielkim wzgórzem Tuca de Paderna . Stąd można już zawrócić tym samym szlakiem do La Besurta. Można też kontynuować wędrówkę do schroniska Refugio de La Renclusa (przez ok. 40 minut podchodząc znajdującą się na końcu hali przełęczą Collado de La Renclusa) skąd prowadzą szlaki na najwyższe szczyty parku Posets-Maladeta lub do górskiego oczka Ibón de La Renclusa (ok. 30 minut). Powrót okrężną trasą ze schroniska do La Besurta zajmuje około 30 minut. Całość szlaku La Besurta - Forau de Aigualluts - Refugio de La Renclusa - Ibón de La Renclusa - Refugio de La Renclusa - La Besurta liczy 7,5 km (ok. 3,5 h bez postojów).  

Bal de Chistau (Valle de Chistau)

Hiszpania - park Posets-Maladeta w Pirenejach Pod względem krajobrazu to zdecydowanie najpiękniejsza dolina w parku Posets-Maladeta. Najlepiej eksplorować ją dojeżdżając do wsi San Juan de Plan, gdzie znajduje się centrum informacyjne Centro de Interpretación del Parque Natural de Posets-Maladeta. Bal de Chistau rozciąga się wzdłuż potoku Cinqueta wcinającego się pomiędzy obydwa masywy ze szczytami przekraczającymi 3.000 m. Można wspiąć się na nie w okresie letnim kierując się szlakami ze schroniska Refugio de Viadós (1.760 m). W dolinie Chistau jest kilka wiosek z typową górską zabudową czyli domami zbudowanymi z drewna oraz kamienia (niektóre pochodzą nawet z XVI i XVII wieku). 

Valle de Eriste

Dolina rzeki Eriste to jeden z najbardziej malowniczych zakątków hiszpańskich Pirenejów. Znajduje się tam niezbyt wymagający szlak PR-HU 36, do którego można podjechać samochodem na parking w pobliżu widowiskowego wodospadu Cascada de Espigantosa. W przeważającej części leśna ścieżka biegnie równolegle do znajdującego się po lewej ręce potoku Eriste. Po niecałej godzinie mijamy most Puente de Presentet, z okolic którego czeka nas bardziej strome podejście aż pod samo schronisko Refugio de Forcau (Ángel Orús). Na miejscu można odpocząć i oczywiście delektować się wspaniałymi widokami górskich grzbietów oraz dolin. Trasa z parkingu do schroniska (z którego można "zaatakować" szczyty takie jak Pico de Posets) i z powrotem zajmuje niecałe 4 h, a do pokonania jest ok. 700 m przewyższenia.

Gorgas del Alba

To atrakcja szczególnie dla tych, którym nie zależy na górskiej wspinaczce lecz bardziej poznaniu pirenejskiej przyrody w krótkim czasie. Z tego też powodu ten mający długość 2,5 km okrężny szlak S-1 nosi nazwę "botanicznego" - Sendero botánico – Gorgas de Alba. Trwająca niespełna godzinę wycieczka zaczyna się pod parkingu pod hotelem Turpi w pobliżu rzeki Esera. Mijając ukwiecone pastwiska dochodzimy do magicznego bukowo-sosnowego lasu kryjącego piękne wodospady.