Wino Rias Baixas

Rías Baixas, tak jak większość pozostałych galicyjskich "denominaciones de origen", to stosunkowo młoda apelacja w Hiszpanii. Międzynarodowy sukces produkowanych tam win przyszedł niespodziewanie szybko i duży popyt na nie na całym świecie nie maleje od kilku dobrych lat. Wszystko za sprawą nowoczesnego stylu białych, odmianowych albariño. Wina te urzekają swoim skoncentrowanym owocem, świeżością oraz solidną budową.

Uzyskawszy status apelacji w 1988 roku, D.O. Rías Baixas składała się z trzech podregionów: Condado do Tea, O Rosal (położone wzdłuż prawego brzegu granicznej z Portugalią rzeki Miño) oraz Val do Salnés (przylegająca bezpośrednio do wybrzeża Atlantyku w pobliżu fiordu Pontevedra). Kolejne, Soutomaior (na końcu wcięcia riasu Vigo) i Ribeira do Ulla (w pobliżu Santiago de Compostela), zostały włączone do apelacji w późniejszym czasie.

Każdą z podstref różnią zdecydowanie odmienne warunki dla definiowania ich terroir, dla tego też wyczujemy znaczną różnicę degustując wina z nich pochodzące, choćby nawet były fermentowane w 100% na bazie gron szczepu albariño. Wina z Val do Salnés będą najsubtelniejsze dzięki najchłodniejszemu i najbardziej wilgotnemu powietrzu zraszającemu winorośl bezpośrednio znad oceanu. Z kolei winnice Condado do Tea są położone na najcieplejszym terenie apelacji i sprawiają, że wina są dużo wyrazistsze, ale oferują mniej złożone bukiety. Podłoża są z reguły granitowe i piaszczyste, jedynie na północy w Ribeira do Ulla mają zdecydowanie aluwialny charakter.

Ogólnie rzecz biorąc Galicja znajduje się pod wpływem atlantyckiego klimatu i zbiory gron co roku są uzależnione od kaprysów natury. Ilość opadów potrafi dochodzić do 2000 mm rocznie, temperatura latem rzadko dochodzi do 30°C, a zimą spada do 0°C. Winnice położone na skraju wybrzeża są narażone na silne wiatry wiejące od strony oceanu. Zdarzają się opady gradu, a latem w podstrefie Condado do Tea mogą się pojawić prawie 40-stopniowe upały.

Wśród uprawianych odmian winorośli niepodzielnie króluje albariño, który stanowi 90% wszystkich szczepów. Jego rozstawione w dużych odległościach od siebie krzaki pną się na wysokość prawie dwóch metrów na drutach wspartych o granitowe słupki zwane parrales. Jest to bardzo przemyślana "konstrukcja", ponieważ utworzony w ten sposób dach z liści poprawia wentylację gron podczas wyjątkowo częstych mgieł, chroni je przed wilgocią, dostarcza latem maksymalną ilość promieni słonecznych. Umożliwia to również ich mechaniczny zbiór. Ze względu na rześkość i owocowość wytwarzanych z niego win, albariño bywa porównywany do rieslinga. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie w regionie Rías Baixas uprawy i wina organiczne. Zbiory dojrzałych gron albariño przypadają na drugą połowę września.

Minimalna zawartość alkoholu dla win na bazie albariño to 11%, dla pozostałych białych i musujących 10%, a dla wszystkich czerwonych 9,5%. Lubiane na całym świecie wina odmianowe albariño są wyjątkowo rześkie i owocowe. Coraz częściej w ofercie winiarni pojawiają się ciekawe białe wina kupażowane dopuszczalne przez apelację z minimalną 70% zawartością odmian albariño, loureira blanca i treixadura. Eksperymentuje się także ze starzeniem ich w drewnianych beczkach. W D.O. Rías Baixas dopuszcza się wytwarzanie win musujących oraz czerwonych.

Najważniejsi producenci win z D.O. Rías Baixas: Bodegas Martín Códax, Pazo de Señoráns, Viña Nora, Gerardo Méndez, Pazo de Barrantes, Adegas CastroBrey, Zárate

Polecane wina z D.O. Rías Baixas: Nora da Neve (Viña Nora), Condes De Albarei En Rama (Adega Condes de Albarei), Pazo Piñeiro de Lusco (Adega Pazos de Lusco), La Comtesse (Pazo de Barrantes), Absum Varietales (Bodega Irius), Altos de Torona Rosal (Bodega Altos de Torona)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Rías Baixas (1988)
Wina hiszpańskie z apelacji D.O. Rías Baixas
Powierzchnia winnic: 4.000 ha (2013 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 100-300 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: granitowe podłoża
Odmiany winorośli białe: albariño, loureira blanca, treixadura, caíño blanco, torrontés, godello
Odmiany winorośli czerwone: caíño tinto, espadeiro, loureira tinta, sousón, mencía, brancellao, pedral, castañal
Przeważający klimat: atlantycki
Roczna ilość opadów: 1600-1800 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Galicja (Galicia), Prowincje Pontevedra i La Coruña