Uzyskawszy status apelacji w 1988 roku, D.O. Rías Baixas składała się z trzech podregionów: Condado do Tea, O Rosal (położone wzdłuż prawego brzegu granicznej z Portugalią rzeki Miño) oraz Val do Salnés (przylegająca bezpośrednio do wybrzeża Atlantyku w pobliżu fiordu Pontevedra). Kolejne, Soutomaior (na końcu wcięcia riasu Vigo) i Ribeira do Ulla (w pobliżu Santiago de Compostela), zostały włączone do apelacji w późniejszym czasie.
Każdą z podstref różnią zdecydowanie odmienne warunki dla definiowania ich terroir, dla tego też wyczujemy znaczną różnicę degustując wina z nich pochodzące, choćby nawet były fermentowane w 100% na bazie gron szczepu albariño. Wina z Val do Salnés będą najsubtelniejsze dzięki najchłodniejszemu i najbardziej wilgotnemu powietrzu zraszającemu winorośl bezpośrednio znad oceanu. Z kolei winnice Condado do Tea są położone na najcieplejszym terenie apelacji i sprawiają, że wina są dużo wyrazistsze, ale oferują mniej złożone bukiety. Podłoża są z reguły granitowe i piaszczyste, jedynie na północy w Ribeira do Ulla mają zdecydowanie aluwialny charakter.
Ogólnie rzecz biorąc Galicja znajduje się pod wpływem atlantyckiego klimatu i zbiory gron co roku są uzależnione od kaprysów natury. Ilość opadów potrafi dochodzić do 2000 mm rocznie, temperatura latem rzadko dochodzi do 30°C, a zimą spada do 0°C. Winnice położone na skraju wybrzeża są narażone na silne wiatry wiejące od strony oceanu. Zdarzają się opady gradu, a latem w podstrefie Condado do Tea mogą się pojawić prawie 40-stopniowe upały.
Wśród uprawianych odmian winorośli niepodzielnie króluje albariño, który stanowi 90% wszystkich szczepów. Jego rozstawione w dużych odległościach od siebie krzaki pną się na wysokość prawie dwóch metrów na drutach wspartych o granitowe słupki zwane parrales. Jest to bardzo przemyślana "konstrukcja", ponieważ utworzony w ten sposób dach z liści poprawia wentylację gron podczas wyjątkowo częstych mgieł, chroni je przed wilgocią, dostarcza latem maksymalną ilość promieni słonecznych. Umożliwia to również ich mechaniczny zbiór. Ze względu na rześkość i owocowość wytwarzanych z niego win, albariño bywa porównywany do rieslinga. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie w regionie Rías Baixas uprawy i wina organiczne. Zbiory dojrzałych gron albariño przypadają na drugą połowę września.
Minimalna zawartość alkoholu dla win na bazie albariño to 11%, dla pozostałych białych i musujących 10%, a dla wszystkich czerwonych 9,5%. Lubiane na całym świecie wina odmianowe albariño są wyjątkowo rześkie i owocowe. Coraz częściej w ofercie winiarni pojawiają się ciekawe białe wina kupażowane dopuszczalne przez apelację z minimalną 70% zawartością odmian albariño, loureira blanca i treixadura. Eksperymentuje się także ze starzeniem ich w drewnianych beczkach. W D.O. Rías Baixas dopuszcza się wytwarzanie win musujących oraz czerwonych.
Najważniejsi producenci win z D.O. Rías Baixas: Bodegas Martín Códax, Pazo de Señoráns, Viña Nora, Gerardo Méndez, Pazo de Barrantes, Adegas CastroBrey, Zárate
Polecane wina z D.O. Rías Baixas: Nora da Neve (Viña Nora), Condes De Albarei En Rama (Adega Condes de Albarei), Pazo Piñeiro de Lusco (Adega Pazos de Lusco), La Comtesse (Pazo de Barrantes), Absum Varietales (Bodega Irius), Altos de Torona Rosal (Bodega Altos de Torona)