CVNE Monopole Clásico 2014 Blanco Seco

Wino CVNE Cune Monopole Clásico (DOCa Rioja) Jak podaje producent, Monopole to najstarsze białe wino wytwarzane w Hiszpanii. Jego produkcja w winiarni CVNE (Compañía Vinícola del Norte de España) w regionie Rioja trwa nieprzerwanie od przeszło 100 lat.

Degustowany przez nas rocznik 2014 o specjalnej nazwie Monopole Clásico nie posiada kontretykiety apelacji gdyż wino to zrobiono stosując metody nie będące w zgodzie z aktualnym regulaminem DOCa Rioja. Kluczowe było użycie w kupażu (oprócz dozwolonego viura) dwóch niedozwolonych winnych odmian: palomino i parellada. Oprócz fermentacji alkoholowej szczepu viura w stalowych zbiornikach, do wina dodano odrobinę wytwarzanej na miejscu manzanilli. Wyróżnia je oryginalny kształt flaszy, wykonany na wzór zachowanego egzemplarza z 1979 roku. Monopole Clásico 2014 wytworzono je w limitowanej ilości ok. 6 tys. butelek.

Wino oryginalne, dosyć smaczne, wcale nie aż tak oldskulowe. Fakt, że długaśna butelka z trudem mieści się w lodówce i cena jest nieco wygórowana sprawiają, że jak ulał pasuje do muzealnej gabloty. Następne wielkie urodziny Monopole Clásico przypadają na 2115 rok. Takie smaczki polecamy pić bez dodatków.

CVNE Monopole Clásico 2014 

Kolor:  Bladożółty, błyszczący.

Nos:  Lekko przytłumiony, świeży. Aromaty zielonych jabłek, dojrzałej gruszki, białej porzeczki z zaznaczoną obecnością migdałowo-anyżowych nut wina manzanilla.

Usta:  Sporo gładkiej struktury i świeżości. Zdecydowana dominacja owocu, z prawie niewyczuwalnymi niuansami Jerez, które zaznaczają swoją obecność dopiero w samej końcówce. 

Cena wina w Hiszpanii - ok. 20 €

Degustacja wina:  03/2017