CVNE Imperial Gran Reserva 2010

wino CVNE Imperial Gran Reserva 2010 (Rioja) Ocenione na 94 punkty w Wine Advocate wino z jednej z najbardziej zasłużonych winiarni w apelacji DOCa Rioja - Compañía Vinícola del Norte de España. Jak przystało na gamę C.V.N.E. Imperial, pochodzi z jednego z bardzo dobrych roczników - 2010.  Gran Reserva, która przed opuszczeniem winiarni dojrzewała przez 3 lata w dębowych beczkach (francuskich i amerykańskich) oraz prawie 4 lata w butelce. Kupaż tempranillo (85%) z dodatkiem graciano i mazuelo.

Jak przystało na topową gran reservę z DOCa Rioja w nosie raczy wspaniałą grą przetworzonego owocu z bogatymi nutami beczkowymi. Usta szczodre, soczyste i świetnie zbalansowane. Pięknie ułożonym garbnikom towarzyszy przyjemna kwasowość i głębia bukietu. Finisz póki co nie powala długością, ale elegancją owszem.

W gastronomii do mięsnych pieczeni, twardych serów, a także ryb podduszanych w sosie na bazie czerwonego wina.

CVNE Imperial Gran Reserva 2010

Kolor:  Ciemna wiśnia z granatowo-brunatnymi refleksami.

Nos:  Bogate aromaty konfiturowo-powidłowe (jeżyna, śliwka) przemieszane z nutami wanilii, toffee, lukrecji, mokrej ziemi. W przypadku klasycznej Riojy niby nic odkrywczego, ale co za balans...

Usta:  Dojrzałe i eleganckie. Pełne, aksamitne, z odpowiednim kwasem i dojrzałymi garbnikami. Sporo owocu współgrającego z zapachem, zwieńczonego nutą słodkich przypraw. Finał na razie średnio długi, ale z wielką klasą.

Cena wina w Hiszpanii - ok. 50 €

Degustacja wina:  03/2017