AA Privat Laietà Gran Reserva Brut Nature 2013

AA Privat Laietà Gran Reserva - musujące wino hiszpańskie (D.O. Cava) Alta Alella to producent win cichych oraz musujących wytwarzanych metodą szampańską z winiarskiego mikro-regionu Alella położonego niedaleko Barcelony. Znany jest z ekologicznych upraw winorośli oraz stosowania nowatorskich metod winifikacji, które nadzoruje główny enolog i właściciel winiarni Josep Maria Pujol-Busquets.

Jedną z wizytówek winnego portfolio Alta Alella jest linia Mirgin odnosząca się do musujących win z apelacji D.O. Cava. Do niej należy opisywane przez nas AA Privat Laietà Gran Reserva Brut Nature. To bardzo elegancka lecz przy tym pełna werwy cava dojrzewająca w butelce przez 2,5 roku. W skład kupażu wchodzą szczepy pansa blanca (xarel-lo), chardonnay, pinot noir i macabeo. Cava o pięknym i wyrazistym aromacie białych owoców połączonym z maślanymi nutami ciastek oraz kwiatowymi. Usta są kremowe, bogate, orzeźwiające i bardzo długie. 

Laietà Gran Reserva Brut Nature 2013

Kolor:  Bladożółty, błyszczący, ze złocistymi refleksami

Nos:  Harmonijna kompozycja zapachu dojrzałych gruszek i jabłek, z wyraźnymi nutami migdałowych ciastek i kwiatowych płatków.

Usta:  Pieszczące podniebienie swoją kremową budową i drobnymi bąbelkami, zaskakujące niesamowitą energią. Kwasowość dobrze zaznaczona, wytrawny smak długo ewoluujący od owocowych do kwiatowo-biszkoptowych nut.

Cena wina w Hiszpanii - ok. 18 €

Degustacja wina:  09/2017