Plaza de la Virgen Blanca - plac w mieście Vitoria w Kraju Basków

Vitoria-Gasteiz - zwiedzanie miasta

Vitoria (bask. Gasteiz), stolica Kraju Basków i jego prowincji Álava, to piękne miasto. Oferuje wiele atrakcji, dzięki którym można spędzić tam bardzo ciekawy i urozmaicony dzień.

Większość wartych zobaczenia miejsc w Vitoria-Gasteiz znajduje się w centrum miasta. Znajdziecie tam starówkę z romantycznymi uliczkami i placami, zabytkowymi kościołami, pałacami, dużą ilością zieleni oraz niezliczonych barów z regionalną gastronomią. Vitoria to miasto idealne dla lubiących długie, pozbawione pośpiechu spacery. 

Plaza de la Virgen Blanca

Głównym placem Vitoria-Gasteiz jest Plaza de la Virgen Blanca, który znajduje się pomiędzy jego starówką i powstałą w XIX wieku dzielnicą Ensanche. To miejsce, w którym gromadzą się mieszkańcy miasta podczas najważniejszych świąt i wydarzeń. W centrum placu stoi wielki pomnik poświęcony bitwie pod Vitorią (1813), która przeważyła o klęsce inwazji wojsk Napoleona Bonaparte w Hiszpanii (Francuzi starli się tam z połączonymi siłami Hiszpanów, Portugalczyków i Anglików dowodzonymi przez księcia Wellingtona). Otaczają go piękne kamienice z fasadami zdobionymi białymi balkonami. Jest tam wiele barów i kawiarenek. Nad placem góruje gotycki kościół San Miguel. To najlepsze miejsce na rozpoczęcie spacerów po starówce, do której z Plaza de la Virgen Blanca prowadzą kamienne schody.

Catedral de Santa María

Najważniejszą zabytkową budowlą miasta Vitoria jest gotycka katedra Najświętszej Marii Panny. Wpisana jest na listę UNESCO jako jeden z zabytków na szlaku pielgrzymek do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela. W jej zachodnim wejściu znajduje się bogato zdobiony rzeźbami portal. Świątynię można zwiedzać w dosyć nietypowy sposób (8,5 €, 5.5 € ze zniżką), będąc oprowadzanym po swoistym placu budowy. W trakcie godzinnego spaceru po rusztowaniach można z bliska zobaczyć charakterystyczne elementy gotyku w architekturze i dowiedzieć się wiele na temat tego jak powstawały średniowieczne katedry. Światowe zainteresowanie katedrą w Vitoria-Gasteiz wzrosło szczególnie po tym, jak zainspirowała ona Kena Folletta do napisania powieści "Świat bez końca", kontynuacji bestselleru "Filary ziemi". Obok kościoła można zobaczyć pomnik pisarza ufundowany przez władze stolicy Kraju Basków.

Plaza Nueva

Tuż obok Plaza de la Virgen Blanca znajduje się drugi ważny plac w Vitorii przypominający typowe rynki główne dużych miast w Hiszpanii. To Plaza de España nazywany również Plaza Nueva. Stanowi go idealny kwadrat o boku mierzącym 220 stóp. Z placu prowadzą wyjścia na ładne uliczki oplecione arkadami takie jak Los Arquillos, która łączy starówkę z nową dzielnicą Ensanche.

IMVG (Itinerario muralístico de Vitoria-Gasteiz)

To projekt urbanistyczny, który w momencie wdrażania w życie wzbudzał wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta. Polegał na odnowieniu elewacji niektórych budowli na starówce w nietypowy sposób. Na ścianach niektórych kamienic powstały kolorowe murale sięgające od najniższych kondygnacji aż po same dachy. Każdy kto je widzi po raz pierwszy zatrzymuje się przy nich na dłuższą chwilę by zrozumieć ich przekaz. Projekt wciąż się nie zakończył. Każdego roku w mieście Vitoria przybywa więcej nowych murali.

Parque de la Florida

Ci, którzy lubią odpoczynek w otoczeniu zieleni parków powinni wybrać się na spacer do Parque de la Florida. To bardzo romantyczny zakątek z wieloma ładnymi alejkami, mostkami, posągami i egzotycznymi okazami drzew oraz krzewów. W parku znajduje się plac z XIX-wiecznym, zadaszonym tarasem - kiosko del Parque La Florida. Do jednej z ulic wokół Parque de la Florida przylega druga katedra miasta Vitoria-Gasteiz - neogotycka Catedral de María Inmaculada nazywana również Catedal Nueva. Wyróżnia się brakiem wież oraz półkolistym kształtem apsydy.

Vitoria-Gasteiz - atrakcje turystyczne w stolicy Kraju Basków w Hiszpanii

Zielona Vitoria
Vitoria-Gasteiz w 2012 roku zdobyła tytuł zielonej stolicy Europy. Miasto otacza pierścień zieleni. W jego skład wchodzą rozległe tereny leśne z jeziorami i mokradłami. Najładniejszy z nich to Parque de Salburua (Lagunas de Salburua) leżący zaledwie 4 km od centrum miasta. Oferuje możliwość spacerów i wycieczek rowerowych kilometrami wytyczonych szlaków. To dobre miejsce dla osób lubiących fotografować przyrodę.

W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Basquetour