Vitoria-Gasteiz - pogoda roczna

Typowa pogoda w mieście Vitoria w Kraju Basków różni się od tej, która panuje w San Sebastian i Bilbao czyli baskijskich miastach położonych na wybrzeżu.

Pogoda roczna w Vitoria-Gasteiz - barometr pogodowy dla podróżujących Wszystko za sprawą jego specyficznego położenia. Przed oddziaływaniem morskiego klimatu chronią je znajdujące się na północy pasma górskie.

W mieście i jego okolicach przeważa klimat kontynentalny. Efektem tego są w szczególności niekiedy mroźne i śnieżne zimy. W całym roku w Vitoria-Gasteiz jest dosyć dużo opadów deszczu, najwięcej w okresie jesiennym. W lecie jest sporo dni gorących, chociaż zdarzają się wówczas także dni z deszczem. Wiosna charakteryzuje się tam bardzo zmienną pogodą.

Typowa pogoda w Vitoria w ciągu całego roku

Latem w mieście Vitoria należy się spodziewać wielu słonecznych dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C. Noce są dużo chłodniejsze, zwykle nad ranem powietrze schładza się do kilkunastu stopni. Średnia temperatura dobowa w lipcu i w sierpniu wynosi 19°C. Latem w Vitoria-Gasteiz jest kilka dni deszczowych i chłodnych (po około 4 w lipcu i w sierpniu). Wówczas w ciągu dnia temperatura maksymalna może wynosić mniej niż 20°C, a w nocy spadać nawet do zaledwie kilku kresek powyżej zera. We wrześniu w Vitoria gorące dni są rzadkością, chociaż nadal jest zdecydowanie ciepło. Prawdopodobieństwo opadów deszczu jest nieznacznie większe niż w lipcu i w sierpniu.

Jesienią w okolicach miasta Vitoria występuje dużo opadów. Początek października zwykle jest jeszcze słoneczny i bardzo ciepły, jednak w drugiej połowie miesiąca prawdopodobieństwo deszczu jest duże. Średnia dobowa temperatura to 13°C, noce są już chłodne (zwykle poniżej 10°C). W listopadzie w Vitoria-Gasteiz robi się już zimno, nocą możliwe są przymrozki. W ciągu dnia temperatury powietrza powyżej 20°C nie należy się spodziewać. Deszcze są bardzo częste, obfite i mogą się utrzymywać przez kilka kolejnych dni. W grudniu średnia dobowa temperatura w Vitoria-Gasteiz to zaledwie 5°C. Pada z jeszcze większą częstotliwością, chociaż gwałtowne ulewy występują dużo rzadziej niż w listopadzie.

Zimą w okolicach miasta Vitoria należy się spodziewać mrozów lub kilkustopniowej temperatury powietrza. W styczniu i w lutym jest zwykle kilka dni ze śniegiem (po około 3 w każdym z tych miesięcy). Zdecydowanie częściej opady atmosferyczne występują w formie deszczu. W marcu w Vitoria-Gasteiz temperatura powietrza wyraźnie wzrasta. Dużo cieplej robi się szczególnie w ciągu dnia. Maksymalna temperatura wzrasta popołudniu nawet powyżej 20°C. Noce są jednak zdecydowanie rześkie, nie można wykluczyć przymrozków.

Wiosną pogoda w Vitoria przypomina tą z okresu jesiennego. Pomimo częstych opadów deszczu jest znacznie więcej słońca. Kwiecień w Vitoria-Gasteiz charakteryzuje bardzo zmienna pogoda. Dni z deszczem jest średnio aż 11 w całym miesiącu. Możliwe są już jednak tygodnie, w których przy intensywnym nasłonecznieniu temperatura powietrza wzrasta popołudniu do około 30°C. W maju w mieście Vitoria mogą się pojawić pierwsze upały. Średnia temperatura dobowa dla tego miesiąca wynosi tam nieco ponad 13°C. Należy się jeszcze spodziewać rześkich nocy oraz poranków. Na początku miesiąca prawdopodobieństwo opadów jest duże. W czerwcu Vitoria cieszy się przez większą ilość dni prawdziwie letnią pogodą. Popołudnia są bardzo ciepłe z temperaturą powyżej 25°C lub nawet upalne. Noce są jednak dosyć chłodne, z temperaturą w okolicach 10°C. Pada dużo rzadziej niż w maju. Opady deszczu są możliwe głównie w pierwszej połowie czerwca.