Szczep macabeo (viura) - odmiana winorośli i wina

Mówiąc o winach z hiszpańskiego regionu La Rioja najczęściej na myśl przychodzą nam czerwone tempranillo, niekiedy blendy z małą ilością garnacha, graciano czy mazuelo. Tymczasem jest jeszcze pewna biała odmiana winorośli uzupełniająca ofertę większości tamtejszych winiarni. Szczep ten nosi nazwę viura. Niektóre butelki białego wina z La Rioja stanowią prawdziwą gratkę dla winomanów z całego świata.

Macabeo (viura) - poznaj endemiczny szczep wina z Hiszpanii Inna nazwa tej odmiany winorośli - macabeo - brzmi znacznie bardziej znajomo.  Jest rozpowszechniona na znacznie większym obszarze naszego kontynentu. Ceni się ją w langwedockiej AOC Côtes du Roussillon gdzie znana jest jako macabeu (lub maccabéo). Macabeo jest cenione równie mocno w katalońskiej D.O. Cava.

Uprawa szczepu winorośli macabeo (viura) w Hiszpanii i na świecie

Macabeo (viura) to najbardziej rozpowszechniona w Hiszpanii biała odmiana winorośli której owoce służą do produkcji win. Jej przemysłowe uprawy można spotkać w większości regionów tego kraju, nawet tam gdzie latem panują ekstremalne upały (Andaluzja) lub wielka wilgotność powietrza (wybrzeże Morza Kantabryjskiego). Przy zastosowaniu systemów nawadniających tereny winnic dobrze sobie radzi w suchym klimacie Murcji. Winorośl ta ma stworzone optymalne warunki dla wegetacji w łagodnym klimacie śródziemnomorskim (od Walencji przez Katalonię do francuskiego Roussillon) oraz w La Rioja. Naukowcy twierdzą, że jest to autochtoniczna odmiana dla rejonów ujścia rzeki Ebro.  W Hiszpanii stanowi podstawową, białą odmianę winorośli w winiarskich apelacjach Calatayud, Conca de Barberà, Costers del Segre, Navarra, Penedès, Rioja, Somontano, Tarragona oraz Terra Alta.

Charakterystyka odmiany winorośli macabeo (viura)

Oprócz wspomnianej tolerancji różnorodnych warunków klimatycznych macabeo (viura) posiada szereg innych atutów sprawiających, że jej wzrost i cykl wegetacyjny nie spędza snu z powiek winogrodników. Jest bardzo odporna na różnego rodzaju choroby i grzyby atakujące winorośl (wysoką wrażliwość wykazuje jedynie na botrytis cinerea czyli pleśń szlachetną i mączniaka prawdziwego). Jak żaden inny szczep uprawiany w Hiszpanii znosi przymrozki. Jeśli dodamy do tego, że jej krzewy wydają bardzo dużą ilość owoców jedynym znakiem zapytania pozostanie to, jakie wina udaje się z jej gron wyprodukować. Silnie rozgałęzione grona posiadają mocno zwarte ze sobą jagody o znacznej średnicy, kulistym lub eliptycznym kształcie, cienkiej skórce i złocistym kolorze w fazie pełnej dojrzałości. Lubi dobre nasłonecznienie, dlatego zamiast na płaskim terenie preferowane jest uprawianie szczepu macabeo na dobrze naświetlonych stokach. Macabeo posiada długi okres wegetacyjny, dojrzewa później od innych popularnych odmian winorośli.

Charakterystyka win ze szczepu macabeo (viura)

Vina Tondonia - białe wino z DOCa Rioja, szczep viura Łatwość w uprawianiu winorośli zwykle nie idzie w parze z jakością wytwarzanych z jej winogron win. W przypadku tej odmiany są one jednak z reguły więcej niż przyzwoite, łatwe w piciu, a przy tym eleganckie. Aby otrzymać z fermentacji gron macabeo wino bardzo dobre wymagany jest optymalny moment winobrania oraz sporo pracy enologów. Ale uwaga! Odmianowe, młode wino ze szczepu viura najlepiej smakuje krótko po tym jak opuści mury winnicy. Jest wtedy bardzo świeże, ma subtelny aromat (owocowo-kwiatowy) oraz blady kolor. Bez aromatycznych fajerwerków, jakie fundują albariño lub verdejo, za to z dużą subtelnością, wzorcowo zrównoważoną kwasowością oraz znacznym ciałem. Wina odmianowe viura zwykle posiadają niską zawartość alkoholu.

Skoro młode wina z fermentowanych winogron viura nie dają wybitnych rezultatów, dlaczego "czerwona" Rioja nie odstawiła ich na boczny tor? Chodzi o wyjątkowo gorący romans z dębowym drewnem, zarówno wielopokoleniowych riojańskich winiarni jak i samego szczepu. Bardzo niski poziom oksydazy w moszczu sprawia, że wina z macabeo nadają się do długiej fermentacji w dębowych beczkach. Dzięki temu oferta słynnych winiarni takich jak Marques de Murrieta, Beronia czy R. López de Heredia Viña Tondonia uzupełniona jest o bardzo ciekawe wina białe leżakujące w nich nawet pięć i więcej lat!

Trzy szczepy: macabeo, parellada i xarel·lo - tak brzmi ta magiczna kombinacja. Winogrona poddane winifikacji przy zastosowaniu metody szampańskiej to ponad wiekowa recepura służąca do wytwarzania katalońskiej cavy. Macabeo odpowiada za właściwą kwasowość i słodycz cavy, parellada za jej subtelność i świeżość, natomiast xarel·lo za jeszcze solidniejsze ciało i strukturę. Viura w duecie z verdejo macabeo stanowi dobrą kombinację dla białych win z D.O. Rueda.