Semana Grande, po baskijsku Aste Nagusia, rozpoczyna się zawsze w pierwszą sobotę przypadającą po dniu 15 sierpnia. Oficjalny sygnał rozpoczęcia fiesty daje wystrzał txupinazo czyli symbolicznego fajerwerku. Rakietę odpala desygnowana wśród społeczności Bilbao kobieta - ubrana w czerwony frak txupinera. Chwilę później na balkon teatru Teatro Arriaga pojawia się symbol fiesty - Marijaia. To wielka maskotka przedstawiająca postać kobiety stylizowanej na wieśniaczkę z obiema rękami uniesionymi do góry. Innym bohaterem święta Semana Grande w Bilbao jest preguero. To mężczyzna przebrany w żółty frak i czarną czapkę "napoleonkę" z dwoma białymi przedziełkami na szczycie. Jego najważniejszą rolą jest wyrecytowanie przemówienia na otwarcie fiesty Aste Nagusia.
Semada Grande to nie tylko święto mające na celu popagowanie narodowej kultury baskijskiej wśród mieszkańców miasta. To okazja to szalonej zabawy w barach, klubach i plenerach miasta w gronie znajomych i nieznajomych. Poza tym, w ciągu trwającej ponad tydzień fiesty organizowanych jest dużo pokazów tańca i ludowej muzyki baskijskiej. Można skosztować wiele przysmaków regionalnej kuchni Kraju Basków. Na placach i ulicach miasta odbywają się nietypowe zawody sportowe przypominające nieco zmagania strongmenów.
Podczas święta Aste Nagusia przygotowanych jest oczywiście wiele atrakcji dla dzieci. Ulice przemierzają pochody przebierańców z wielkimi głowami - gigantes y cabezudos - znanych z wielu innych hiszpańskich fiest. Najmłodsi mogą zostać "pożarci" przez olbrzyma Gargantuę. Wiele entuzjazmu wzbudzają wśród dzieci (i nie tylko) pokazy pirotechniczne.
Semana Grande to także święto dobrej muzyki. W Bilbao można zobaczyć sceniczne występy muzycznych gwiazd z Hiszpanii i ze świata. Organizowane są korridy nie tylko dla profesionalnych toreadorów, ale także dla zupełnych amatorów. W trakcie nich można stanąć oko w oko z vaquillas czyli młodymi krowami rasy bitewnej byka (aby unikąć ryzyka poważnego zranienia zwierzęta dodatkowo mają stępione rogi).
Każda hiszpańska fiesta musi mieć swoje uroczyste zakończenie. Ostatniego wieczora święta Semana Grande de Bilbao jego symbol - Marijaia - zostaje spalony. Patrząc wówczas na nią można zadawać sobie pewne pytanie. Czy Marijaia ma ręce wzniesione do góry ponieważ ma przedstawiać tańczącą kobietę, czy też dlatego że podczas zakończenia fiesty zostaje podpalona i zaczyna płonąć od dołu?
W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Basquetour