Bilbao - pogoda roczna

Pod względem dni z deszczową pogodą Bilbao może przypominać niektóre polskie miasta. Pada tam statystycznie co trzeci dzień w roku.

Pogoda roczna w Bilbao - barometr pogodowy dla podróżujących Różnica między Bilbao i np. Warszawą jest taka, że w baskijskim mieście deszcz potrafi obficie siąpić przez bardzo długi okres. Na dodatek pada z podobną częstotliwością w ciągu prawie całego roku. Średnia roczna temperatura w Bilbao to 14,7°C.

Typowa pogoda w Bilbao w ciągu całego roku

Latem w Bilbao jest dosyć ładna pogoda, porównywalna do tej panującej w naszym kraju. W lipcu i w sierpniu zdarzają się tam gorące, a nawet upalne dni. Pozwala to mieszkańcom Bilbao na delektowanie się słońcem szczególnie na niedalekim wybrzeżu Costa Vasca. Średnia temperatura dobowa w lipcu, sierpniu i we wrześniu wynosi około 20°C. Zmarznąć można nieco podczas chłodnych jak na lato poranków, nad ranem temperatura może spadać poniżej 10°C. W lecie pogodę w Bilbao mogą zepsuć letnie deszcze i przysłaniające niekiedy niebo chmury.

Jesień z prawdziwego zdarzenia dociera do Bilbao w październiku. Zaczyna siępić deszcz, a średnia temperatura dobowa spada do 16°C. Nocą w listopadzie mogą się nawet zdarzyć przymrozki, chociaż w ciągu dnia potrafi wzrastać do 20°C.

Zimę w Bilbao łagodzi atlantycki klimat, wilgotne powietrze docierające znad morza pozwala spaść temperaturze do maksymalnie -8°C. Po południu jest znacznie cieplej, zwykle między 10-15°C, zarówno w grudniu, styczniu, lutym i marcu.

Częste deszcze towarzyszą mieszkańcom Bilbao do końca kwietnia. Bardziej sucha i słoneczna wiosna rozpoczyna się tam w maju. W słoneczne dni temperatura wzrasta czasem do 30°C. Czerwiec jest już zapowiedzią lata, chociaż parasol i ciepły sweter na wieczór mogą się przydać.