Bilbao. Co warto zobaczyć?

Bilbao to stolica baskijskiej prowincji Viscaya (bask. Bizkaia) i piękne miasto położone przy głębokim ujściu do morza rzeki Nervión. Tym co urzeka zwiedzających jest odważne połączenie historii oraz nowoczesności. Bilbao jest przykładem metropolii, której wraz z dynamicznym rozwojem udało się pozyskać atrakcyjność zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych.
 

Bilbao - co warto zobaczyć, atrakcje turystyczne Przedstawiamy największe atrakcje turystyczne Bilbao, miejsca które warto zobaczyć podczas 1 lub 2 dni pobytu. 

Museo Guggenheim

Muzeum Guggenheima w Bilbao zostało oddane do użytku w 1997 roku. Niemal z miejsca stało się największą atrakcją turystyczną miasta i rozsławiło je na całym świecie. Z zewnątrz wyróżnia je futurystyczna bryła budowli, którą zaprojektował wybitny architekt Frank Gehry. Wokół muzeum rozmieszczonych jest kilka artystycznych konstrukcji przykuwających wzrok nowatorską formą takich jak Mamá, Puppy, Fire Fountain czy Tall Tree & The Eye. Wewnątrz muzeum sztuki współczesnej w Bilbao znajdziecie ekspozycje, które również zaskakują swoją nowatorskością i skłaniają do myślenia.

Casco Viejo (Siete Calles)

Największą atrakcją starówki Bilbao jest spacer w dzielnicy nazywanej Siete Calles (Siedem ulic). Pozwala on poczuć jego klimat z czasów, kiedy było zwyczajnym chociaż niewątpliwie urokliwym miasteczkiem w północnej Hiszpanii. Znajdziecie tam kilka zabytkowych kościołów, z których na uwagę zasługuje szczególnie gotycka katedra św. Jakuba (Catedral de Santiago). W trakcie spaceru waskimi uliczkami mija się wiele ładnych placów (otoczony arkadami Plaza Nueva) oraz barów, w których oczywiście królują przekąski pintxos popijane szklaneczką wina (tzw. txikito). Na tle zabytkowych kamienic wyróżnia się neobarokowa fasada teatru Arriaga (Teatro Arriaga).  

La Alhóndiga

W wyróżniającym się na tle innych wielkim gmachu Azkuna Zentroa (znanym ze swojej dawnej nazwy - La Alhóndiga) mieścił się dawniej skład wina. Obecnie spełnia on funkcję centrum kultury i miejsca, w którym mieszkańcy Bilbao lubią spędzać swój wolny czas. Architektura La Alhóndiga na przestrzeni ostatnich stu lat zmieniała swój wygląd wielokrotnie. To co możemy zobaczyć obecnie szczególnie w jej wnętrzu to efekt przebudowy dokonanej na początku XXI wieku przez francuskiego architekta Philippe Starcka. Przestronny hall budynku otaczają kondygnacje wsparte na 43 kolumnach wyróżniających się różnym kształtem i kolorami. W La Alhóndiga mieści się wiele pomieszczeń komercyjnych i użyteczności publicznej (sklepy, kluby fitness, basen, biblioteka).

Puente Zubizuri

Nowoczesny charakter Bilbao odzwierciedlają mosty łączące dzielnice miasta położone po obydwu stronach rzeki Nervión. Jednym z nich jest Puente Zubizuri zaprojektowany przez słynnego architekta Santiago Calatravę. Stanowi on kładkę dla pieszych łączącą dwa ważne deptaki prowadzące wzdłuż rzeki - Paseo Campo de Volantín oraz Paseo de Uribitarte. Znajdują się przy nich ważne budynki miejskie m.in. Muzeum Guggenheima, Casa Consistorial de Bilbao (modernistyczny ratusz), Isozaki Atea (kompleks szklanych wieżowców japońskiego architekta Arata Isozaki) i oryginalne fasady hoteli. Oprócz przejścia mostem Puente Zubizuri warto jest więc pokusić się o krótki spacer popularnymi deptakami Bilbao.

Gran Vía i Ensanche de Bilbao

Gran Vía Don Diego López de Haro to główna aleja miasta Bilbao, która należy do reprezentacyjnej dzielnicy miasta tzw. Ensanche de Bilbao. Znajdziecie przy tej ulicy wiele ekskluzywnych sklepów, eleganckich kamienic, przestronnych placów, sporo zieleni, a także piękne pałace takie jak Palacio Chávarri. W dzielnicy Ensanche znajduje się wyjątkowa kawiarnia Kafe Antzokia. W jej wnętrzu stylizowanym na teatr odbywa się wiele ciekawych koncertów. Oczywiście w menu oprócz kawy i przekąsek znajdziecie wiele innych napojów umilających wieczór.

Puente de Vizcaya

Warto zobaczyć przedmieścia Bilbao, szczególnie że można tam bardzo szybko dojechać korzystając z transportu nowoczesnym metrem. Jedną z największych atrakcji w sąsiedztwie miasta jest gondolowy Most Biskajski (Puente de Vizcaya) w aglomeracji Portugalete. Jest on wpisany na listę UNESCO. Był to pierwszy tego typu most na świecie i co bardzo istotne, spełnia swoją funkcję także w teraźniejszości. Wjazd windą na górę oraz spacer po kładce gwarantują niesamowite wrażenia, w tym niepowtarzalne widoki zabudowy miejskiej oraz ujścia rzeki Nervión do Morza Kantabryjskiego. 


W artykule wykorzystano zdjęcie udostępnione przez Basquetour