Muzeum Guggenheima w Bilbao - zwiedzanie.

Muzeum Guggenheima w Bilbao to bez wątpienia główna atrakcja turystyczna miasta. Imponująca architektura budynku zaprojektowana przez Franka Gehry'ego to wystarczający powód by przybyć do stolicy baskijskiej prowincji Vizcaya.

Muzeum Guggenheima w Bilbao Czy warto zwiedzić również wnętrze i zobaczyć artystyczne eksponaty muzeum? To kwestia bardzo indywidualna, ponieważ liczy się przede wszystkim nasz osobisty stosunek do sztuki. Jeśli jesteśmy miłośnikami tej postmodernistycznej, z pewnością warto przeznaczyć 13 euro na bilet wstępu do muzeum.

Architektura Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Aby zrozumieć nowoczesny charakter Bilbao należy mieć świadomość jaki wywarła na miasto budowa muzeum sztuki współczesnej. Jeszcze nie tak dawno była to szara, brudna, podupadająca metropolia. Wraz z wybudowaniem Muzeum Guggenheima i kilku innych budowli zaczęto mówić o fenomenie tzw. "efektu Bilbao".  Inwestycje służące rewitalizacji miasta zwróciły się w bardzo szybkim tempie. Bilbao każdego roku zaczęło ściągać przeszło milion turystów z całego świata. Budynek muzeum o hiszpańskiej nazwie Museo del Guggenheim otwarto 18 października 1997 roku. Frank Gehry wraz z zespołem nadzorowanych przez niego architektów zaprojektował konstrukcję wyróżniającą się falistymi kształtami oraz krzywiznami. Dodatkowo zewnętrzne ściany budynku zostały pokryte 60 tonami tytanowej blachy. Mieniąca się czy to w dziennym czy sztucznym świetle całość widziana z różnych stron przybiera przeróżne kształty: gigantycznego kwiatu róży, statku z żaglami, a nawet ryby. Innowacyjność nowej budowli Gehry'ego polegała na zastosowaniu programu komputerowego Catia przy projektowaniu wielopłaszczyznowej bryły obiektu. Program ten wykorzystywany był uprzednio przez European Space Agency podczas prac nad kształtami kadłubów samolotów i sztucznych satelitów.

muzeum guggenheima w bilbao.jpg

Część "stałych" eksponatów Muzeum Guggenheima znajduje się poza jego murami, większość rozmieszczona jest na bulwarze oddzielającym gmach od rzeki Nervión. Niedaleko głównego wejścia widać barwną rzeźbę autorstwa Jeffa Koonsa o nazwie "Puppy". 13-metrowej wysokości "szczeniak" rasy West Highland terrier pokryty jest kwiatami nawadnianymi na bieżąco od wewnątrz. Jako całość "Puppy" symbolizuje dziecięcy sentymentalizm autora. Kolejna rzeźba, która stała się nie tylko symbolem muzeum ale również miasta to tzw. Mamá . To dziewięciometrowa, abstrakcyjna sylwetka pająka autorstwa Louise'a Bourgeois. Co ciekawe, jest ona swoistym hołdem złożonym przez artystę własnej matce. Pająk ma symbolizować dwulicowość natury macierzyństwa, z jednej strony opiekuńczość (jaja podwieszone w kokonie pod korpusem), z drugiej drapieżność (wyraźnie złowieszcza poza stworzenia). Wzdłuż jednej z fasad muzeum biegnie Fontanna Ognia (Fire Fountain), którą zaprojektował Yves Klein. Prezentuje się ona wyjątkowo podczas nocnych pokazów, na tle pokrytych tytanem falistych ścian budynku. Inna rzeźba wkomponowana w fontannę to Wysokie Drzewo i Oko (Tall Tree & The Eye), której autorem jest Anish Kapoor. Domeną artysty jest przekładanie skomplikowanych zasad matematycznych w formę rzeźbiarską. Tall Tree & The Eye to połączone ze sobą 63 kule, które dzięki ułożeniu w odpowiednim, nieregularnym porządku, odbijając inne obiekty nadają całości rzeźby dynamiczny wygląd.

Ekspozycje w Muzeum Guggenheima w Bilbao (Hiszpania)
Ekspozycje we wnętrzu Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Pierwszym pomieszczeniem ulokowanym w części muzeum przeznaczonej do zwiedzania jest atrium. W jego centralnym punkcie wystawiane są czasowo rzeźby wielkich rozmiarów, sięgające do trzeciej kondygnacji. W 2014roku znajdowowało się tam abstrakcyjne dzieło Ernesto Neto "El cuerpo que cae (Le corps) femenino (de Leviatán Thot)" ("Spadające ciało kobiece"). Do stałej ekspozycji na najniższej kondygnacji należy kompozycja pokrytych rdzą stalowych płyt tworzących serię labiryntów o nazwie Materia czasu (Matter of Time). Jej autor, Richard Serra, z każdym kolejnym tunelem dosłownie "wprowadza" widzów w coraz bardziej skomplikowane formy przestrzenne (elipsoidy, spirale), które mają na celu zaburzyć percepcję wzroku oraz ruchu. Z pozoru mało ciekawe wizualnie kompozycje wywołują spore zdumienie odbiorców po ich "przejściu". Na parterze mieści się m.in. kino, w którym zobaczyć można łączącą się w spójną całość, ciekawą kompilację filmową złożoną z fragmentów filmów z różnych etapów kinematografii. Motywem przewodnim seansu jest zegar (Christian Marclay "The Clock"). Dzięki ponad tysiącu sekwencji wyciętych z różnych filmów, w niewiarygodnie spójny sposób pokazywany jest upływ czasu.

Na dwóch wyższych kondygnacjach Muzeum Guggenheima w Bilbao można zobaczyć dzieła artystów współczesnych z lat 1952-2010. Znalazło się tam miejsce dla prac światowej sławy twórców jak Andy Warhol, Eduardo Chilida, Robert Rauschenberg, Antoni Tàpies, Willem de Kooning, Jean-Michel Basquiat, Yves Klein, Anselm Kiefer i Jorge Oteiza. W muzeum, oprócz stałych, prezentowane są także ekspozycje czasowe.