Nazwa El Maestrazgo, w języku valenciano brzmiąca El Maestrat, pochodzi od słowa maestre czyli mistrz. W tym przypadku chodzi o mistrzów zakonów rycerskich, które od XII wieku osiedlały się w Hiszpanii. Ich zadaniem było strzeżenie granic pomiędzy ziemiami opanowanymi przez Maurów, a tymi, które z biegiem wieków były odzyskiwane przez władców chrześcijańskich. Monarchowie w zamian dawali im we władanie grunty oraz majątek. Na wspomnianym pograniczu pomiędzy dwoma autonomicznymi regionami templariusze oraz rycerze zakonu Calatrava zbudowali wiele warownych osad. Po dzisiejszy dzień zachowało się w nich wiele zamków, kościołów i innej zabudowy charakterystycznej dla okresu rekonkwisty czyli wypierania Saracenów z terytorium Półwyspu Iberyjskiego. W 1317 roku majątek templariuszy władających średniowiecznym El Maestrazgo przejął nowo powstały Zakon Rycerzy z Montesy. Region też mocno zapisał się także w historii Hiszpanii w XIX-wieku. W 1838 roku, podczas domowych wojen nazywanych karlistowskimi, stworzono tutaj militarny okręg, mając szczególnie na uwadze trudną dostępność tych terenów.
Zwiedzanie El Maestrazgo
El Maestrazgo pod względem terytorialnym obejmuje część dwóch hiszpańskich prowincji. Do pierwszej z nich, Provincia de Castellón (Wspólnota Walencka), należy 25 gmin zaliczanych do historycznego regionu. Do drugiej, Provincia de Teruel (Aragonia), wlicza się 34 gminy. Wszystkie te miejsca wyróżnia krajobraz zdominowany przez skaliste wzgórza, zalesione pagórki, żyzne doliny i wysuszone słońcem pastwiska. W tej malowniczej scenerii ukryte są mające zwykle kilkuset stałych mieszkańców wioski, największe liczą ich niewiele ponad 2 tysiące.
W górach stanowiących atrakcję dla miłośników wędrówek żyje wiele rzadkich zwierząt, w tym liczne populacje drapieżnych ptaków, w szczególności orłów oraz sępów. Mają tam swoje źródła opadające wodospadami rzeki (np. Pitarque), a w skałach znaleźć można ciekawe jaskinie jak Grutas de Cristal de Molinos. El Maestrazgo jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę samochodem. Drogi nie są zbyt dobre, kręte i strome, jednak prowadzą przez zdecydowanie warte zwiedzenia zabytkowe miejscowości. Poniżej przedstawiamy najciekawsze wioski oraz główne atrakcje regionu El Maestrazgo / El Maestrat:
Morella (Provincia de Castellón) - Najbardziej turystyczna miejscowość walenckiego "El Maestrat". Głównymi atrakcjami są tam XIII-wieczny zamek Castillo de la Mola, gotycko-renesansowy kościół Iglesia Arciprestal de Santa María la Mayo, późnogotycki ratusz oraz liczne pałace tzw. casas solariegas.
Cantavieja (Provincia de Castellón) - Położona na skale na wysokości 1.200 m Cantavieja przekazana w 1212 templariuszom to jedna z najładniejszych wiosek w El Maestrazgo. Na szczególną uwagę zasługują rynek otoczony z trzech stron podcieniami, ratusz i barokowy kościół ze strzelistą dzwonnicą Iglesia de la Asunción.
Ares del Maestre (Provincia de Castellón) - To najbardziej malownicza wioska El Maestrazgo. Położona jest na spadzistym wzgórzu w cieniu majestatycznej skały wznoszącej się na wysokość 1318 m. Główną atrakcją jest tamtejszy arabski zamek zdobyty w 1231 roku przez króla Jakuba I Aragońskiego, który w dalszych latach przeszedł pod władanie rycerzy zakonu templariuszy i Montesa. W wiosce znajduje się także wiele średniowiecznych budowli religijnych oraz cywilnych.
La Fresneda (Provincia de Teruel) - Malowniczo położona wioska, którą w 1170 roku król Alfons II podarował rycerzom zakonu Calatrava. Na sąsiadującym z nią wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.
Forcall (Provincia de Castellón) - Głównymi atrakcjami Forcall są dwa XVI-wieczne pałace oraz ratusz.
Mirambel (Provincia de Teruel) - Licząca niewiele ponad 100 mieszkańców wioska Mirambel to prawdziwa esencja El Maestrazgo przenosząca wyobraźnię w czasy średniowieczne. Otoczona jest ze wszystkich stron murami wzniesionymi przez templariuszy. Niemal każdy tamtejszy budynek (liczne pałace, kościoły, klasztory i kaplice) posiada kilkuset-lenią historię.
La Iglesuela del Cid (Provincia de Teruel) - Starówka w La Iglesuela del Cid jest jedną z najpiękniejszych w całym El Maestrazgo. Jej najważniejszym budynkiem jest łączący architekturę kilku epok (m.in. gotyku i baroku) kościół Iglesia de la Purificación. Ponadto zachwycają pozostałości murów obronnych oraz podcieniowy rynek z przylegającą wieżą pozostałą po dawnym zamku templariuszy.
Valderrorbes (Provincia de Teruel) - Miejscowość licząca ponad 2.000 mieszkańców zaliczana jest do najpiękniejszych wiosek w Hiszpanii (os pueblos más bonitos de España). Posiada m.in. piękny rynek, zabytkowe pałace oraz wznoszący się ponad resztę zabudowy zespół pałacowo-zamkowy.
San Mateo (Provincia de Castellón) - Historyczna stolica El Maestrazgo licząca dziś niecałe 2.000 mieszkańców. Znajduje się tam wiele zabytkowych kościołów i pałaców, obronne mury oraz dzielnica żydowska. Na przestronnym rynku Plaza Mayor lub w sąsiadujących z nim uliczkach znajdziecie wiele barów i restauracji serwujących regionalne specjały m.in. paellę, arròs al forn i conejo con caracoles (królika ze ślimakami).