Prowincja Teruel - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Południowa prowincja Aragonii ze stolicą w Teruel ma równie malowniczy krajobraz jak Huesca. Im bardziej na południe od doliny rzeki Ebro, tym bardziej górzysty staje się teren, który jest zdominowany przez liczne masywy górskie.

Teruel, Hiszpania - co zwiedzić w mieście i w prowincji Teruel Miejscowy, surowy klimat charakteryzuje się dużą amplitudą temperatur w ciągu roku. Latem temperatury potrafią dochodzić do 40°C, a zimą spadają nawet do -19°C. Są więc tam idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie oferujące szereg atrakcji dla wczasowiczów znajdują się w Javalambre (14 tras o różnym stopniu trudności położonych na wysokości 1650-2000 m) oraz Valdelinares (10 tras o różnym stopniu trudności położonych na wysokości 1700-2000 m).  

Do najwspanialszych zabytków architektonicznych prowincji należą budowle reprezentatywne dla sztuki mudéjar w mieście Teruel. Wyróżniają się tam szczególnie Catedral de Santa María oraz charakterystyczne wieże i kościoły: Salvador, San Martín i San Pedro. Katedra w Teruel posiada mniej wyraźnych wpływów innych stylów architektonicznych niż ta w Saragossie, dlatego jest to jeden z modelowych przykładów sztuki "mudéjar" w całej Hiszpanii. 

W mieście tym znajduje się mauzoleum słynnych średniowiecznych kochanków (Amantes de Teruel), z których życiem wiąże się romantyczna i jak przystało na tego typu historie tragiczna legenda (ponoć zainspirowała ona samego Szekspira do napisania "Romea i Julii"). Ku jej uczczeniu, co roku w weekend najbliższy dacie 14 lutego obchodzi się święto nazywane Ślubami Isabel de Segura.(Bodas de Isabel de Segura). Po stylizowanych na średniowieczną epokę ulicach poruszają się wtedy mieszkańcy oraz liczni turyści w strojach imitujących ten okres. Poczujemy wtedy wyjątkowo dobrze atmosferę przywołującą do wyobraźni realia XIII-wiecznego Teruel. Gwarantowaną rozrywkę dla najmłodszych zapewnia nowoczesny park tematyczny Dinopolis. Ponadto wypada skosztować tu wyśmienitej szynki z Teruel, która jako patentowany produkt unijny posiada w tych rejonach swoją chronioną apelację. 

Wyjątkowe jest miasteczko Albarracín, oddalone 28 km od stolicy prowincji. Położone jest w obrębie krajobrazowo-przyrodniczego rezerwatu Reserva Natural en los Montes Universales. Spacerując się ciasnymi, stromymi uliczkami Albarracín dotrzemy do wspinających się po grzbiecie wzgórza imponujących murów obronnych oraz arabskiego zamku. Rozciąga się stamtąd zapierający dech w piersiach widok na malownicze góry oraz rzekę Guadalaviar oplatającą miejscowość. Albarracín posiada wspaniały zbiór zabytków architektonicznych z czasów panowania muzułmańskiego (zamek, wieże) oraz chrześcijańskiego średniowiecza i renesansu (gotycki kościół, gotycko-renesansowa katedra, renesansowy ratusz orz rynek). Ponadto cała starówka wyróżnia się plątaniną ciasnych uliczek ze specyficzną zabudową charakterystycznych domów, których elewacja na wyższych kondygnacjach pokryta jest tynkiem w różano-koralowym kolorze.  

aragonia - zamek peracense.jpg

Inne średniowieczne wioski Prowincji Teruel z ciekawymi zabytkami to AlcañizMora de Rubielos, Valderrobres i Cantavieja. Znajduje się tam również imponujący zamek wzniesiony na czerwonej skale - Castillo de Peracense.

Mapa - prowincja Teruel (Aragonia, Hiszpania)
Provincia de Teruel to południowa prowincja Aragonii, która na północy graniczy z prowincją Saragossa (Provincia de Zaragoza). Prowincja Teruel sąsiaduje na wschodzie z Katalonią (prowincja Tarragona) i Wspólnotą Walencjańską (prowincja Castellón). Na południu graniczy z prowincją Valencia (Comunidad Valenciana) i prowincją Cuenca (Kastylia La Mancha), a na zachodzie z prowincją Guadalajara (Kastylia la Mancha).

 

Teruel - hiszpańskie miasto zakochanych

Bodas de Isabel Segura

Średniowieczny klimat Teruel ujawnia się w wyjątkowy sposób w trakcie fiesty Bodas de Isabel Segura. Z miasta tego pochodzili słynni hiszpańscy kochankowie z XIII wieku, o których powstała legenda mówiąca o potędze prawdziwej miłości...

Albarracín - piękne, średniowieczne miasteczko w Aragonii

Albarracín

To średniowieczne miasteczko w Aragonii inne niż wszystkie. Jest wyjątkowe pod wieloma względami: malowniczości, historii, zabytków...