Madryt - gdzie jest najlepsze flamenco?

Czy Madryt, stolica Hiszpanii, jest także stolicą flamenco? Z pewnością tak, jeśli chodzi o ilość "tablaos", czyli miejsc w których można zobaczyć pokaz flamenco. Ale czy również, jeśli chodzi o ich atrakcyjność? 

Wielu najlepszego flamenco szukałaby w Andaluzji, w nadatlantyckim pasie od Kadyksu przez Jerez de la Frontera, aż po samą Sewillę. A może w dzielnicy Sacromonte w Granadzie? W Madrycie dobre flamenco też można zobaczyć, jednakże znalezienie takiego wcale nie musi okazać się łatwe.

Dotrzeć na pokaz flamenco w Madrycie nie jest trudno. Rozmaite ulotki trafiają do naszych rąk na lotnisku, w hotelach i na ulicy. Później docieramy niekoniecznie do miejsc dających komfort i przyjemność oglądania spektaklu flamenco. Nie lada sztuką jest dla właściciela tablao zapewnienie mu klimatu, kameralności, uniknięcie ścisku gości. To jest niestety główny grzech tablaos de flamenco przeznaczonych dla turystów, nie tylko w Madrycie. Uzupełnieniem każdego pokazu jest serwowana gastronomia, to ona może być dodatkowym plusem lub minusem. Od prostych przekąsek po wyrafinowane dania gourmet. Jest jeszcze cena, która nie zawsze idzie w parze z jakością. Z doświadczenia wiemy, że na czymś czego nie mamy okazję oglądać wiele razy w życiu, nie warto oszczędzać.

Madryt - gdzie jest najlepsze flamenco, reportaż o madryckich tablaos de flamenco Corral de la Morería

Nasz nr 1 bez podziału na kategorie cenowe. Cena to niecałe 50 €, jednak warto przeznaczyć kilkanaście euro więcej niż kosztowałby zwykły pokaz by zobaczyć w Madrycie flamenco, które N.Y. Times zaliczył do grupy "1000 places to see before you die". Dyrektor artystyczną spektaklu jest Blanca del Rey, słynna bailaora i choreograf z Kordoby, która większą część swojego życia przetańczyła właśnie w Corral de la Morería.

Flamenco w Corral de la Morería zobaczył chyba każdy światowy celebryta, sportowiec czy polityk który chociaż raz w życiu był w Madrycie. Lista jest nieskończenie długa: Muhammad Ali, Pele, Ronald Reagan, Samuel L. Jackson, Sarah Jessica Parker...

Corral de la Morería znajduje się w centrum Madytu (jak zresztą większość madryckich tablaos), niedaleko stacji metra Opera. Wystarczy przejść mostem przed katedrą św. Almudeny (niedaleko Pałacu Królewskiego) i skręcić w uliczkę Calle de la Morería przy punkcie widokowym. Wejście znajduje się od ulicy Calle Yeseros. Adres: c/ Morería, 17

Wnętrze tablao jest przestronne, dobrze wyciszone i odseparowane od hallu. Stoliki blisko sceny, nie są zbytnio ściśnięte. Poziom artystyczny spektaklu flamenco robi wrażenie. Nazwisk artystów i ich osiągnięć nie warto przytaczać, gdyż w każdym roku przewija się przez Corral de la Morería zbyt wiele. Poza tym, w każdym miesiącu madryckie tablao zaprasza do występowania nowe gwiazdy. Śmiało więc można powrócić do Corral de la Morería za kilka miesięcy i zobaczyć zupełnie inny pokaz flamenco, zawsze autentyczny i niezapomniany.

Spektakl (espectaculo) trwa około 70 minut. W trakcie pokazu flamenco zwykle występuje zespół złożony z 9 osób: 2 tancerzy (bailaor), 1 tancerka (bailaora), 1 śpiewaczka (cantaora), 3 śpiewaków i 2 gitarzystów. Widowisko jest przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Można tam poczuć prawdziwą, cygańską duszę andaluzyjskiego cante, toque i baile flamenco

Ważnym elementem najlepszego flamenco w Madrycie jest wyborna gastronomia. Szefem kuchni jest José Luis Estevan. W karcie znajdziemy gastronomiczne universum, które jest niczym fuzja flamenco i jazzu. Wśród menu degustacyjnych kosztujących od ok. 50 do 80 €, znajdziemy propozycje klasycznych smaków Hiszpanii z wyraźnym akompaniamentem nowoczesnej kuchni. Konserwatyści znajdą dla siebie wybór tradycyjnych hiszpańskch tapas na zimno i na gorąco.

Lokal taki jak Corral de Morería musi mieć godną oprawę w kwestii karty win. A można w niej znaleźć praktycznie wszystko czego dusza zapragnie. Kilkadziesiąt etykiet najlepszych andaluzyjskich sherry (manzanilla, fino, oloroso, amontillado, palo cortado) - od 2 do 122 € za kieliszek. Od musującej cavy Cordoniu po szampana Cristal Louis Roederer 2005. Wyselekcjonowane wina białe i czerwone z niemal wszystkich zakątków Hiszpanii, od 13 € za butelkę. Są tam tuzy takie jak L'Ermita 2011, Pingus 2012 i Teso la Monja 2008.

Rezerwacji można dokonać na stronie internetowej Corral de Morería, wystarczy wpisać nazwę do wyszukiwarki internetowej.

flamenco - taniec.jpg Cardamomo

To lokal znajdujący się w samym sercu turystycznego Madrytu, niedaleko stacji metra "Sol" i tętniącego życiem placu św. Anny (Plaza de Santa  Ana). W okolicach tych łatwo znaleźć tablao de flamenco, niestety większość z nich jest ciasna i pozostawia wiele do życzenia w kwestii poziomu artystycznego. Wnętrze Cardamomo nie jest klasyczne, nie ma w nim zbyt wiele przestrzeni. Na szczęście nie upchnięto tam zbyt wiele stolików, dzięki temu jest kameralność, komfort i możliwość dobrego wczucia się w widowisko.

Cardamomo doceniliśmy głównie ze względu na poziom artystyczny spektaklu flamenco. Mieliśmy okazję podziwiać występ bailaory pochodzącej z Kadyksu, o nazwisku/pseudonimie Paloma Fantova. To młoda artystka o wyjątkowej urodzie i ekspresji wyrażanej w tańcu. Najwyższy poziom utrzymują pozostali artyści: tancerze (Pablo Fraile), gitarzyści i śpiewacy, wśród których nie brakuje uznanych w środowisku flamenco nazwisk. Tym, co na plus trzeba przypisać tablao Cardamomo jest spontaniczność, radość i autentyczność występujących. Po prostu wspaniała zabawa od pierwszej do ostatniej minuty pokazu flamenco.

Cardamomo znajduje się w Madrycie przy ulicy Calle Echegaray 15, to pierwsza przecznica równoległa do Plaza de Santa Ana.  Ceny od 25 € do 39 € za spektakl, w zależności od pory pokazu i ilości występujących artystów (lampka sangrii lub 1 napój gratis). Pokazy flamenco w Cardamomo trwają od 50 do 90 minut. Występuje w nich od 5 do 9 artystów.

Cardamomo to flamenco nastawione głównie na strawę dla ducha. Menu jest bardzo klasyczne i zawiera przystawkę (gazpacho), dwa dania, deser i napój - 20 lub 33 €. W karcie ponadto wystarczająca ilość mięs, sałatek, deski iberyjskiej szynki oraz serów.

Rezerwacje możliwe on-line na stronie internetowej Cardamomo. 

Oczywiście w Madrycie, wśród kilkudziesięciu tablaos, Corral de la Morería i Cardamomo to nie jedyne dobre spektakle flamenco. Rekomendujemy szczególnie pokazy w Las Carboneras (Calle Conde de Miranda 1) i w Café de Chinitas (Calle Torija 7).