Słynni artyści flamenco

Sztuka flamenco pozwoliła zdobyć światową sławę nielicznym artystom. Przedstawiamy nazwiska niektórych śpiewaków, muzyków oraz tancerzy, którzy stali się nieśmiertelnymi ikonami flamenco.

Poznaj nazwiska słynnych artystów flamenco: śpiewaków, muzyków oraz tancerzy Camarón de la Isla (José Monje Cruz; zm. 1992) - jego twórczość dała impuls do zmian we współczesnym flamenco, legendarne są nagrania Camarona w duecie z Paco de Lucią, jego album "Soy Gitano" to płyta z muzyką flamenco sprzedana w największej ilości egzemplarzy.

Paco de Lucia (Francisco Sánchez Gómez; zm. 2014) - wirtuoz gitary, pokazał że gitarowe flamenco doskonale wpisuje się w jazzową improwizację, współpracował z ikonami jazzu i pop takimi jak Al DiMeola, Chick Correa, John McLaughlin.

Antonio Molina (zm. 1992) - cantaor flamenco ale także aktor teatralny, jego kariera to hiszpańska wersja "od pucybuta do milionera", jako pierwszy wystąpił na żywo ze swoim śpiewem flamenco przed ponad 10.000 publicznością.

Miguel Poveda - pochodzący z Barcelony młody śpiewak (na stałe mieszka w Sewilli), który eksperymentując z flamenco i innymi gatunkami muzycznymi zdobył wiele prestiżowych nagród w Hiszpanii i na świecie.

Diego el Cigala (Diego Ramón Jiménez Salazar) - prawdziwa gwiazda współczesnego flamenco, udziela się również w innych przedsięwzięciach artystycznych, jego album "Lágrimas Negras" wydany 2002 roku zdobył nagrodę Grammy, New York Times określił go najlepszą płytą (w kategorii Latin Music) i w 2004 roku sprzedał się w 700.000 egzemplarzy.

María Juncal - urodzona na Wyspach Kanaryjskich tancerka flamenco, od 2001 roku występuje na niemalże wszystkich najważniejszych festiwalach tańca na świecie (USA, Kanada, Kuba, Izrael, Japonia, Włochy, Meksyk).

Sara Baras - tancerka i choreograf flamenco, przy wielu artystycznych projektach współpracowała z wielkimi artystami flamenco m.in. przy spektaklu operowym "Carmen" na deskach Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

Pastora Galván - prawdziwa ambasador tańca flamenco na świecie, pokazuje ale także uczy flamenco w odległych zakątkach świata: Japonii, Chinach, USA...

Israel Galván - tancerz i choreograf flamenco, którego spektakle są od 2005 roku bezustannie nagradzane na rozmaitych festiwalach na całym świecie.

Cristina Hoyos - tancerka i choreograf flamenco związana z Sewillą, gwiazda filmów hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury, w ostatnich odpowiedzialna za choreografię najważniejszych wydarzeń flamenco. 

Raimundo Amador - największy obok Paco de Lucii gitarzysta flamenco, także otwarty na fuzję flamenco z innymi stylami np. bluesem, współpracował z nim m.in. B.B. King.

Manolo Sanlúcar (Manuel Muñoz Alcón) - prawdziwy wirtuoz gitary flamenco, od czystości stylu po jego skrajną awangardowość, występował u boku największych artystów flamenco (w 2013 roku zakończył karierę).

Vicente Amigo - młodsze pokolenie mistrzów gitary flamenco, prawdziwy wirtuoz koncertujący na scenach całego świata.

Farruquito (Juan Manuel Fernández Montoya) - bailaor znany nie tylko dzięki swojemu wielkiemu talentowi do tańca flamenco, w 2005 roku został skazany na 3 lata więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku, wznowił występy w 2008 r.

Carmen Linares - śpiewaczka flamenco, która występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii w Nowym Jorku.

Enrique Morente (zm. 2010) - pochodzący z Granady cantaor uznawany jest za wielkiego reformatora muzyki flamenco.

Estrella Morente - artystka, która odziedziczyła pasję śpiewu flamenco po swoim ojcu, potrafi być wierna tradycji flamenco jednocześnie nadając mu powiew świeżości.